Máme tu február 2025, čo znamená, že od oficiálneho konca podpory Windows 10 nás delí už len asi 8 mesiacov. Aj z tohto dôvodu priebežne rastie počet používateľov, ktorí sa odhodlajú prejsť na „nový“ Windows 11. Mnohí z nich ale natrafili na nepríjemné prekvapenie. Aktualizáciu si nemôžu stiahnuť kvôli prísnejším pravidlám, ktoré stanovil Microsoft. Téme sa venuje portál XDA-Developers.
Súčasní používatelia Windows 10 majú de facto len tri možnosti, a to pokračovať v používaní Windows 10 bez ďalších aktualizácií, vrátane bezpečnostných záplat, prejsť na Windows 11, alebo si kúpiť nový počítač, pokiaľ ich aktuálne zariadenie nespĺňa hardvérové požiadavky, menovite TPM 2.0.
TPM 2.0, teda Trusted Platform Module, je bezpečnostní čip, ktorý je buď to zabudovaný priamo do základnej dosky počítača, alebo figuruje ako samostatný hardvérový modul. Jeho úlohou je šifrovanie dát, zabezpečenie systému a ochrana pred kybernetickými hrozbami. Windows 11 ho vyžaduje z toho dôvodu, že poskytuje pokročilú úroveň bezpečnosti v porovnaní so staršími verziami TPM či systémami, ktoré ho nemajú vôbec.
Dlhšiu dobu existuje aj neoficiálny štvrtý spôsob, ako obísť hardvérové požiadavky a nainštalovať Windows 11 aj na staršie zariadenia. Zdá sa však, že Microsoft začína aktívne zasahovať proti takýmto metódam a sťažuje používateľom možnosť obísť systémové kritériá.
Windows 11 vyžaduje TPM 2.0
Microsoft jednoducho nechce, aby si používatelia inštalovali Windows 11 na nepodporovaný hardvér. Prvým krokom v tomto bojkote bolo odstránenie časti textu na oficiálnej stránke, ktorá informuje o možných spôsoboch aktualizovania na Windows 11. Text znel nasledovne: „Microsoft neodporúča inštaláciu Windows 11 na zariadeniach, ktoré nespĺňajú minimálne požiadavky. Ak sa napriek tomu rozhodnete Windows 11 nainštalovať a rozumiete rizikám, môžete vytvoriť tieto registračné kľúče, aby ste obišli kontrolu TPM 2.0 (vyžaduje sa aspoň TPM 1.2) a požiadavky na procesor.“
Po novom sa však tento text na webovej stránke nenachádza, pričom zmizli aj registračné kľúče. To naznačuje, že Microsoft už nechce oficiálne poskytovať návod na obchádzanie obmedzení.
Flyby11 ako potenciálna hrozba
To ale nie je všetko. Ďalším krokom bolo zablokovanie nástroja Flyby11. Ide o známy a obľúbený open-source program, ktorý umožňuje obísť zmienenú požiadavku a nainštalovať Windows 11 aj na starší, resp. nepodporovaný hardvér.
Ako si všimol magazín Neowin, vstavaný antivírusový program Microsoft Defender po novom označuje Flyby11 ako potenciálne nechcenú aplikáciu (PUA:Win32/Patcher). Potvrdzuje to aj oficiálne stanovisko publikované na stránke Flyby11 a platforme GitHub: „Aplikácia je teraz označená Microsoft Defenderom ako PUA:Win32/Patcher. Ak si želáte pokračovať v inštalácii, môžete túto správu ignorovať. Kontaktujeme Microsoft, aby sme overili, či ide o oficiálnu klasifikáciu, alebo o falošný poplach.“
Nateraz nie je úplne jasné, či Flyby11 ako potenciálnu hrozbu označujú aj iné antivírusové programy. Vývojár však dúfa, že sa mu túto nešťastnú situáciu podarí čo najskôr vyriešiť.
Chcete Windows 11? Toto sú vaše možnosti
Ak máte starší počítač a chceli by ste na ňom používať Windows 11, stále existujú metódy, ako obísť nastavené bariéry. Ak však Microsoft zavedie ďalšie reštrikcie, môžu byť tieto metódy čoraz menej spoľahlivé.
Čo môžete spraviť? Aj naďalej máte tri možnosti, a síce:
- Ignorovať prechod na Windows 11 a zostať na Windows 10 (no po októbri 2025 už nebude dostávať aktualizácie).
- Pokúsiť sa nainštalovať Windows 11 neoficiálnymi spôsobmi, hoci Microsoft im môže postupne brániť.
- Kúpiť nový počítač, ktorý spĺňa požiadavky Windows 11, čo však predstavuje dodatočné náklady.
Je nutné poznamenať, že prvá možnosť nie je všeobecne odporúčaná, nakoľko operačný systém bez oficiálnej softvérovej podpory je oveľa náchylnejší na kybernetické hrozby, vrátane vírusov. Používanie Windows 10 po októbri tohto roku tak už nebude bezpečné a prípadné škody, ako sa hovorí, budú na vaše tričko.