Používatelia e-mailovej služby Gmail sú v ohrození. Šíri sa tu nebezpečný podvod, ktorý predstavuje veľké riziko. Hackeri môžu získať úplný prístup k ich Google účtu. Na tému upozornil britský portál Metro.co.uk.
Podvod, ktorý otvára brány hackerom ku kompletnému účtu v rámci služby Google, sa prvýkrát objavil už v máji 2024. Útočníkom pomáha umelá inteligencia a vďaka nej dokážu používateľom ukradnúť dôležité informácie. Dokonca bola niektorým obetiam ukradnutá ich identita. Teraz podvod opäť naberá na intenzite.
Gmail predmetom podvodu
Najnovšia taktika podvodníkov naďalej využíva vymoženosti AI, avšak teraz hackeri zašli ešte ďalej. Používateľom telefonujú s tým, že ich Gmail bol napadnutý. Po úvodnom telefonáte následne zasielajú obetiam e-maily, ktoré vyzerajú ako legitímne. Menej pozorný používateľ si nevšimne, že ich odosielateľom nie je Google. Podvodníci zvolili osvedčenú stratégiu a v e-mailoch sú podozrivé odkazy, pričom používateľov nabádajú, aby na ne klikli. Odtiaľ potom dochádza ku krádeži identity, financií či iných dôležitých informácií osobného charakteru.
Prehovorila jedna z obetí
Ako píše portál Metro.co.uk, obeť tohto podvodu Sam Mitrovic sa vyjadril, že podvody sú čoraz sofistikovanejšie, presvedčivejšie a sú nasadzované v čoraz väčšom rozsahu. Doplnil, že dnešní ľudia sú príliš zaneprázdnení na to, aby preskúmali, či ide o legitímnu vec alebo podvod. Aby ste sa nestali ďalšou obeťou podvodu, odborníci odporúčajú opatrnosť a akékoľvek svoje pochybnosti v online prostredí by ste si mali najskôr dôkladne preveriť. Ak chcete zostať v bezpečí, riadiť by ste sa mali nasledujúci tipmi.
Ako sa vyhnúť podvodu
Predtým, než kliknite na akýkoľvek odkaz, pozorne si pozrite e-mailovú adresu. Ak obsahuje podozrivé znaky, čísla alebo pôsobí zvláštne, zrejme ide o falošnú adresu. Prezrite si aj logo, ak sa nachádza v správe, a porovnajte ho s oficiálnym logom na webe spoločnosti. Ak sa logá nezhodujú, ide o podvodníka, ktorý zneužíva dobré meno známej firmy alebo inštitúcie. Varovným znakom je tiež to, ak sa v e-maile nachádzajú gramatické a pravopisné chyby, prípadne skomolené vety. Ak slovenčina nie je dokonalá, je zrejmé, že ide o podvodníka zo zahraničia, ktorý na preklad využil prekladač či umelú inteligenciu. Tieto jednoduché kroky vás môžu ochrániť pred katastrofálnymi následkami.