Čínske e-shopy Temu alebo Shein sú medzi Slovákmi mimoriadne populárne. Dôvodom je dostupnosť rozmanitého tovaru za veľmi nízke ceny. Ako uvádza portál Aktuality.sk na základe článku z denníka Financial Times, v EÚ budú niesť zodpovednosť za nebezpečný alebo nezákonný tovar. Týka sa to aj e-shopu Amazon Marketplace.
Navrhovaná reforma má ochrániť spotrebiteľov a zároveň umožní lepšiu kontrolu zásielok, ktoré k nám prichádzajú z Číny. Reforma je odpoveďou na rastúci počet výrobkov dovážaných z Číny, ktoré často nespĺňajú kvalitatívne alebo bezpečnostné štandardy.
Nové pravidlá pre online platformy
Denník Financial Times mal možnosť oboznámiť sa s pripravovaným návrhom. Ten by zaviazal online platformy typu Shein, Temu alebo Amazon poskytnúť údaje ešte pred príchodom tovaru d EÚ. Vďaka tomu by mohli úradníci lepšie kontrolovať a preverovať dovážané balíky. Návrh reflektuje aj obavy z nárastu nebezpečného a falšovaného tovaru, ktorý sa do EÚ dodáva z Ázie. Ako uvádza denník, až 90 percent balíkov, ktoré sa dovážajú do EÚ, pochádza z Číny. Súčasná legislatíva považuje každú fyzickú osobu v EÚ za dovozcu, pokiaľ nakupuje tovar online. Po prijatí reformy by sa však zodpovednosť presunula na online platformy.
Návrh okrem iného uvádza, že rastie objem výrobkov, ktoré sú falšované alebo nebezpečné pre spotrebiteľov, čo ohrozuje ich zdravie. Tento narastajúci trend má navyše negatívny vplyv na životné prostredie a podnecuje aj nekalú súťaž. Legitímne podniky môžu len veľmi ťažko súťažiť s nízko nastavenými cenami čínskych platforiem. To má výrazný vplyv na konkurencieschopnosť v rôznych odvetviach.
Ústredný colný orgán EÚ
Návrh má rovnako zrušiť súčasné oslobodenie tovaru v hodnote nižšej ako 150 eur od platenia cla. Preto bude colným kontrolám podliehať každý balíček. Zriadiť sa má nový ústredný colný orgán EÚ (EUCA), pričom o konečnom znení dokumentu sa ešte interne diskutuje, takže môže prísť k zmenám v návrhu. Dokument, ktorý mal možnosť vidieť denník Financial Times, uvádza, že EUCA by mohol preverovať tovar a identifikovať potenciálne riziká ešte pred naložením tovaru na prepravu alebo pred jeho fyzickým príchodom na územie EÚ.
Môžu sa tým predražiť zásielky
Nový dokument má zaväzovať predajcov, aby sa podieľali na nákladoch, ktoré vznikajú pri likvidácii nepotrebných alebo sfalšovaných výrobkov. EÚ ďalej zvažuje zavedenie manipulačného poplatku za každý balík, čo môže predražiť zásielky. V konečnom dôsledku by nákupy z čínskych online platforiem už neboli cenovo natoľko výhodné. Ako uvádza Financal Times, v rámci samostatných pravidiel, ktoré kontrolujú správanie veľkých online platforiem na trhu, Komisia EÚ už začala s vyšetrovaním spoločností Shein a Amazon a taktiež spustila konanie proti platformám AliExpress a Temu.