Kryptomeny vznikli v roku 2008 s uvedením Bitcoinu, pričom išlo o prvú úspešnú digitálnu menu, ktorá bola založená na technológii blockchainu. Transakcia sa však uskutočnila až o rok neskôr, ale postupne začali pribúdať nové meny, napríklad alternatívne kryptomeny (altcoiny). V súčasnosti existujú tisíce kryptomien s rôznymi využitiami, no Bitcoin je naďalej považovaný za „digitálne zlato“ a patrí celosvetovo k najznámejšej kryptomene.
Investovanie do kryptomien sa stalo dostupné pre širokú verejnosť, avšak s kryptomenami sa často spájajú aj podvody. Ak plánujete investíciu do digitálnej meny, prinášame vám informácie o najčastejších podvodoch a rady, ako sa efektívne chrániť a na takéto podvody nenaletieť.
Ponziho schémy a pyramídové hry
K najčastejším podvodom s kryptomenami patria Ponziho schémy a pyramídové hry, ktoré sľubujú vysoké zisky bez rizika. Starší investori sa vyplácajú peniazmi nových (napríklad OneCoin, Bitconnect). Ojedinelé nie sú ani falošné investičné platformy, ktoré predstierajú, že obchodujú s kryptomenami. Ich skutočným cieľom je však len vytiahnuť od ľudí peniaze. Tieto falošné investičné platformy majú často profesionálne vyzerajúce weby a vyskytujú sa nich falošné recenzie od neexistujúcich ľudí.
Phishing aj Rug Pull
Ak investujete do kryptomien, alebo to máte v pláne, pozor si treba dať tiež na phishing či falošné peňaženky. Hackeri sa prostredníctvom phishingu snažia ukradnúť vaše prihlasovacie údaje do digitálnych peňaženiek. Robia to cez podvodné e-maily, weby alebo mobilné aplikácie. Aby zmiatli potenciálneho investora do kryptomien, používajú podobné domény ako známe burzy (napr. binannce.com namiesto binance.com).
Častým podvodom je aj takzvaný Rug Pull, kedy vývojári vytvoria nový kryptoprojekt (token) a lákajú investorov. Keď cena stúpne, predajú svoje podiely a investorov nechajú s bezcennými digitálnymi mincami (napr. Squid Game token). Taktikou podvodníkov je tiež to, že ponúkajú kryptomeny „zadarmo“, ale vyžadujú prístup k vašej digitálnej peňaženke. Ak zadáte svoje prístupové kľúče, vybielia vám účet.
Romantické podvody či zneužívanie celebrít
Podvody cielia aj na city používateľov a v tomto prípade ide o romantické podvody nazývané pig butchering. Podvodníci si získajú dôveru obete cez online zoznamky alebo sociálne siete a po čase ju presvedčia, aby investovala do kryptomeny cez falošnú platformu. Keď obeť vloží veľa peňazí, podvodníci prestanú komunikovať a takpovediac zmiznú. Obeti ostanú len oči pre plač, pretože príde o peniaze aj o potenciálneho romantického partnera. Na podvod typu pig butchering sme vás upozornili v samostatnom článku.
Podvodníci často zneužívajú mená známych ľudí (napr. Elon Musk) a prostredníctvom nich potom propagujú výhodné investičné príležitosti. Často ponúkajú zdvojnásobnenie vkladov, avšak ide o podvod. Neobvyklou taktikou podvodníkov s kryptomenami nie sú ani 51 percentné útoky, ktoré sa vyskytujú pri menších blockchainoch. Útočník získa väčšinu výpočtového výkonu a potom môže manipulovať transakcie. Hrozba je vysoká najmä pri menej známych kryptomenách.
Ako sa chrániť pred podvodmi s kryptomenami
Ak chcete investovať do kryptomien, ale zároveň zostať v bezpečí, treba dodržiavať niekoľko zásad. Používajte bezpečné kryptopeňaženky, dostupné sú hardvérové (napr. Ledger, Trezor) aj softvérové (napr. MetaMask, Trust Wallet), pričom hardvérové sa považujú za bezpečnejšie, pretože sú offline. Pri softvérových peňaženkách nezabudnite na silné heslo, ktorým chránite prístup do nich. Tieto peňaženky sú vhodné na bežné transakcie.
Neodporúča sa používať burzy na dlhodobé držanie krypta, pretože ak burza skrachuje (napr. FTX), môžete o všetko prísť. Nikdy nezdieľajte vaše súkromné kľúče ani seed frázu (12/24 slov), pretože ľahko môžete prísť o peňaženku. Odporúča sa overovať webové stránky a aplikácie, nakoľko podvodné stránky vyzerajú takmer identicky ako tie oficiálne. Pred prihlásení teda vždy skontrolujte URL adresu.
Vyhýbajte sa neznámym aplikáciám a preverte tiež aplikácie, ktoré sa nachádzajú v obchodoch App Store a Google Play. Hoci aplikácie v oficiálnych obchodoch prechádzajú kontrolou, z času na času sa sem prešmyknú aj podvodné a škodlivé aplikácie. Ak vás webová stránka núti pripojiť digitálnu peňaženku, buďte opatrní, pretože môže ísť o scam.
Nenaleťte na podvod cez sociálne siete
Pozor si treba dať aj na podvody, ktoré sa šíria cez sociálne siete (napr. Facebook, Telegram, Discord, X atď.). Pred transakciou v kryptomenách si overte príjemcu, transakcie sú totižto nevratné. Chráňte sa pred phishingom a neposkytujte svoje prihlasovacie údaje cez e-mail, SMS správy ani cez rôzne komunikačné platformy. Ak dostanete podozrivý e-mail, neklikajte na odkazy a e-mail radšej ignorujte. Ideálne je prihlásiť sa priamo cez oficiálnu stránku kryptomeny. Používať by ste mali hardvérový 2FA (napr. Yubikey), prípadne aspoň Google Authenticator. Neodporúča sa používať SMS kódy, ktoré sa dajú hacknúť.
Vyhýbajte sa verejným Wi-Fi
Ak nejaký projekt sľubuje garantované výnosy, pravdepodobne ide o podvod. Pred investovaním si preto prečítajte podrobnosti o platforme a overte si, kto za projektom stojí. Pokiaľ sa projekt spolieha najmä na nábor nových ľudí, môže ísť o Ponziho schému. Pri práci s kryptomenami by ste sa mali vyhýbať verejným Wi-Fi sieťam, ktoré sú ľahko napadnuteľné a odporúča sa používať aj VPN pre skrytie vašej IP adresy. Nezabúdajte udržiavať aktualizovaný softvér (operačný systém, prehliadač, aplikácia, antivírus). Extra tip od odborníkov je mať na kryptotransakcie oddelený počítač alebo telefón, aby sa minimalizovalo riziko hacknutia.
Vzdelávajte sa v oblasti kryptomien
Ideálne je sledovať podozrivé aktivity na vašom účte. Ak používate burzu, zapnite si e-mailové upozornenia na prihlásenia a výbery. Budete mať prehľad, či sa do vášho účtu neprihlasuje aj niekto iný. Nastavte si limity na výbery, pretože ak sa stanete obeťou hackera, nedokáže vybrať všetko naraz. Pravidelne kontrolujte, či sa vaše údaje neobjavili v únikoch (napr. cez Have I Been Pwned). Kryptomeny sa vyvíjajú a s nimi aj podvody, preto sa v tejto oblasti vzdelávajte a sledujte novinky o kryptomenovom svete. Podvodníci stále vymýšľajú nové triky, ako vás nachytať, takže sa oplatí sledovať kryptokomunitu a bezpečnostné varovania.