V poslednom období viacerí vodiči avizovali problémy s parkovaním na rakúskych pozemkoch, ktoré navonok pôsobili ako verejné odstavné plochy. V skutočnosti išlo o súkromné parcely, pričom nebolo zreteľne uvedené, že za zastavenie hrozí sankcia. Parkoviská nemali závory ani parkomaty, no objekt často monitorovala kamera, vďaka ktorej majiteľ obdržal dôkaz o priestupku.
Po uplynutí krátkeho času mohol vodič dostať poštou list s výzvou na úhradu, ktorý požadoval neraz stoeurové či dokonca 1200-eurové sumy. Veľa ľudí sa rozhodlo zaplatiť ihneď, aby sa vyhli súdnym ťahaniciam alebo ďalším komplikáciám v zahraničí. Takéto praktiky sa stali terčom sťažností, najmä od združení na ochranu spotrebiteľov.
![Peniaze, euro, bankovky, mince, banky](https://www.techbyte.sk/wp-content/uploads/2024/10/peniaze-euro-tb-4.jpg)
Súd potvrdil maximálnu hranicu poplatkov
Riešenie situácie priniesla právna intervencia iniciovaná poškodenými vodičmi a spotrebiteľskými organizáciami. Po viacerých sťažnostiach na neprimerane vysoké pokuty vydal rakúsky súd rozsudok, podľa ktorého má prevádzkovateľ nárok iba na reálnu kompenzáciu za neoprávnené použitie pozemku. Tá sa pohybuje do výšky 30 eur, pričom vyššiu sumu nie je možné odôvodniť bežnou „stratou“ či „škodou“.
Rozhodnutie súdu zdôrazňuje, že vodiči nemohli tušiť, že ide o súkromné parkovisko, pokiaľ chýbali jasné značky a zmluvné podmienky. Súd navyše podčiarkol, že ak majiteľ zámerne vytvára dojem voľného parkoviska, prípadné pokuty by mali byť posudzované ako neprimerané či účelovo zavádzajúce.
Očakávania ďalších právnych sporov
Podľa odborníkov sa môže tento precedens rozšíriť aj na iné rakúske lokality. Obzvlášť často sa objavujú sporné situácie v areáloch s vysokou fluktuáciou vozidiel, ako sú letiská, obchodné centrá či zábavné zóny. Práve tam býva častým javom, že prevádzkovatelia nastavia vysoké sankčné poplatky za prekročenie bezplatného času, no zároveň chýba dostatočné upozornenie na sumu ani na konkrétne pravidlá.
Ak by došlo k ďalším hromadným žalobám zo strany poškodených vodičov, je možné, že rakúske súdy budú postupovať obdobne. Výsledkom by mohol byť jednotnejší prístup k výške pokút a jasnejšie nariadenia, aké formy značenia či informácií musia majitelia pozemkov poskytovať.
![autá](https://www.techbyte.sk/wp-content/uploads/2024/12/auta-parkovanie-bazar-min.jpg)
Ako sa vyhnúť „súkromným pascám“
Napriek tomu, že súd prisúdil vodičom väčšie práva, ostáva opatrnosť najlepšou obranou proti nečakaným výdavkom. Pri zastavení na novom mieste je dôležité skontrolovať, či v okolí nie sú žiadne nápisy typu „Privatgrundstück“ (súkromný pozemok) alebo menšie upozornenia. Ak parkomat či závora úplne chýbajú, prípadne sú nápisy nečitateľné, vyplatí sa hľadať iné, jasne označené miesto.
Základné kroky k bezpečnému parkovaniu
- Pozorne sledujte značenia: Hlavné informácie bývajú pri vstupe, no môžu byť skryté
- Pýtajte sa na možnosti platenia: Ak v priestore chýba akákoľvek platobná schéma a viditeľné podmienky, majte sa na pozore
- Fotodokumentácia: Prípadný spor môžete neskôr vyhrať, ak máte snímky dokladujúce, že chýbalo upozornenie na súkromný charakter pozemku
- Overte recenzie na internete: Často existujú upozornenia od iných vodičov, ktorí sa už stretli s pokutami na danom mieste