Americký prezident Donald Trump v piatok informoval novinárov, že Spojené štáty „absolútne“ zavedú dovozné clá na tovary z Európskej únie. „Zavediem clo na Európsku úniu? Chcete počuť skutočnú odpoveď, alebo politickú? Rozhodne, rozhodne,“ uviedol, pričom obvinil európsky blok z nespravodlivého prístupu k americkým produktom.
Nezostalo však len pri Európe. Takmer okamžite ohlásil aj 25-percentné clá na tovary z Kanady a Mexika. Uviedol, že rozhodnutie vychádza z dlhodobých problémov týkajúcich sa obchodných schodkov, prisťahovaleckej politiky či fentanylu. Ďalej oznámil 10-percentné clo na dôležitých obchodných partnerov v Číne, ktoré podľa Bieleho domu nadobudne platnosť už v sobotu.
Dopady na trh a reakcie EÚ
Nie je prvý raz, čo Spojené štáty zasahujú voči európskemu tovaru. V predchádzajúcom prezidentskom období Trump zaviedol 25 % clo na oceľ a 10 % na hliník, čo viedlo k protiopatreniam EÚ v odhadovanej hodnote 6 miliárd dolárov, zameraných na americké výrobky od whiskey po motocykle. Predstavitelia Európskej komisie dali najavo ochotu vyvinúť odvetné opatrenia aj tentoraz, ak bude Washington pokračovať vo vyhrocovaní sporu.
Štatistiky U.S. Census Bureau ukazujú, že v roku 2023 americký trh odobral z EÚ tovary za 576,3 miliardy dolárov, čo zodpovedá takmer pätine exportu európskeho bloku. Nové clá by mohli mať výrazný vplyv na sektory ako automobilový priemysel, poľnohospodárske produkty či high-tech zariadenia.
Susedské vzťahy a varovania
Pri oznamovaní dovozných obmedzení spomenul Trump aj príklad, ako colné hrozby zafungovali v prípade Kolumbie. Pohrozil zavedením 25-percentného núdzového cla na všetky kolumbijské tovary, pokiaľ vláda v Bogote nepristúpi na deportačné lety migrantov do USA. Biely dom zdôrazňuje, že tento postup vníma ako „víťazstvo“, a naznačuje, že podobné metódy bude uplatňovať aj voči ďalším krajinám.
Podobný scenár sa už v minulosti odohral v prípade Číny, kde reciprocita viedla k tarifám aj na americké poľnohospodárske komodity. Výsledkom boli ťažkosti pre farmárov a rast napätia na oboch stranách. Súčasné rozhodnutia ukazujú, že Biely dom sa neobáva využívať tariffy ako nástroj na dosiahnutie politických cieľov.
Vyhliadky na rokovania
Top predstavitelia EÚ, najmä eurokomisár pre obchod Maroš Šefčovič, zdôrazňujú ochotu diskutovať o zlepšení obchodných vzťahov, pričom volajú po reciprocii a otvorených partnerstvách. „Brusel je pripravený jednať,“ zaznieva z diplomatických kruhov, no otázkou zostáva, či USA ustúpia od aktuálneho ofenzívneho prístupu.
Trump opakovane poukazuje na svoj úspech pri presadzovaní záujmov USA prostredníctvom obchodného nátlaku. Hrozí, že ak EÚ odmietne akceptovať jeho požiadavky – napríklad zvýšenie nákupu amerických surovín a výrobkov – tarify zostanú v platnosti alebo sa môžu ešte rozšíriť. Týmto scenárom by sa zintenzívnilo napätie a zvyšovala pravdepodobnosť rozsiahlej obchodnej vojny.