Slovenské elektrárne (SE) prinášajú vynikajúcu správu. Uzavreli totiž novú úverovú zmluvu s konzorciom 20 medzinárodných bánk, v rámci ktorej získali financovanie v objeme až 3,6-miliardy eur. V stredu (5. februára) to oznámili priamo predstavitelia spoločnosti, informuje portál Správy STVR. Táto dohoda predstavuje absolútne najväčšie korporátne refinancovanie dlhu v histórii Slovenska.
Nový úver zabezpečí zrušenie záložného práva na majetok elektrární a zníženie ročných úrokových nákladov spoločnosti o 70-miliónov eur. Financovanie pre Slovenské elektrárne sa opiera o tri typy úverov, a síce trojročný amortizovaný termínovaný úver v hodnote 1,665-miliardy eur, päťročný jednorazovo splatný termínovaný úver v hodnote 1,665-miliardy eur a dvojročný revolvingový úver v hodnote 250-miliónov eur.
Hlavným cieľom tejto finančnej injekcie je refinancovanie existujúcich nadriadených a podriadených záväzkov, ale aj pokrytie všeobecných korporátnych potrieb, vrátane pracovného kapitálu. Koordinátorom transakcie bola banka UniCredit.
Dôležitá správa je to najmä z toho dôvodu, že Slovenské elektrárne figurujú ako najväčší výrobca elektriny v krajine. Na celkovom objeme produkcie má vyše 70-percentný podiel.
V súčasnosti má dvoch akcionárov. Prvým je Slovak Power Holding (SPH) s podielom 66 percent. Zvyšných 34 percent vlastní štát, čiže Slovenská republika. V rámci SPH je vlastnícka štruktúra rozdelená medzi českú energetickú skupinu EPH (50-percentný podiel) a taliansku spoločnosť Enel (50-percentný podiel).
V decembri 2024 sa EPH a Enel dohodli na transakcii, v rámci ktorej EPH odkúpi podiel talianskej spoločnosti v Slovak Power Holding. Táto dohoda by mala byť uzavretá v prvej polovici roku 2025, no podlieha splneniu určitých podmienok, vrátane schválenia regulačnými orgánmi.
Slovenské elektrárne si prilepšia, no čo bežní ľudia?
Nová úverová dohoda znamená zásadný krok pre stabilitu a budúci rozvoj Slovenských elektrární, pričom umožní lepšie finančné riadenie spoločnosti a zníženie nákladov na obsluhu dlhu. Samozrejme, pozitívny dopad to môže mať aj na nás, čiže občanov.
Refinancovanie dlhu môže viesť k stabilnejším cenám elektriny, nakoľko Slovenské elektrárne na nižších úrokových nákladoch ušetria až 70-miliónov eur, čo iste pomôže zmierniť tlak na zvyšovanie cien elektriny. Nižší tlak by sa mal vyvíjať aj na štátne zásahy, čo znamená, že štát už nebude musieť tak často zasahovať do regulácie cien energií. To vedie k nižšiemu riziku mimoriadnych poplatkov či vyšších daní na pokrytie strát.
Ušetrené peniaze ďalej môžu podporiť investície do infraštruktúry a modernizácie. Vďaka nižšiemu dlhu môžu Slovenské elektrárne investovať do modernizácie výrobných zdrojov, čo zvýši nielen ich efektivitu, ale aj ekologickosť. Lepšie riadenie finančných prostriedkov taktiež môže zabezpečiť stabilnejšiu distribúciu elektriny, čím sa zníži riziko výpadkov.
Pre štát bude refinancovanie prospešné tým, že zníži tlak na štátne dotácie. Pokiaľ by Slovenské elektrárne mali problémy so splácaním dlhu, štát ako 34-percentný vlastník by mohol byť nútený poskytnúť finančnú podporu, čo by zase mohlo znamenať vyššie verejné výdavky. A ako už iste viete, vysoké verejné výdavky sú aktuálne veľkým problémom, ktorý sa štát snaží eliminovať prostredníctvom konsolidačných opatrení.
Ak sa elektrárňam podarí dlhodobo znižovať náklady, časom by sa to mohlo pozitívne odraziť aj na cenách elektriny pre domácnosti. Lacnejšia a stabilná elektrina potom môže pritiahnuť viac investorov, čo môže pomôcť ekonomike a zamestnanosti.
Ako teda môžete vidieť, refinancovanie prináša kopu pozitív. Samozrejme, nateraz nie je isté, kedy a či vôbec sa všetky tie kladné prospekty naplnia. Aspoň dúfať však môžeme.