Rusko prinesie na trh niečo skutočne nevídané. Tamojšie ministerstvo zdravotníctva totiž oznámilo, že sa mu podarilo vyvinúť vakcínu proti jednému z najvážnejších ochorení, aké kedy postihlo ľudskú rasu – rakovinu. A čo navyše, túto vakcínu má poskytovať bezplatne. Prvé kusy by mali byť občanom k dispozícii už v tomto roku, informuje Newsweek.
Podľa ruskej štátnej agentúry TASS generálny riaditeľ Rádiologického medicínskeho výskumného centra pri Ministerstve zdravotníctva Ruska, Andrej Kaprin, o tejto novinke informoval počas vysielania v ruskom rozhlase.
Rusko sľubuje pozoruhodnú účinnosť
Táto vakcína však má byť iná ako ostatné. Nebude totiž slúžiť na prevenciu rakoviny u zdravých ľudí, ale na liečbu pacientov, u ktorých sa už choroba rozvinula. Navyše má byť personalizovaná, teda prispôsobená konkrétnemu pacientovi. Riaditeľ Národného výskumného centra pre epidemiológiu a mikrobiológiu Gamaleja v Moskve, Alexander Gincburg, ešte skôr pre TASS uviedol, že táto vakcína má schopnosť potlačiť rast nádorov a zabrániť šíreniu rakoviny v tele.
No hoci má byť vakcína dostupná už tento rok, stále sa toho o nej vie celkom málo. Nevie sa dokonca ani to, či bude účinná voči všetkým typom rakoviny, alebo len voči niektorým. Rovnako nie je známe ani jej oficiálne označenie.
Stojí za zmienku, že možnosť vyvinúť vakcínu na boj proti rakovine je z vedeckého hľadiska reálna, pričom viaceré krajiny na takýchto riešeniach aktívne pracujú dlhé roky. Napríklad v roku 2023 britská vláda podpísala kontrakt s nemeckou biotechnologickou firmou na vývoj personalizovanej liečby rakoviny. Ďalším príkladom sú farmaceutické spoločnosti Moderna a Merck & Co. ktoré spoločne pracujú na vývoji vakcíny proti rakovine kože.
V súčasnosti dokonca už existujú vakcíny, ktoré pomáhajú predchádzať rakovine – vakcíny proti ľudskému papilomavírusu (HPV), ktoré znižujú riziko rakoviny krčka maternice. V Spojených štátoch vedci z Floridskej univerzity testujú potenciálnu personalizovanú mRNA vakcínu na liečbu rakoviny mozgu.
Ako môže vakcína fungovať?
Štúdia publikovaná v máji vo vedeckom magazíne Cell opisuje výsledky testovania novej metódy na štyroch pacientoch s rakovinou. Predtým boli podobné testy vykonané na vážne chorých psoch.
Podstatou tejto metódy je extrakcia genetického materiálu (RNA) z nádoru pacienta, ktorý bol chirurgicky odstránený. Následne sa jeho posolská RNA (mRNA) upraví a zabalí do špeciálne navrhnutých tukových nanočastíc. Tento proces spôsobí, že imunitný systém pacienta začne rozpoznávať nádorové bunky ako hrozbu a útočí na ne.
Výsledky testov ukázali, že do dvoch dní od podania vakcíny imunitný systém pacientov reagoval na rakovinové bunky a začal ich ničiť. Testovaní pacienti žili dlhšie, ako sa očakávalo, pričom niektorí z nich zostali bez známok ochorenia dlhšie, ako predpovedali lekári. Vedci teda usúdili, že táto metóda by mohla byť sľubnou budúcnosťou imunoterapie a mohla by sa podobať mechanizmu fungovania novej vakcíny, ktorú chystá Rusko.