Stalo sa niečo, čo sme naozaj nečkali. Na územie slovenskej republiky začal znovu prúdiť plyn ruského pôvodu. Slovenská plynárenská spoločnosť (SPP) potvrdila obnovenie dodávky, a to konkrétne prostredníctvom plynovodu TurkStream. O novinke informuje portál Správy STVR.
Predpokladá sa pritom, že od apríla by sa mohli dodávky prostredníctvom TurkStream zdvojnásobiť. O túto teóriu sa s novinármi podelil priamo Vojtech Ferencz, predseda predstavenstva SPP.
Táto správa prichádza pár týždňov po tom, čo Ukrajina definitívne rozhodla o ukončení tranzitu ruského plynu cez svoje územie. Tento krok poznačil mnohé krajiny, vrátane Slovenska, nakoľko Rusko patrilo medzi kľúčových dodávateľov plynu pre náš trh.
Ukrajina sa mstí Moskve
Ukrajina tento krok považovala a považuje za adekvátne opatrenie voči Rusku, s ktorým už od februára 2022 vedie vojnový konflikt. Je toho názoru, že Moskva využívala prostriedky z ukrajinského tranzitu na financovanie svojich vojnových aktivít.
![Plynový kotol, , ruský plyn](https://www.techbyte.sk/wp-content/uploads/2024/04/plynovy-kotol-3-jpg.webp)
Nedlho po tom sme sa však dozvedeli, že rozhodnutie malo postihnúť aj samotnú Ukrajinu. Objem plynu v ukrajinských zásobníkoch mal klesnúť na kritických 10 percent plnej kapacity. Po zastavení tranzitu ruského plynu je Ukrajina nútená zabezpečiť si dodávky v objeme minimálne 100-miliónov m3 mesačne. Situáciu navyše komplikuje predpoveď počasia na február, ktorá naznačuje pokles teplôt.
Plyn z Česka či Azerbajdžanu
Čo sa týka Slovenska, špekulovalo sa o rôznych alternatívnych dodávkach plynu, napríklad aj z Českej republiky či Azerbajdžanu. Azerbajdžanský plyn mal ku nám tiecť cez Ukrajinu. Dokonca aj tamojší prezident Volodymyr Zelenskyj avizoval, že by skutočne mohlo dôjsť k realizácii tohto transferu, z čoho by mali najväčší úžitok viaceré krajiny, okrem Slovenska napríklad aj Maďarsko či Moldavsko.
Šírili sa aj rôzne obavy o tom, že plyn sa stane nedostatkovou surovinou, ktorej cena bude priebežne rásť. Európska únia (EÚ) síce tvrdila opak, no ako sme vás informovali v tomto článku, od začiatku aktuálnej vykurovacej sezóny (29. októbra 2024) sa z európskych zásobníkov odčerpalo približne 47-miliárd m3 plynu. Zásoby tak klesli pod úroveň 55,5 percenta, čo je menej ako na konci vykurovacej sezóny 2022/2023. Očakávalo sa pritom, že táto situácia môže viesť k ďalšiemu poklesu rezerv pod minimálne hodnoty zaznamenané v roku 2022.
Teraz to však vyzerá tak, že sú všetky obavy (alebo aspoň mnohé z nich) zažehnané. Podrobnosti o tranzite cez TurkStream nám zatiaľ nie sú známe.
V prípade zistenia nových informácií budeme článok aktualizovať.