Mikroténové vrecká dostanú v obchodoch čoskoro stopku. V hre sú dve alternatívy, pričom ani jedna z nich nemá byť zadarmo. Hoci za vrecko zákazník zaplatí symbolickú cenu, môže to vyvolať vlnu nevôle a kritiky.
Envirorezort už pred rokmi avizoval, že chystá zmenu legislatívy, avšak doteraz sa tak nestalo. Zdá sa, že tak urobí až na pokyn EÚ. Mikroténové vrecká sa v obchodoch používajú najmä na balenie ovocia, zeleniny alebo pečiva. Niektoré európske krajiny už zaviedli riešenie, ako minimalizovať odpad z mikroténových vreciek. Napríklad Chorvástko plastové vrecká spoplatnilo.
Mikroténové vrecká dostanú stopku
Ako uvádza portál tvnoviny.sk, slovenský envirorezort pred rokmi tvrdil, že chystá legislatívu, ktorá by zakázala predaj mikroténových vreciek a namiesto nich by pretláčala do obchodov plne kompostovateľné vrecká. Ako sme naznačili, doteraz legislatíva nie je hotová. Niektoré krajiny pristúpili k radikálnemu kroku a v ich obchodoch už plastové vrecká takmer nenájdete. Nahradili ich ekologickejšie alternatívy, ktoré však nie sú zadarmo a zákazník za ne musí zaplatiť. Na Slovensku platí, že obchodníci by nemali zadarmo ponúkať plastové tašky alebo takzvané igelitky. Tento zákon platí sedem rokov a na Slovákov mal pozitívny vplyv, pretože zákazníci si zvykli na to, že si so sebou nosia vlastné tašky. Vďaka tomu odpad tohto druhu poklesol a teraz sú na rade mikroténové vrecká.
Chorvátsko a Rakúsko už zaviedli zmeny
Chorvátsko a Rakúsko sa odpad z mikroténových vreciek už snažia minimalizovať. V Chorvátsku od januára tohto roka platí, že plastové vrecká na ovocie alebo zeleninu sú za poplatok. Cena je rôznorodá a stanovuje si ju samotný obchodík, pričom minimálne cena za vrecko je jeden cent. Spoplatnené sú tam aj tenké plastové vrecká, do ktorých sa balí mäso a údeniny. Podobne sú na tom rakúske obchody, ktoré však v boji proti mikroténovým vreckám zvolili inú stratégiu. Ako uvádzajú tvnoviny.sk, obchody, ktoré navštívili, neponúkali klasické mikroténové vrecká, ale len ekologické rozložiteľné vrecká, za ktoré zákazníci musia zaplatiť. Vo väčšine obchodov stoja tieto vrecká tri centy, pričom vám ich prirátajú k nákupu pri pokladni. Alternatívou je, že použijete obaly na viacnásobné použitie.
Kedy príde k spoplatneniu na Slovensku?
Slovenskí obchodníci uvádzajú, že spoplatnenie nemôžu zaviesť bez vhodnej legislatívy, pretože by to bolo v rozpore s hospodárskou súťažou. Na zákazníkov by mali veľký vplyv aj symbolické ceny a preto sa čaká na zákon z dielne Ministerstva životného prostredia SR. Európska únia už prijala nové nariadenie, ktoré sa týka obalov a odpadov z obalov. Týmto nariadením sa zavádza viacero zákazov a EÚ členským štátom odporúča, aby prijali obmedzenia aj pri mikroténových vreckách. Štát má čas na prípravu zmeny do polovice roka 2026. Či sa rozhodne tenké plastové vrecká úplne zakázať alebo zvolí inú alternatívu, zatiaľ nie je známe. Podľa nariadení EÚ však v obchodoch skončia malé jednorázové balenia masla alebo džemu. Týka sa to tiež malých šampónov či sprchových gélov, ktoré sú známe z hotelov. V obchodoch už nenájdete ani zeleninu zabalenú vo fólii, napríklad šalátové uhorky. Tomuto trendu by sa štáty EÚ mali prispôsobiť najneskôr do roku 2030.