Moderné slúchadlá ponúkajú funkciu potláčania okolitého hluku, takzvané PNC alebo ANC. Medzi používateľmi sú tieto slúchadlá populárne a ak majú možnosť, dajú prednosť tým, ktoré túto funkciu podporujú. Hodí sa to obzvlášť vtedy, ak používate slúchadlá vonku, kde sa predpokladá väčší hluk než doma. Odborníci ale varujú, dlhodobé používanie slúchadiel s potláčaním hluk môžu viesť k problémom so sluchom. Téme sa venoval portál Android Authority.
Audioológovia v Spojenskom kráľovstve tvrdia, že dlhodobé používania slúchadiel s funkciou potláčania hluku môže mať na ich používateľov negatívne účinky. Zvýšil sa totižto počet prípadov poruchy sluchového spracovania (APD). Ide o stav, ktorý ovplyvňuje schopnosti mozgu spracovávať zvuk napriek normálnej úrovni sluchu. APD sa objavuje u ľudí, ktorí pravidelne používajú slúchadlá či iné zariadenia na potláčanie hluku. Odborníci sa domnievajú, že používanie takýchto slúchadiel môže narušiť prirodzený vývoj mozgu v oblasti sluchového spracovania.
Slúchadlá s potláčaním hluku sú problém
Audioológovia v Spojenom kráľovstve zaznamenali problémy so sluchom najmä u mladých ľudí. Nárast problémov preto donútil odborníkov pátrať po možnej príčine. Pustili sa teda do dlhodobého výskumu a skúmali, aký vplyv majú technológie s potláčaním hluku na sluch ich používateľov. Spravodajský portál BBC zverejnil správu, ktorá obsahuje diskusie medzi pacientmi a odborníkmi na audiológiu, pričom došlo k zaujímavým odhaleniam. Ľuďom, ktorí často používajú slúchadlá s potláčaním hluku, bolo diagnostikované APD. Ako sme naznačili v úvode, APD je neurologický stav, ktorý zhoršuje schopnosť mozgu spracovávať zvuky napriek normálnym úrovniam sluchu.
Odborníkov prekvapilo, že mladí majú pri testoch normálny sluch, no napriek tomu pociťujú so sluchom problémy. Bojujú so spracovaním sluchových informácií, čo v ich živote vyvoláva diskomfort. Špecialisti tiež tvrdia, že APD sa väčšinou spája s neurodivergentnými jedincami, prípadne s tými, ktorí v detstve prekonali poranenie mozgu alebo infekciu uší. No aj mimo týchto skupín sa začali čoraz častejšie objavovať problémy so sluchom, čo u lekárov vyvoláva obavy. Ako naznačili, vinníkom môžu byť práve slúchadlá s potláčaním hluku.
Blokovanie hluku má vplyv na mozog
Akt blokovania každodenných a bežných zvukov, ktoré sú okolo nás, by mohol narušiť prirodzený vývoj mozgu v oblasti počúvania. Práve toto je podľa odborníkov kľúčom k zisteniu toho, prečo sa mladým zhoršuje sluch. Tým, že slúchadlá ich nositeľom umožnia počuť iba to, čo si vyberú, môže potenciálne dôjsť k narušeniu schopnosti mozgu filtrovať a spracovávať širokú škálu zvukov.
Viceprezidentka Britskej akadémie audiológie Clarie Bentonová povedala, že citlivou skupinou sú predovšetkým tínedžeri. U nich môže v dôsledku používania slúchadiel s potláčaním hluku dôjsť k oneskoreniam pri rozvíjaní schopností spracovania sluchu na vyššej úrovni. Ľudia si totižto vytvoria falošné prostredie, v ktorom počúvajú len to, čo chcú a prirodzené okolité hluky im unikajú. Mozog preto nemá dostatočnú možnosť na to, aby si na takéto zvuky zvykol.
Skončia slúchadlá s potláčaním hluku?
Používanie slúchadiel s potláčaní hluku je populárne medzi mladými aj staršími, a preto sa nepredpokladá, že by výrobcovia naskočili na inú vlnu. Odborníci však upozorňujú, že je dôležité pochopiť, aký vplyv to má na sluch používateľov. Špecialisti zároveň doplnili, že je potrebný ďalší dôkladný výskum v tejto oblasti. Zdôrazňujú ale, že pre zdravé sluchové spracovanie je nevyhnutné počuť rôzne zvuky. Odporúčajú preto nenosiť slúchadlá s potláčaním hluku príliš dlho a dávať si medzi počúvaniami pauzu.