Ak ste uprostred cesty a zrazu sa vám rozsvietila kontrolka, ktorá signalizuje, že vášmu autu dochádza palivo, niektorí vodiči chytia paniku. Hlavou im začnú bežať myšlienky, ako túto situáciu zvládnu a koľko kilometrov vozidlo ešte prejde. Takzvaná jazda na rezervu však v sebe skrýva potenciálne riziká.
Ako informoval motoristický portál Auto Trendy, jazda na rezervu môže poškodiť auto a vy sa potom nevyhnete drahej oprave. Existujú však tipy, ako týmto situáciám predchádzať. Mnohé z týchto tipov sú úplne jednoduché a mala by si ich osvojiť väčšina vodičov.
Jazda na rezerve je riziko
Koľko kilometrov dokážete prejsť na rezervu sa nedá presne vypočítať. Počet totižto závisí od viacerých faktorov a medzi nimi je napríklad objem palivovej nádrže. Každé auto má iný objem a kontrolka rezervy sa rozsvieti pri rôznych úrovniach paliva. Všeobecne ale platí, že väčšina vozidiel by mala zvládnuť na rezervu prejsť 60 až 100 kilometrov. Lepšie sú na tom väčšie SUV a dieselové autá, ktoré môžu mať rezervu až 10 a viac litrov. Menšie mestské autá s nádržou okolo 40 litrov majú rezervu len okolo 5 až 8 litrov. Aby ste si šetrili palivo je nutné upraviť štýl jazdy, napríklad spomaľte a využite brzdenie motorom. Takisto by ste mali vypnúť klimatizáciu a ďalšie spotrebiče, ktoré nie sú nutné. Dokážete tým predĺžiť dojazd auta.
Ako sme naznačili v úvode článku, jazda na rezervu so sebou prináša aj riziko poškodenia auta. Palivo na dne nádrže obsahuje nečistoty, ktoré sa môžu dostať do palivového systému a potom nastane problém. K poškodeniam patrí napríklad upchatie palivovej pumpy, korózia palivových potrubí, upchatie vstrekovačov drobnými časticami nečistôt, hrdza v nádrži, ktoré vznikne v dôsledku kondenzácie vody, alebo hrozí až zastavenie motora, čo je veľkými problémom najmä pri dieselových motoroch.
Jazde na rezervu sa vyhnite
Ak sa vám výnimočne stane, že jazdíte na rezervu, nemalo by dôjsť k vážnemu poškodeniu vozidla. Pokiaľ ale na rezervu jazdíte často, zvyšujete tým riziko, že k poruche vozidla dôjde. Dvojnásobný pozor by ste si mali dať počas zimného obdobia, pretože palivo môže v nádrži zamrznúť a potom zostanete uprostred cesty.
Ako predchádzať týmto nepríjemným situáciám, je v podstate jednoduché. Ak sa rozsvieti kontrolka rezervy, snažte sa čo najskôr natankovať. V prípade, že je najbližšia čerpacia stanica príliš ďaleko, zvoľte úsporný štýl jazdy a vyhnite sa prudkému zrýchľovaniu. Ideálne je udržiavať konštantnú rýchlosť a vypnúť v aute spotrebiče, ktoré nutne nepotrebujete. Týka sa to napríklad rádia, klimatizácie alebo vyhrievania sedadiel a podobne. Pred každou dlhšou jazdou by ste mali skontrolovať stav paliva a tankovať len kvalitné palivo, ktoré znižuje riziko usadenín a nečistôt. Takto sa jazde na rezervu vyhnete najjednoduchšie a efektívne predídete možným problémom počas jazdy.