Asi najznámejšia umelá inteligencia je ChatGPT, aj keď v posledných dňoch sa viac rozpráva o čínskej DeepSeek. Druhú menovanú ale sprevádzajú kontroverzie a obavy o bezpečnosť používateľských dát. Tie sa údajne bez dostatočného zašifrovania posielajú do Číny, kde môžu byť zneužité.
Na vrchole pomysleného rebríčka tak naďalej ostávajú americké projekty – ChatGPT od OpenAI, prípadne Gemini od spoločnosti Google. Mnohí používatelia ani netušia, že vlastnú umelú inteligenciu má aj Európa, konkrétne Francúzsko. Projekt Mistral AI chce byť priamym konkurentom pre ChatGPT a svoje služby ponúka bezplatne.
Mistral AI chce konkurovať ChatGPT
Európa nie je vo vývoji umelej inteligencie tak popredu ako zvyšok sveta. Veľké ambície má ale francúzsky projekt Mistral AI. Ide o startup, ktorý má ambíciu súperiť aj s veľkými hráčmi na poli umelej inteligencie. Projekt existuje zhruba dva roky a jeho trhová hodnota presahuje šesť miliárd dolárov. Investormi projektu sú aj zvučné svetové mená ako napríklad Microsoft, Nvidia alebo General Catalyst.
Nedávno pribudla aj mobilná aplikácia Le Chat, ktorá je dostupná v App Store (iPhone) aj Google Play (Android). Le Chat je názov nielen samotnej mobilnej aplikácie, ale aj všeobecne veľkého jazykového modelu, ktorý vytvára Mistral AI a používateľom bol cez web dostupný už skôr. Výhodou oproti konkurentom je fakt, že väčšina služieb je pre používateľov dostupná bezplatne a bez kapacitných limitov. Ide o takzvaný open-source.
Le Chat propaguje aj prezident Macron
Umelú inteligenciu od Mistarl AI propaguje aj samotný francúzsky prezident Emmanuel Macron. Ten privítal novú aplikáciu Le Chat na sociálnej sieti X oslavnými slovami. Nie je to náhoda, pretože Macron dlhodobo vyzdvihuje vývoj v oblasti umelej inteligencie a jeho cieľom je okrem iného podporovať Francúzsko v oblasti vývoja technológií. Nasvedčuje tomu aj udalosť, ktorá sa od pondelka koná v Paríži. Prebieha tu medzinárodný summit, ktorého sa zúčastňujú technologické špičky aj politickí predstavitelia. Na podujatí sa objaví napríklad zakladateľ OpenAI Sam Altman alebo generálny riaditeľ Googlu Sundar Pichai. Ako uvádza portál CzechCrunch, Macron a Mistral AI v tejto súvislosti oznámili aj veľké investičné plány. Podľa Macrona musí Európa aj Francúzsko urýchliť svoje investície. Ani starý kontinent nechce zostať pozadu oproti zvyšku sveta.
Rýchlejšia AI než ChatGPT
Zaujímavosťou je, že aplikácia Le Chat je vďaka špičkovej výpočtovej technológii rýchlejšia než konkurenčné ChatGPT alebo Claude od spoločnosti Anthropic. Aplikáciu sme odskúšali aj v našej redakcii a môžeme potvrdiť, že odpovede sú naozaj rýchle. Aplikácia rozumie slovenčine a pre jej využívanie dokonca nie je nutná ani registrácia. Jediné, čo musíte urobiť je, že v úvode odsúhlasíte podmienky používania. Ako sme naznačili, funguje na webe aj na mobile. Rozhranie je minimalistické a používateľsky prívetivé.
Nechýbajú funkcie, ako pridávanie súborov, generovanie obrázkov alebo možnosť vyhľadávania na webe. Pre generovanie obrázkov, prikladanie príloh a používanie takzvaného plátna sa vyžaduje prihlásenie. Textové odpovede alebo vyhľadávanie na webe je dostupné aj bez registrácie. Hoci sa projekt Mistral AI zapojil do súboja v oblasti umelej inteligencie s oneskorením, má nábeh stať sa významným hráčom. Le Chat sa cez víkend stal jednou z najviac sťahovaných aplikácií na App Store i v Google Play.