Elektrická autá by mali postupne nahradiť tie, ktoré majú spaľovacie motory. A hoci sa vývoj elektromobilov posúva míľovými krokmi dopredu, stále nedosahujú také výsledky, aké by očakávali ich vodiči. Potvrdzuje to aj nedávny test, v ktorom elektrické autá sklamali na diaľnici. Len jeden elektromobil dorazil do cieľa bez nutnosti nabíjania počas jazdy.
Ako uvádza motoristický portál Auto Trendy, nemecký klub ADAC vykonal test so zameraním na elektromobily. Tieto autá prešli cestu z Mníchova do Berlína, pričom vonku vládli teploty okolo bodu mrazu. Čo test ukázal? Že sľubované dojazdy sú väčšinou len na papieri a realita je úplne iná.
Elektromobily na diaľnici sklamali
Testu sa zúčastnilo 25 elektrických áut, ktoré museli zvládnuť trasu s dĺžkou 582 kilometrov. Do cieľa dorazil bez nutnosti nabíjania len jeden elektromobil. Test sa vykonával na diaľnici pri maximálnej povolenej rýchlosti 130 km/h. Treba dodať, že elektrické autá nemali ideálne podmienky, pretože vonkajšia teplota sa pohybovala okolo nuly a nechýba ani realistická simulácia prevýšení. Niektoré modely si počínali lepšie a iné horšie.
Mercedes EQS 450+ víťazom
Spomínanú trasu, ktorá bola dlhá 582 kilometrov, zvládol bez nabíjania len jeden elektromobil – Mercedes EQS 450+. Ide o EV, ktoré má vo svojej triede najväčšiu batériu s kapacitou 118 kWh, čo mu isto dopomohlo. Po príchode do cieľa mu však dochádzala „šťava“ a zostávalo mu len posledných 18 kilometrov dojazdu. Ostatné autá ale dopadli ešte horšie. Trasu nezvládli bez dobíjania a niektoré bolo nutné počas cesty nabíjať viackrát.
Kilometre len na papieri
Test preukázal, že dojazd deklarovaný výrobcom je často len na papieri. Výrobcovia totižto uvádzajú dojazd za ideálnych jazdných podmienok a nemyslia napríklad na to, že počas zimy batéria trpí viac a môže sa znižovať jej kapacita. Ak napríklad nájdete v papieroch vášho elektromobilu, že má dojazd 600 kilometrov, môže to byť realita ale len pri ustálených teplotách, nízkych rýchlostiach a maximálnej rekuperáciu energie. Až 18 z 25 testovaných modelov spotrebovalo o vyše 50 percent viac energie, než uvádzajú oficiálne údaje výrobcov. Najväčší rozdiel bol pri lacných modeloch a dobre neobstála napríklad Toyota BZ4X alebo MG4. Lepšie na tom boli prémiové značky ako Porsche Taycan, ktorého spotreba bola vyššia len o 23 percent, prípadne NIO ET5 so spotrebou vyššou iba o 10 percent.
Test preveril aj rýchlosť nabíjania
V rámci testu bola ďalším kľúčovým faktorom rýchlosť nabíjania. Aj tu jednotlivé modely preukázali značné rozdiely. Porsche Taycan získalo počas 20-minútového nabíjania dojazd až 370 kilometrov. Model Ora 07 sa ocitol na druhej strane spektra a za rovnaký čas dosiahol len 104 kilometrov. Test ADAC ukázal, že elektromobily nie sú na jazdu po diaľnici tou najvhodnejšou voľbou a obzvlášť to platí, ak máte pred sebou dlhú cestu. Najmä elektrické autá z nižšej cenovej kategórie majú čo zlepšovať, pretože zaostávajú za údajmi, ktoré uvádzajú výrobcovia. Ak vlastníte elektromobil a chystáte sa na dlhú cestu, treba rátať s tým, že ho počas jazdy budete musieť dobíjať.