Slovensko už od začiatku roka 2025 legislatívne počíta s elektronickými verziami vybraných preukazov. Hoci možnosť mať doklady v smartfóne znie veľmi prakticky, reálne používanie zatiaľ nie je v prevádzke. Ministerstvo vnútra (MV) SR však potvrdilo práce na aplikácii eDoklady, ktorá umožní nahradiť plastové kartičky virtuálnymi kópiami.
V rámci pilotného testu majú vybraní užívatelia prístup k verzii aplikácie, v ktorej sa načítava digitálny občiansky a vodičský preukaz. Vzhľadom na potrebnú bezpečnosť, prebieha aj školenie Policajného zboru. Práve príslušníci polície by mali ako prví akceptovať doklady v tejto podobe pri cestných kontrolách.
Ako to funguje
Aplikácia eDoklady bude založená na bezpečnostných prvkoch, napríklad biometrickom overení. V praxi to znamená, že občan bude pri spustení aplikácie využívať odtlačok prsta, rozpoznávanie tváre alebo PIN kód. Po úspešnom prihlásení sa zobrazia jeho digitálne verzie preukazov s QR kódom či iným identifikátorom, ktorý umožní ľahkú kontrolu.
MV SR avizuje, že práve verifikácia digitálnych dokladov v teréne si vyžiada zvláštnu techniku pre policajtov – mobilné čítačky kódov alebo prispôsobené terminály. Pomerne zásadné bude aj nastavenie bezpečnostných protokolov, aby nikto nemohol falošne vydávať cudzie doklady za vlastné.
![Občiansky preukaz, Štát](https://www.techbyte.sk/wp-content/uploads/2024/10/obciansky-preukaz-2.jpg)
Investície a termíny spustenia
Štát do projektu eDokladov investuje tento rok 7,2 milióna eur, v nasledujúcich rokoch sa počíta s ďalšími výdavkami (9,5 mil. eur v roku 2026 a 3,7 mil. eur v roku 2027). Tieto prostriedky majú pokryť nielen vývoj softvéru, ale aj integračné testy, úpravu backendových systémov a sprievodné náklady na infraštruktúru.
Podľa oficiálnych vyjadrení je spustenie aplikácie naplánované na prvý kvartál 2025. V praxi to znamená, že už v priebehu dvoch mesiacov by sa mohli digitálne doklady začať používať v reálnych situáciách, minimálne pri kontrolách Políciou SR. Postupom času by mala byť aplikácia sprístupnená pre širšiu skupinu ľudí a rozšírená o ďalšie dokumenty.
Najskôr občiansky a vodičský, neskôr aj iné
Pri uvedení aplikácie do prevádzky plánuje MV SR podporovať digitálnu podobu dvoch najčastejšie kontrolovaných preukazov: občianskeho a vodičského. V ďalšej fáze by mohli pribudnúť zdravotný preukaz či iné formy identifikačných kariet. Štát vidí v digitalizácii veľký potenciál na zníženie byrokracie a zrýchlenie administratívnych procesov.
Zároveň však varuje, že implementácia nie je bez výziev. Najmä staršie obyvateľstvo alebo ľudia bez smartfónov si budú musieť zachovať tradičné plastové preukazy. Preto sa kamenné doklady jednoznačne nerušia – digitálna verzia bude predstavovať doplňujúcu možnosť pre tých, ktorí sa radi spoliehajú na technológie.
Digitálne doklady aj v zahraničí
Podľa MV SR by slovenské digitálne preukazy mali byť akceptované aj za hranicami, minimálne v krajinách Európskej únie. Prispieva k tomu snaha o harmonizáciu eID systémov a vzájomnú dôveru medzi členskými štátmi EÚ. V praxi to znamená, že ak občan SR pôjde do inej krajiny EÚ, mohol by ukázať digitálny preukaz namiesto fyzického.
Rezort však priznáva, že nie všetky úrady a policajné zložky v iných krajinách budú hneď pripravené na akceptáciu slovenskej aplikácie. Pravdepodobne pôjde o postupné rozširovanie. Napriek tomu sa očakáva, že v rámci Schengenu bude situácia jednoduchšia.
Výhody pre občana
Slováci dlhodobo volajú po jednoduchšom prístupe k úradným úkonom a modernizácii verejných služieb. Digitálne doklady by mali poskytnúť:
- Menšie riziko straty plastového preukazu: Občan nepotrebuje nosiť pri sebe fyzickú kartu
- Rýchlejšia kontrola v teréne: Na overenie dokladov stačí priložiť telefón k čítačke alebo zobraziť QR kód
- Prepojenie s inými systémami: Teoreticky sa uľahčí komunikácia s úradmi, ktoré dokážu identitu jedinca elektronicky overiť
- Možnosť zablokovať v prípade krádeže telefónu: Pri strate mobilu môže občan deaktivovať digitálne doklady na diaľku
Potenciálne riziká a kritika
Projekt sprevádza aj určitá miera kritiky. Časť opozície alebo IT odborníkov poukazuje na zatiaľ nejasné detaily, napríklad výber dodávateľa systému či garanciu kybernetickej bezpečnosti. Kritici sa obávajú únikov citlivých dát alebo nedostatočnej transparentnosti pri verejnom obstarávaní.
MV SR však uisťuje, že projekt podlieha prísnej kontrole a bude chránený modernými šifrovacími metódami. Pilotná prevádzka by mala slúžiť aj na elimináciu potenciálnych nedostatkov pred ostrým spustením. Navyše, rezort zdôrazňuje, že ľudia, ktorí nemajú dôveru k digitálnej podobe dokladov, môžu pokojne ďalej používať plastové karty.
Ďalšie plány
Na rok 2025, prípadne 2026, plánuje rezort zaviesť aj systém ďalších eDokladov, ako napríklad preukazu poistenca či preukazu ZŤP. Ak sa ukáže, že aplikácia preukáže svoju životaschopnosť, je možné, že v budúcnosti pribudnú aj pas či iné dôležité úradné dokumenty.
Záležať bude na úspechu pilotnej implementácie a na postoji verejnosti. Ak budú ľudia digitálne doklady vnímať ako príťažlivú alternatívu, tlak na rozširovanie funkcionality sa zvýši. Na druhej strane ak sa objavia vážne bezpečnostné incidenty, môže to dôveru podkopať.