Situácia ohľadne plynu v Európe naďalej ostáva neistá. Zatiaľ čo ceny výrazne rastú, zásoby plynu v zásobníkoch sa rýchlym tempom vytrácajú. Agentúra Bloomberg pritom nedávno upozornila, že cena zemného plynu dosiahla najvyššie hodnoty vykázané za posledné dva roky. Poniektorí odborníci varujú, že ak nedôjde k zásadnému zlepšeniu, blok sa môže prepadnúť do plynovej krízy. Téme sa venuje denník Pravda.
Cena plynu len za posledný mesiac zaznamenala nárast takmer o tretinu (30 percent). Slovenskí vládni predstavitelia, samozrejme, hovoria, že príčinou je zvýšený dopyt po komodite zo strany Ukrajiny. Vysvetlení aktuálneho stavu je však v skutočnosti o čosi viac.
Ceny sú hrozivé
Cena európskeho plynového kontraktu s dodávkou v marci stúpla na 58,75 eura za megawatthodinu (MWh), čo je najvyššia úroveň od februára 2023. Podľa denníka The Financial Times je hlavným dôvodom chladné počasie, ktoré zrýchľuje čerpanie plynu zo zásobníkov. Tie sú momentálne v Európe naplnené len na 47 percent, čo je menej ako po skončení minulej vykurovacej sezóny, keď zostalo približne 60 percent zásob.
![plyn](https://www.techbyte.sk/wp-content/uploads/2025/02/plyn-obr.jpg)
Stojí za zmienku, že pred rokom boli zásobníky naplnené na takmer 66 percent a ešte koncom decembra 2024 dosahovali viac ako 72 percent. Očakáva sa, že dopyt po plyne sa v nasledujúcich týždňoch ešte zvýši, pričom tohtoročná vykurovacia sezóna sa začala už 29. októbra 2024, čo je o 10 dní skôr ako vlani.
Ceny plynu v Európskej únii (EÚ) sú dokonca ešte vyššie ako tie v Ázii – tu sa plyn predával za 15,43 eura (za milión britských tepelných jednotiek), zatiaľ čo v EÚ to bolo približne o 95 centov viac.
Stať sa môže všeličo
Hoci Bloomberg varuje pred možnou energetickou krízou, Potočár upozorňuje, že ceny plynu rastú už takmer rok a sú veľmi nestabilné. Akákoľvek nová udalosť môže výrazne ovplyvniť trh, preto je vraj ešte priskoro hovoriť o dlhodobom trende.
Na riziko vypuknutia krízy upozornil aj premiér SR Robert Fico. Poukázal na to, že Ukrajina kvôli nízkemu stavu zásob zvyšuje dovoz z okolitých krajín, vrátane Slovenska. Pre lepšie pochopenie – ukrajinské zásoby klesli pod 9 percent, čo donútilo Kyjev nakupovať viac plynu zo Slovenska a Maďarska.
Vo štvrtok (13. februára) sa dovoz plynu na Ukrajinu cez Slovensko zvýšil o 60 percent v porovnaní s predchádzajúcim týždňom – prepravilo sa 11,7-milióna kubických metrov plynu, zatiaľ čo v pondelok toho istého týždňa (10. februára) to bolo 7,3-milióna kubických metrov. Hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda pripomína, že ešte začiatkom februára cez prepravnú stanicu Budince nepretekal žiadny plyn.
Podiel na vine má aj Rusko
Dodáva, že dôvodom zvýšeného dovozu bolo poškodenie ukrajinskej plynárenskej infraštruktúry, ktoré majú na svedomí útoky ruských vojenských jednotiek. Keďže Ukrajina od začiatku roka prestala dostávať plyn priamo z Ruska, je odkázaná na dovoz z Turecka, Srbska, Bulharska, Slovenska a Maďarska, čo zvyšuje jej náklady.
Zvýšenie dopytu zo strany Ukrajiny teda nie je tak úplne vinou tamojšej vlády. Ako sme spomenuli, krajinu trápi poškodená infraštruktúra v dôsledku ruských útokov. Ukrajina v minulosti dokázala pokryť väčšinu svojej spotreby vlastnou ťažbou, no teraz musí viac dovážať. Ruské útoky na plynové zásobníky, vrátane tých v Ľvovskej oblasti, ešte viac zhoršili situáciu.
Kovanda k tomu dopĺňa, že Moskva stratila záujem chrániť ukrajinskú infraštruktúru po zastavení tranzitu plynu cez Ukrajinu.
![Plyn](https://www.techbyte.sk/wp-content/uploads/2022/06/plyn.jpg)
Budúci vývoj cien plynu je tak stále neistý, pričom bude závisieť od viacerých faktorov. Podľa Potočára je však návrat k cenám spred krízy, teda aspoň v blízkej budúcnosti, skôr nepravdepodobný.
Ako je na tom Slovensko?
Pokiaľ ide o zásoby plynu na Slovensku, stále presahujú hranicu 50 percent. Je ale nutné zdôrazniť, že sa taktiež celkom rýchlo míňajú. Pred rokom boli zásobníky naplnené na 72 percent.
Časť týchto zásob pritom vlastnia zahraničné spoločnosti. Slovensko nemôže spoliehať len na zásoby a musí aj naďalej dovážať plyn zo zahraničia .Po tom, čo Ukrajina neobnovila zmluvu s Gazpromom, bol od januára 2025 tok ruského plynu na Slovensko zastavený. Tento stav však trval iba mesiac – od februára prúdi ruský plyn na Slovensko cez Čierne more, Turecko, Bulharsko, Srbsko a Maďarsko.
Slovenský plynárenský priemysel (SPP) tiež potvrdil, že od apríla 2025 sa objem plynu dodávaného cez plynovod TurkStream zdvojnásobí.