Ako to je a bude s plynom v Európe? Túto otázku vyvolalo najmä zastavenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinské územie, ku ktorému došlo začiatkom tohto roka na základe rozhodnutia Kyjevu. Európska únia (EÚ) síce neustále ubezpečuje verejnosť, že výpadky či nedostatky domácnostiam nehrozia, no situácia aj teraz, začiatkom februára, ostáva vážna.
Denník Pravda na základe informácií TASR upozorňuje, že podľa údajov Gas Infrastructure Europe (GIE) klesli zásoby plynu v európskych podzemných zásobníkoch (PZP) pod 55,5 percenta, čo je menej ako na konci vykurovacej sezóny 2022/2023. Táto situácia pritom môže viesť k ďalšiemu poklesu rezerv pod minimálne hodnoty, ktoré boli zaznamenané v roku 2022.
Európske zásobníky sa vyprázdňujú
Od začiatku aktuálnej vykurovacej sezóny (29. októbra 2023) bolo z európskych zásobníkov odčerpaných približne 47-miliárd m3 plynu. No na druhú stranu – stále majú byť naplnené na približne 61,5-miliardy m3, čo predstavovalo najvyššiu úroveň pre mesiac január od začiatku zaznamenávania týchto údajov.
V súčasnosti sú európske zásobníky naplnené na 55,46 percenta, čo predstavuje pokles o 7,19 percentuálneho bodu v porovnaní s priemerom za rovnaké obdobie za posledných päť rokov. Na konci vykurovacej sezóny 2022/2023 bola naplnenosť zásobníkov mierne vyššia – 55,47 percenta.
Zvýšili sa dodávky LNG
Spolu s vyprázdňovaním európskych zásobníkov plynu stúpli dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) z terminálov do európskeho plynovodného systému, konkrétne v porovnaní s decembrom 2024. Kapacita zariadení na spätné splyňovanie LNG a jeho prečerpávanie do plynovodov je v súčasnosti využívaná na 43 percent.
STOP-ka pre tranzit ruského plynu cez Ukrajinu
Ako sme spomenuli, Kyjev začiatkom tohto roka odstavil tranzit ruského plynu cez svoje územie, čo poznačilo mnohé európske krajiny, vrátane Slovenska. Rusko pritom patrilo medzi kľúčových dodávateľov plynu pre našu krajinu. Ukrajina tento krok považovala a považuje za adekvátne opatrenie voči Rusku, s ktorým už od februára 2022 vedie vojnový konflikt. Je toho názoru, že Moskva využívala prostriedky z ukrajinského tranzitu na financovanie svojich vojnových aktivít.
Postihnúť to pritom malo aj samotnú Ukrajinu. Ako sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze, objem plynu v ukrajinských zásobníkoch mal klesnúť len na 10 percent kapacity, čo predstavuje kritickú hranicu. Po zastavení tranzitu ruského plynu je Ukrajina nútená zabezpečiť si dodávky v objeme minimálne 100-miliónov kubických metrov mesačne. Situáciu navyše komplikuje predpoveď počasia na február, ktorá naznačuje pokles teplôt.
V dôsledku týchto faktorov ceny plynu na európskom trhu rastú. Na holandskej burze TTF dosiahla cena plynu s dodávkou na budúci mesiac v stredu 29. januára rekordnú hodnotu 51,156 eura za megawatthodinu (MWh). Išlo o najvyššiu úroveň od novembra 2023.
Pokiaľ ide o Slovensko, u nás môže situáciu ohľadne plynu stabilizovať možnosť prepravy azerbajdžanského plynu. Tiecť by mal cez Ukrajinu, no v tom zrejme nebude problém. Ukrajina nemá výhrady voči preprave plynu cez svoje územie na Slovensko. Výhrady má voči plynu ruského pôvodu, nakoľko tržby z neho Rusko používa na financovanie svojich vojnových aktivít.
Na možnosť čerpania plynu cez túto alternatívnu trasu pôvodne upozornil Marián Kočiš, analytik Slovenskej sporiteľne. Podľa neho si Slovensko v posledných týždňoch našlo silného partnera v Taliansku. pokiaľ ide o vyjednávanie o plyne, ktoré taktiež významne profitovalo z lacného ruského plynu dodávaného potrubím. O transfer v tejto podobe má aj naďalej záujem.
Dokonca aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj avizoval, že by skutočne mohlo dôjsť k realizácii tohto transferu, z čoho by mali najväčší úžitok viaceré krajiny, vrátane Maďarska, Moldavska aj Slovenska.
Kam tečie ruský plyn?
Podľa všetkého (aj) do Turecka. Podľa informácií agentúry TASS sa dodávky ruského plynu do Turecka v roku 2024 zvýšili o 2,6 percenta (na viac ako 21-miliárd m3). Tieto údaje pôvodne zverejnil priamo turecký úrad pre reguláciu trhu s energiou (EPDK).
Za prvých 11 mesiacov roka 2024 doviezlo Turecko z Ruska približne 18,2 miliardy m3 plynu. Len v decembri 2024 krajina importovala 2,84 miliardy m3 prostredníctvom plynovodov TurkStream a Blue Stream. Tento objem predstavuje najvyššiu úroveň za posledné štyri roky a druhý najväčší mesačný dovoz v histórii.
Rusko dodáva plyn do Turecka prostredníctvom dvoch plynovodov vedúcich cez Čierne more:
- Blue Stream – v prevádzke od roku 2003, s projektovanou kapacitou 16-miliárd m3 ročne.
- TurkStream – dvojvetvový plynovod spustený v januári 2020, s celkovou kapacitou 31,5-miliardy m3 ročne.
Jedna z vetiev TurkStreamu zásobuje Turecko, zatiaľ čo druhá dodáva plyn krajinám južnej a juhovýchodnej Európy. V roku 2024 sa dodávky plynu do Európy cez TurkStream zvýšili o 23 percent na 16,7-miliardy m3.
Aby sme to zhrnuli – európske zásoby plynu sa aktuálne nachádzajú na nižšej úrovni ako v rovnakom období minulého roka, pričom experti očakávajú ďalší pokles pod historické minimá z roku 2020. Dodávky LNG do Európy sa v januári zvýšili, no aj napriek tomu môžu pretrvávať obavy z vývoja situácie v ďalších mesiacoch. Na druhej strane dodávky ruského plynu do Turecka naďalej rastú, pričom plynovody TurkStream a Blue Stream dosahujú rekordné objemy prepravy.