Mnohých vodičov zaujíma, či je možné zistiť majiteľa auta podľa evidenčného čísla vozidla (EČV). Dôvodov, prečo to chcete vedieť, môže byť viacero. Táto informácia sa vám hodí pri dopravnej nehode, škodovej udalosti a podobne. Ak očakávate, že vám dáme návod, ako majiteľa auta zistiť, sklameme vás hneď v úvode. Legálnou cestou to nie je možné.
Ako uvádza motoristický portál Autoviny.sk, na Slovensku sú osobnú údaje prísne chránené, a preto nie je možné nahliadnuť do registra vozidiel. Napriek tomu existuje niekoľko spôsobov, ako môžete zistiť informácie o aute aj jeho majiteľovi.
Ako zistiť majiteľa auta podľa EČV
Ako sme naznačili v úvode, priame zistenie majiteľa auta na základe EČV nie je možné. Jeho meno alebo adresa totižto nie sú verejne dostupné. Tieto informácie chráni nariadenie GDPR a tiež zákon o cestnej premávke. K informáciám sa preto dostanú len oprávnené osoby, ku ktorým patria napríklad policajti, súdy alebo exekútori. Hoci nemôžete zistiť meno majiteľa auta, s ktorým ste sa dostali do kolízie, predsa len máte viaceré možnosti, ktoré vám poskytnú aspoň určité informácie. Môžete zistiť, v ktorej poisťovni má toto vozidlo uzatvorené povinné zmluvné poistenie (PZP). Údaj vám bude nápomocný, ak sa vodič na mieste dopravnej nehody odmietne identifikovať alebo z miesta nehody ujde.
Využitie systému SKP
Postup ako zistíte, v ktorej poisťovni je vozidlo poistené, je pomerne jednoduchý. Stačí navštíviť web Slovenskej kancelárie poisťovateľov (SKP), ktorý je na adrese www.skp.sk. Potom zadajte EČV do vyhľadávacieho poľa a systém vám zobrazí názov poisťovne. Taktiež vám prezradí, od akého dátumu je platné poistenie vozidla a základné informácie o vozidle, akými sú typ alebo značka, prípadne aj farbu vozidla. Následne môžete kontaktovať poisťovňu a nahlásiť škodovú udalosť. Poisťovňa vám poradí, ako máte postupovať ďalej.
Kedy vám pomôže polícia
O pomoc môžete požiadať aj políciu, ale len v prípade, ak ste sa stali poškodeným pri dopravnej alebo škodovej udalosti, ktorú spôsobil iný vodič. Ak vodič odmieta spoluprácu, máte právo kontaktovať políciu a tá má právo zistiť majiteľa vozidla. Políciu môžete zavolať aj v prípade, ak máte podozrenie, že vozidlo bolo zapojené do protiprávnej činnosti alebo predstavuje na cestách bezpečnostné riziko.
So zahraničným vozidlom je to ťažšie
Ak bolo účastníkom dopravnej nehody alebo škodovej udalosti zahraničné vozidlo, máte menej možností. Môžete ale kontaktovať príslušné orgány danej krajiny. Tie môžu v prípade, ak ide o opodstatnený dôvod, využiť medzinárodné databázy. Prístup k nim majú policajti aj colné orgány. Databázy obsahujú informácie o registrovaných vozidlách a ako píše portál Autoviny.sk, môžu pomôcť v prípadoch, keď je potrebné identifikovať majiteľa zahraničného auta.