Každá krajina má vlastné dopravné predpisy, a preto môžete počas cestovania zostať zaskočení. Netýka sa to len ďalekých krajín, ale aj v rámci Európy sú niektoré špecifické pravidlá, nad ktorými vodiči len nechápavo krútia hlavou.
Motoristický portál Autotrendy.sk priniesol súbor najbizarnejších dopravných pravidiel, s ktorými sa môžete stretnúť na európskych cestách.
Do Talianska len s čistým autom
Ak vyrazíte do Talianska, dajte si pozor, v akom stave je vaše auto. Pri veľmi znečistenom aute vám totižto hrozí pokuta. Pred návštevou tejto krajiny tak pres istotu navštívte aj autoumyváreň. Taliani nechcú, aby im špinavé autá kazili estetiku okolia. Bizarný zákon má zabezpečiť, že autá na cestách budú v udržiavanom stave po technickej i estetickej stránke. Špinavé auto môže zhoršovať viditeľnosť, čím sa logicky znižuje i viditeľnosť na cestách, takže zákon má svoje opodstatnenie.
V Nemecku s plnou nádržou
Nemecko je benevolentné k rýchlostným limitom, pretože na diaľniciach žiadne limity nie sú. Krajina si to môže dovoliť vďaka kvalitne vybudovaným diaľniciam. Nájde sa tu však zopár zákonov, ktoré na prvé počutie znejú vtipne. Auto je tu považované za súkromný priestor, preto si v ňom môžete robiť čokoľvek, napríklad riadiť v pyžame. Problém nastane, ak vám ale na diaľnici dôjde palivo. V Nemecku považujú za nezodpovedné, ak si vodič nenaplánoval svoju cestu tak, aby mal dostatok paliva a v tomto prípade hrozia finančné postihy. Zákon chce zabezpečiť plynulosť premávky a minimalizovať riziko nehôd. Ak teda vyrážate na nemecké diaľnice, presvedčte sa, či máte v nádrži dostatok paliva.
Vo Veľkej Británii majú kravy prednosť
Ak prechádzate autom po vidieku vo Veľkej Británii, môžu sa na ceste objaviť kravy. V tomto prípade sa treba vyzbrojiť veľkou trpezlivosťou. Stádo kráv či iných hospodárskych zvierat má v tejto krajine prednosť. Zákon poukazuje na britskú tradíciu a je vyjadrením rešpektu k prírode. Kravy môžu stáť na ceste aj niekoľko minút, ak sa ponáhľate, máte smolu.
Španielsko vyžaduje pri riadení vhodnú obuv
V Španielsku platí zákaz riadiť naboso alebo v žabkách, ktoré sú obľúbené u turistov počas dovolenkovej sezóny. Ak sa chcete vyhnúť pokute, pred šoférovaním sa radšej prezujte a dajte si vhodnú obuv. V prípade, že vás zastaví miestna polícia a zistí, že nemáte vhodnú obuv, pokuta sa môže vyšplhať až na sumu 200 eur. Zákon chce zabezpečiť, aby mal vodič plnú kontrolu nad vozidlom, čo riadenie naboso alebo v žabkách neumožňuje.
Fínsko udelí pokutu podľa príjmu
Fínsko má špecifický systém pokút a ak prekročíte maximálnu povolenú rýchlosť, výška pokuty sa odvíja od viacerých faktorov. Nemá na ňu vplyv len to, koľko kilometrov za hodinu ste prekročili nad stanovený limit, ale aj výška vášho príjmu. Systém chce zabezpečiť spravodlivé pokuty pre každého. Platí teda, že ľudia s vyššími príjmami zaplatia pri porušení pravidiel vyššiu sumu.
Do Estónska s povinnou výbavou
Ak plánujete ísť autom do Estónska, bude nutné zabezpečiť si špeciálnu povinnú výbavu. V tejto krajine platí, že do povinnej výbavy patria aj dve zarážky pod kolesá auta. Zarážky zabezpečia auto proti pohybu, keď je zaparkované na kopci či inom nerovnom teréne. Krajina myslí na každý detail a týmto chce predchádzať nehodám a zabezpečiť bezpečnosť nielen počas jazdy ale aj počas parkovania. Pred cestou do tejto krajiny si skontroluje výbavu auta a ak vám zarážky chýbajú, doplňte ich.
Ako cestovať autom po Európe?
Ak chcete cestovať autom po Európe, mali by ste sa oboznámiť s dopravnými pravidlami konkrétnej krajiny. Každá krajina má svoje vlastné pravidlá a špecifiká, ktoré často prekvapia. V prípade, že si pred cestou preštudujete mieste zákony, vyhnete sa nepríjemným situáciám. Navyše si ušetríte nervy a tiež peniaze, ktoré by ste museli minúť za pokutu. Cestovanie autom vám prináša slobodu, pretože nie ste časovo obmedzení a nemusíte sa riadiť časovými intervalmi hromadných dopravných prostriedkov.