WhatsApp používajú po celom svete milióny ľudí, a preto je častým cieľom hackerov. Aby boli vaše správy v bezpečí, mali by ste dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad.
Prinášame vám štyri spôsoby, vďaka ktorým môže hacker napadnúť váš účet a získať nad ním kontrolu. Ak sa útoku chcete vyhnúť, dávajte si pozor na toto. Téme sa venoval portál Make Use Of.
Inštalácia škodlivého softvéru
Hacker nemusí váš účet na WhatsAppe napadnúť priamo, ale postačí mu, ak si do smartfónu stiahnete škodlivý kód. Vďaka malvéru, ktorý pracuje na pozadí, získava vaše osobné údaje, vrátane tých prihlasovacích. Na pozadí potom môže sledovať, s kým komunikujete a o čom. Platí to nielen o textových správach, ale aj o hlasových alebo video správach a v bezpeční nie je ani ďalší multimediálny obsah, ktorý si posielate medzi priateľmi.
Rady znejú jednoducho – nenavštevujete pochybné webové stránky, neklikajte na neznáme a podozrivé odkazy, aplikácie sťahujete len z oficiálnych obchodov a majte vždy aktualizovanú konkrétnu aplikáciu aj samotný smartfón. Vďaka týmto krokom minimalizujete riziko, že si do mobilu siahnete škodlivý kód.
Prelomenie dvojfaktorovej autentifikácie
Ďalším spôsobom, ako môže hacker napadnúť váš účet na WhatsAppe, je prelomenie dvojfaktorovej autentifikácie vášho účtu (2FA). Prelomenie je možné v tom prípade, ak si hacker nechá posielať vaše prihlasovacie kódy na jeho smartfón a nie na ten váš. V rámci autentifikácie môžete získať prihlasovací kód nielen cez správu, ale tiež cez telefonický hovor. Aj v tomto prípade platí, že hacker si vie tieto hovory presmerovať k sebe.
Aby to podvodník dosiahol, zväčša použije na vás niekoľko osvedčených trikov. Napríklad vás presvedčí zadať kód rozhrania Man Machine Interface (MMI), ktorý potom presmeruje vaše hovory na jeho zariadenie. Po nastavení presmerovania hovorov je prihlásenie sa do vášho účtu pre kyberzločinca už pomerne jednoduchou záležitosťou.
Preposlanie overovacích kódov
Podvodníci sa môžu k prihlasovacím kódom dostať aj inou metódou. Konkrétne tak, že vás presvedčia, aby ste overovací kód, ktorý vám pošle WhatsApp, preposlali na ďalšie číslo. Navodia dojem, že tento kód sa týka niečo iného a menej skúsení používatelia im môžu ľahko naletieť.
Ako uvádza portál Make Use Of, v Spojenom kráľovstve sa napríklad hackerom podarilo ľudí presvedčiť, že šesťmiestny kód je v skutočnosti kód pre dôležitý videohovor. Obzvlášť obozretní by mali byť najmä seniori, ktorú sú citlivou a dôverčivou skupinou ľudí.
Falošné webové QR kódy
Pre používanie WhatsAppu na webe, respektíve v internetovom prehliadači, je nutné naskenovať QR kód pomocou vášho smartfónu. Hackeri sa vynašli aj v tomto prípade a vytvorili sériu falošných webových stránok. Tie pôsobia ako oficiálna webová stránka WhatsAppu, avšak ide o podvod. Na stránkach sú škodlivé QR kódy a po ich naskenovaní získa útočník prístup k vášmu účtu.
Predtým, než naskenujete QR kód, uistite sa, že ste na oficiálnej webovej stránke WhatsAppu, tá má nasledovnú adresu – https://web.whatsapp.com/. Akákoľvek iná adresa, ktorá sa tvári ako WhatsApp, je falošná. Záverečná rada je teda jednoduchá – neskenujete QR kódy z falošných webových stránok a nikomu nikdy neposielajte svoje prihlasovacie údaje alebo overovacie kódy.