Slovenské domácnosti od 1. januára 2025 čelia novým výzvam, predovšetkým finančného charakteru. Asi ani netreba vysvetľovať, že vyplývajú predovšetkým zo zvýšenej základnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH), rastúcej inflácie, ako aj zvyšujúcich sa nákladov na bývanie. Mnohí sa pritom plánujú s týmito výzvami vysporiadať postupne, teda v priebehu času. Zrejme ale nebude na škodu, keď svoj postoj prehodnotia.
Ako informuje denník Teraz.sk, podľa Mareka Sokola, odborného garanta pre sektor úverov a kapitálového trhu v spoločnosti Universal maklérsky dom, je kľúčové, aby si domácnosti čo najskôr zrevidovali rodinné financie, zhodnotili svoju situáciu a identifikovali slabé miesta v rozpočte.
Dôležitosť finančného plánovania
Sokol vysvetľuje, že komplexná revízia príjmov a výdavkov je nevyhnutná na získanie jasného obrazu o rodinnom hospodárení. Umožňuje totiž zistiť, kam smerujú financie, a získať tak jasný prehľad o záväzkoch, ktoré treba pravidelne adresovať.
Taktiež zdôrazňuje potrebu čo najskoršieho splatenia pôžičiek od nebankových inštitúcií, pretože klienti týchto spoločností často platia nadmerne vysoké úroky. Odporúča, aby ľudia radšej využili bezúčelový spotrebiteľský úver od banky, ktorým by vyplatili nevýhodné pôžičky.
Chcieť pomoc nie je hanba
Domácnosti pritom nemusia svoj rozpočet analyzovať a prenastavovať na vlastnú päsť. Pokiaľ im to finančná situácia umožňuje, môžu využiť služby finančného sprostredkovateľa, ktorý má prehľad o aktuálnych podmienkach na trhu.
Sprostredkovateľ by mal individuálne posúdiť potreby klienta a nájsť pre neho výhodnejšie riešenie.
Konsolidácia úverov a škrtanie „zbytočností“
Späť k pôžičkám, podľa Sokola je skvelým nástrojom na zlepšenie finančnej situácie tzv. konsolidácia úverov. Ide o spojenie viacerých pôžičiek do jednej, z čoho môže plynúť významná úspora na mesačných splátkach a poplatkoch.
Na záver odborník apeluje na dôležitosť správneho finančného plánovania, ktoré by malo zahŕňa analýzu príjmov a výdavkov. Domácnosti vraj pri tejto analýze často zisťujú, že míňajú veľké množstvo peňazí na veci, ktoré v skutočnosti nepotrebujú. Pokiaľ tieto výdavky obmedzia či eliminujú, uvoľnia sa im finančné prostriedky, ktoré môžu využiť napríklad na dôchodkové sporenie, budovanie majetku či dosiahnutie iných cieľov (napríklad formou investovania).
Z uvedeného jasne vyplýva, že pokiaľ domácnosti chcú rok 2025 prežiť čo najpohodlnejšie, teda čo najviac bez stresu, je nevyhnutné, aby čo najskôr absolvovali uvedené kroky – zrevidovali svoje rozpočty, analyzovali finančné pohyby a eliminovali výdavky, ktoré nie sú potrebné. Aj takto dosiahnu stabilitu, ktorá im v dlhodobom časovom horizonte môže vygenerovať slušnú sumu peňazí.