Mikroplasty sú všade okolo nás, a preto sú predmetom skúmania rôznych vedcov. Najnovšia štúdia poukazuje na to, že tieto nebezpečné častice prenikajú do ľudských orgánov, vrátane mozgu. Štúdia tiež potvrdila súvislosť medzi mikroplastami a vznikom rakoviny.
Výroba plastov narastá a ako upozornil portál IFL Science, tieto častice sa dostali aj do potravinového reťazca. Prenikajú do ľudského tela a tam potom napádajú tkanivá, čo má negatívny dopad na ľudské zdravie. Vyhnúť sa plastom je pritom veľmi ťažké, pretože kontaminujú pôdu, vodné zdroje, sú prenášané vzduchom a podobne.
Mikroplasty ako spoluvinník mnohých chorôb
Mikroplasty a nanoplasty tak predstavujú pre ľudí aj zvieratá značné riziko. Vedci ich u ľudí objavili v dýchacom, tráviacom aj epidermálnom systéme. Dokonca prenikajú do reprodukčných orgánov, pričom podľa portálu IFL Science sa potenciálne spájajú so vznikom rakoviny či iných patologických stavov.
V novej štúdii vedci skúmali 61 výskumných článkov o detekcii mikroplastov a nanoplastov v ľudských tkanivách a telesných tekutinách. Analýzou prešlo aj 840 dostupných článkov publikovaných v 237 odborných časopisoch. Štúdie používali rôzne identifikačné spôsoby pre odhalenie mikroplastov v ľudských tkanivách.
Výsledky odhalili, že mikroplasty prenikli do rôznych častí ľudského tela, vrátane tepien, žíl, kostnej drene, krvných zrazenín, kože, maternice, placenty, spermií alebo semenníkov. Dokonca sa našli v tráviacom trakte a dýchacom ústrojenstve, v pečeni, žlčníku a podobne.
Nebezpečná inhalácia mikroplastov
Analýza odhalila, že najbežnejším spôsobom, ako mikroplasty a nanoplasty vstupujú do ľudské tela, je ich inhalácia. Štúdia tiež odhalila, že rizikovou skupinou sú najmä deti, konkrétne dojčatá a deti predškolského veku. Rovnako sú rizikovou skupinou ľudia vo veku nad 60 rokov.
Toxikologický výskum ukázal, že mikroplasty a nanoplasty môžu spúšťať oxidačný stres. Je to stav, pri ktorom nastáva v tele nerovnováha voľných radikálov a antioxidantov. To potom vedie k mitochondriálnym dysfunkciám alebo rôznym zápalovým procesom. Mikroplasty taktiež môžu spôsobovať rôzne neurodegeneratívne ochorenia.
Môžu mikroplasty za vznik rakoviny?
Nová štúdia preukázala aj ďalšie negatívne dopady na ľudské zdravie. Nahromadené mikroplasty a nanoplasty napadli tkanivá a vedci sa domnievajú, že môžu za rakovinové bujnenie, zápalové ochorenia čriev, aterosklerózu alebo trombózu. Výskum má však pred sebou ešte veľa ďalších výziev. Tím naznačil, že je potrebné zamerať sa na skúmanie príčinného vzťahu medzi koncentráciami mirkoplastov a nanoplastov a patológiami ľudských tkanív. Vedecký tím dodáva, že je nutné vyvinúť efektívnejšie stratégie, ktoré budú ľudí chrániť od kontaminácie a mikroplastami. Rovnako sa má kontrolovať výroba, respektíve používanie, plastových výrobkov.