Európska únia (EÚ) od tohto roka zaviedla drastické emisné normy pre automobilky, ktoré chcú pôsobiť a potenciálne expandovať na území bloku. Tieto normy sú však tak prísne, že môžu mať (a pravdepodobne aj budú mať) zásadný dopad na ceny nových áut. A samozrejme, za ich nesplnenie hrozí aj poriadne mastná pokuta. To rozhodne nie je potešujúca správa, nakoľko už dnes je kúpa nového vozidla pre mnohých zákazníkov finančne nedostupnou možnosťou.
Ako informuje denník Pravda, kvôli prísnejším limitom na emisie oxidu uhličitého (CO2) budú automobilky čeliť nielen vyšším nákladom, ale aj nákladnejším trestom. Pokuty za nesplnenie nových noriem budú priam astronomické, čo ešte väčšmi vyženie ceny nových áut smerom nahor.
EÚ a jej nové emisné limity
EÚ stanovila, že v roku 2025 musí priemerný emisný „kôš“ automobiliek klesnúť na 93,5 gramu CO2 na kilometer. Doposiaľ bol limit stanovený na 95 gramov, pričom k dispozícii bola aj možnosť korekcie v závislosti od hmotnosti vozidiel, čo v konečnom dôsledku znamenalo možné navýšenie stropu až na 116 gramov. V tomto roku sa však možnosť korekcie ruší, čo znamená dodatočný nátlak na výrobcov, a teda aj na konečných užívateľov, čiže zákazníkov.
Najväčší háčik je v tom, že dosiahnuť nové emisné ciele je pre automobilky takmer nemožné, najmä v kontexte stagnujúceho predaja elektromobilov, ktorý Európu sužuje už dlhší čas. Pre lepšie pochopenie – aby výrobcovia splnili prísnejšie normy, elektromobily by museli tvoriť 20 až 25 percent všetkých predajov, čo je za súčasných podmienok nereálny scenár. Dopyt po elektromobiloch je nižší, než aký sa predpokladal, pričom situáciu ďalej komplikuje kontinuálne znižovanie štátnych stimulov na ich nákup.
Pokuta za nesplnenie podmienok
Samozrejme, pravidlá sú pravidlá. A pravidlá treba dodržiavať, inak príde trest. Pokiaľ automobilky nebudú schopné splniť emisné kvóty, čakajú ich pokuty vo výške 95 eur za každý gram CO2 nad stanovený limit a za každé predané auto.
Podľa výpočtov magazínu Auto Week na tieto zmeny najviac doplatí nemecký Volkswagen, ktorého priemerné emisie dosahujú 123 gramov na kilometer, teda o 28 gramov viac, než povoľuje limit.
S prihliadnutím na uvedené údaje možno vypočítať, akú sumu môže dosiahnuť pokuta na jedno vozidlo: objem presiahnutia limitu x pokuta za gram nad limit, t. j. 29,5 gramu (podľa nových noriem) x 95 = 2 802,50 eur. Túto sumu však stále treba brať ako veľmi hrubý odhad.
S najväčšou pravdepodobnosťou sa tento „extra výdaj“ prenesie na zákazníkov. Očakáva sa, že autá vyrobené v rámci koncernu, vrátane modelov značky Škoda, zdražejú v priemere o 2 300 eur.
Podobne je na tom aj Stellantis, ktorý môže na pokutách zaplatiť 2,3-miliardy eur, čo by zvýšilo cenu áut v priemere o 1 100 eur na kus. Aliancia Renault-Nissan-Mitsubishi môže očakávať pokutu vo výške 1,9 miliardy eur, Ford 1,2 miliardy, Mercedes-Benz 1,1 miliardy a BMW 700 miliónov eur.
A žiaľ, to stále nie je všetko. Situáciu ešte zhorší príchod novej emisnej normy Euro 6e-bis, ktorá sprísňuje pravidlá pre meranie emisií plug-in hybridov. Tieto zmeny pravdepodobne opäť zvýšia priemerné emisie, čím sa automobilky dostanú do ešte náročnejšej situácie.
Bezvýchodisková situácia
Z uvedeného ste už zrejme pochytili, že automobilky majú veľmi obmedzené možnosti, ako situáciu riešiť. Každá z nich je pritom finančné nákladná a komplikovaná.
Prvou možnosťou je znížiť výrobu a predaj vozidiel so spaľovacími motormi. To by však viedlo k nevyužitým výrobným kapacitám, a teda aj riziku prepúšťania zamestnancov. Druhou možnosťou je nákup emisných kreditov, napríklad od Tesly, čo je však veľmi nákladný úkon. Treťou možnosťou je predaj elektrických áut pod cenu, čo by však znamenali finančné straty.
Celý automobilový priemysel sa tak ocitá v začarovanom kruhu, kde prísne normy, stagnujúci trh a vysoké pokuty znemožňujú efektívne fungovanie. Pre bežných zákazníkov to znamená jediné – nové autá budú stále drahšie, pričom dostupnosť cenovo prijateľných modelov so spaľovacími motormi sa bude znižovať.
Rizík je viacero. Nie je ním len pokuta
Luca de Meo, generálny riaditeľ koncernu Renault a prezident Európskej asociácie výrobcov automobilov (ACEA), uviedol, že priemyslu hrozia obrovské škody, a to konkrétne kvôli nedostatočnému záujmu o elektromobily a neschopnosti Európskej komisie (EK) otvorene diskutovať o problematike pokút. Súčasná situácia podľa neho práveže bráni prechodu na ekologickejšie formy dopravy a zároveň znižuje konkurencieschopnosť európskeho trhu.
ACEA odhaduje, že automobilový priemysel v roku 2025 kvôli astronomickým pokutám za emisie, ako aj kvôli nízkemu dopytu po elektromobiloch, príde až o 16-miliárd eur. Luce de Mea tvrdí, že to znamená stratu investičnej kapacity, ktorá by za ideálnych podmienok mohla byť využitá na vývoj a inovácie.
Tiež upozorňuje na stagnujúci predaj elektromobilov, ktoré v súčasnosti tvoria iba 13 percent celkového predaja vozidiel. To je o 10 percentuálnych bodov menej, než koľko by bolo treba na splnenie nových emisných limitov.