Okolo aplikácie TikTok sa aktuálne točí množstvo dôležitých otáznikov. Ako zrejme viete, na území Spojených štátov došlo k akémusi čiastočnému zákazu obľúbenej sociálnej siete, a to kvôli nesplnenému ultimátu, ktorým bol predaj platformy inému, nečínskemu subjektu. Spoločnosť ByteDance viackrát poprela podstaty obáv amerických vládnych predstaviteľov, ktorými sú napojenie platformy na čínsku vládu a armádu.
Tí však ostali a ostávajú nekompromisní – TikTok bol vyradený z oboch hlavných obchodov s aplikáciami, teda Google Play Store a Apple App Store. Američania si však aj napriek tomu našli spôsob, ako sa k aplikácii dostať, hoci nie je úplne najjednoduchší či najlacnejší, informuje server PhoneArena.
Za TikTok si pýtajú desaťtisíce eur
Vzhľadom na to, že Apple a Google sa rozhodli neuvádzať TikTok vo svojich amerických obchodoch, používatelia, ktorí si aplikáciu nenainštalovali pred minulotýždňovým víkendom, zostali bez možnosti stiahnuť ju. Takže čo môžu spraviť? Alternatíva je v podstate len jedna – kúpiť si telefón, ktorý má TikTok nainštalovaný.
Pochopiteľne, ľudia s týmito zariadeniami vidia aktuálnu situáciu ako vynikajúcu príležitosť si poriadne privyrobiť. Dopyt je silný, ponuka až tak nie, čo znamená len jednu vec, a síce vysoké ceny.
Hoci sa na trhovisku eBay objavilo pár kúskov „len“ za približne 340 dolárov (324 eur), za niektoré z nich si „biznismeni“ pýtajú až 50-tisíc dolárov (47 600 eur).
Napríklad Samsung Galaxy A54, model strednej triedy so 128 GB úložiska, s nainštalovaným TikTokom je na eBayi dostupný za 10-tisíc dolárov (9 500 eur). Bežná cena tohto telefónu bez TikToku je pritom približne 450 dolárov, u nás okolo 500 eur. A nemožno vylúčiť, že ako sa budú voľné kusy postupne míňať, ceny tých zvyšných budú ešte väčšmi rásť.
Možno sa pýtate, kto by dal toľko peňazí v podstate za jedinú aplikáciu? Verte tomu, že zopár takých jedincov sa nájde. V Spojených štátov je mnoho ľudí, ktorým TikTok zarábal nemalé peniaze. Pre tých môže byť táto investícia výhodná (v závislosti od toho, koľko im aplikácia zarábala).
História sa opakuje
Aktuálnu situáciu TikToku v Spojených štátoch možno prirovnať k dnes už mnohými zabudnutej mobilnej hre Flappy Bird. V čase svojej najväčšej slávy prinášala denný príjem až 50-tisíc dolárov (47 600 eur) z reklám a predaja doplnkov v aplikácii. V januári 2014 bola dokonca najstiahnutejšou bezplatnou aplikáciou v App Store.
en dva týždne po tom, ako sa hra objavila v obchode Google Play, vývojár Dong Nguyen ju zo všetkých platforiem stiahol. Tento prekvapivý krok spôsobil, že Flappy Bird už nebol dostupný na stiahnutie ani v App Store, ani v Google Play, čo viedlo k jedinečnému javu – použité smartfóny, ktoré mali hru nainštalovanú, sa začali predávať za astronomické ceny.
Napríklad iPhone 5 so 16 GB úložiska a predinštalovanou hrou dosahoval na eBayi ponuky v hodnote desiatok až stoviek tisíc dolárov.
1 USD = 0,95 EUR