Odborníci na bezpečnosť upozorňujú, že podvodníkom stačí telefónne číslo, aby mohli ukradnúť vaše osobné údaje. V online priestore je bezpečnosť mimoriadne dôležitá a rôzne služby majú takzvanú dvojfaktorovú autentifikáciu (2FA). A práve telefónne číslo tu zohráva kľúčovú úlohu. Slúži na overenie alebo obnovenie účtu.
Telefónne číslo sa dá zneužiť
Ak podvodník pozná vaše telefónne číslo, môže ho ľahko zneužiť s cieľom dostať sa k vašim citlivým osobným údajom. Ako upozornila bezpečnostná spoločnosť Eset, telefónne čísla sú pre podvodníkov nástrojom na zasielanie škodlivých správ. Zneužiť sa dajú aj na získanie prístupu k bankovým účtom, prípadne na krádež firemných údajov.
Portál Teraz.sk uvádza, že útočníci sa môžu na svoje obete zamerať aj prostredníctvom malvéru, ktorý sa maskuje za neškodné odkazy alebo prílohy. Malvér potom do smartfónu nainštaluje škodlivý kód alebo z neho stiahne osobné údaje. Výnimkou nie je ani to, že kybernetickí podvodníci to na vás budú skúšať cez textové správy. V tomto prípade je ich cieľom vylákať od vás prihlasovacie údaje či iné citlivé údaje.
Presmerovanie hovorov
Spoločnosť Eset objasnila, ako vynaliezaví sú podvodníci v online priestore. Pri schémach presmerovania hovorov kontaktujú osobu alebo jej poskytovateľa služieb a nechajú presmerovať telefónne hovory z čísla napadnutej obete na svoje číslo. Takto získajú nad vašim číslom kontrolu. „Podvodníci, ktorí využívajú výmenu SIM kariet, môžu oklamaním mobilného operátora aktivovať svoju SIM kartu pod vaším menom alebo starým číslom, čím vlastne prenesú vaše číslo na svoju SIM kartu,“ uviedla spoločnosť Eset.
Zneužitie telefónneho čísla je mimoriadne nebezpečné, preto spoločnosť používateľom radí, aby nedopovedali neznámym volajúcim. Ak vás niekto požiada o citlivé údaje prostredníctvom telefónu, najskôr by ste si mali preveriť dôveryhodnosť subjektu. Dobrou ochranou pred podvodníkmi je napríklad možnosť požiadať svojho poskytovateľa služieb, aby zabezpečil účet pred nežiaducimi zmenami prostredníctvom ďalších bezpečnostných faktorov. Bezpečnostní odborníci tým majú na myli zámky SIM karty na zabránenie výmeny alebo iné komplexnejšie overovacie mechanizmy.
Dvojfaktorová autentifikácia
Eset dodáva, že každý používateľ by sa mal zamyslieť nad tým, čo o sebe zdieľa na internete. „Impersonifikácia spočíva v tom, že sa osoba predstaví ako niekto, koho poznáte, preto sa snažte obmedziť svoje verejné vystupovanie,“ vyjadrili sa odborníci. Na záver odporúčajú chrániť svoje online účty pomocou spoľahlivých aplikácií na dvojfaktorovú autentifikáciu. Toto je vhodnejšie ako využívanie overovania cez SMS správy. Vďaka týmto krokom môžete zabrániť podvodníkom, aby zneužili vaše telefónne číslo a zhromažďovali údaje o vašej osobe.