Štát od tohto roka zavádza nové pravidlá pre základný príspevok. Konkrétne sa týkajú výpočtu rodičovského dôchodku. Po novom tento dôchodok už nebude účtovaný Sociálnou poisťovňou (SP). Bude závisieť od poukázania 2-percentnej dane z príjmu. Podrobnejšie informácie o úpravách zosumarizoval denník Pravda.
Zmena, ako mnoho iných v tomto roku, vyplýva z konsolidačného balíka, ktorým štát cieli na ozdravenie verejných financií, respektíve zníženie ich deficitu. Podľa nových pravidiel bude rodičovský dôchodok po prvýkrát vyplatený až v roku 2026, a to na základe údajov z daňových priznaní za rok 2025.
Ako to funguje?
SP na svojom oficiálnom webe ozrejmila, že rodičovský dôchodok bude od roku 2025 kompenzovaný prerozdelením podielu zaplatenej dane. Pracujúce osoby budú môcť každému rodičovi, ktorí poberajú dôchodok, venovať 2 percentá svojej dane z príjmu.
Nová legislatíva tiež vylučuje potrebu posielať SP vyhlásenia o nesúhlase s vyplatením rodičovského dôchodku. Výsledné sumy budú vyplácané na základe informácií od Finančného riaditeľstva Slovenskej republiky.
Pokiaľ nárok na rodičovský dôchodok vznikol do 31. decembra 2024, bude posúdený podľa zákona platného do tohto dátumu. To znamená, že ak napríklad SP v tomto roku prizná starobných dôchodok spätne do roku 2023, posúdi zároveň aj nárok na rodičovský dôchodok za roky 2023 a 2024.
Štát hovorí o diskriminácii
Erik Tomáš, minister práce, sociálnych vecí a rodiny, uviedol, že systém rodičovského dôchodku zavedený predchádzajúcou vládou bol diskriminačný. Poukázal na to, že tento dôchodok nezohľadňuje seniorov bez detí – dôchodcov, ktorým deti zomreli alebo ktorých detí nemôžu pracovať z dôvodu zdravotného obmedzenia.
Za spravodlivejšiu alternatívu považuje trinásty dôchodok. Aj toto opatrenie však má svoje nevýhody, z ktorých najväčšou je nákladovosť. Ako sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze, štát plánuje v tomto roku vynaložiť na trináste dôchodky až 900-miliónov eur. Ide o podstatne vyššiu čiastku, než aká bola na tento účel vyhradená v minulom roku.
Tomáš deklaroval, že táto dávka je pre seniorov zásadná a pomáha im zvládať každodenné finančné výzvy. Dodal, že dôchodcovia môžu počítať s trinástym dôchodkom aj v nasledujúcich rokoch. Vysoké náklady na jeho vyplácanie sú majú byť opodstatnené.
Tomáš upozornil, že veľká časť dôchodcov na Slovensku dostáva veľmi nízke dôchodky. Až dve tretiny z nich vraj nedostanú ani priemernú výšku. Trinásty dôchodok tak bude mnohých predstavovať zásadnú finančnú injekciu. Pôjde o jednorazový príspevok vo výške 606,30 eura, čo v prepočte vychádza na mesačné zvýšenie príjmu dôchodcov o približne 50 eur.
Určitý čas sa hovorilo o adresnom vyplácaní trinásteho dôchodku, Tomáš však takéto návrhy odmieta. Považuje za spravodlivé, aby každý dôchodca, ktorý splnil podmienky na poberanie dôchodku, dostal rovnakú sumu.
Náhrada pôvodného systému
Späť k novému systému rodičovského dôchodku – asignácia 2 percent z dane nahrádza pôvodný systém, v rámci ktorého rodičovský dôchodok predstavoval 1,5 percenta z ročného vymeriavacieho základu dieťaťa. Ak napríklad malo dieťa vymeriavací základ 20-tisíc eur, každý rodič dostával ročne 150 eur, čo vychádza na približne 12,50 eura mesačne.
Tomáš zároveň zdôraznil, že nový spôsob podpory dôchodcov schválila tripartita (vláda, zamestnávatelia a odborári) ako súčasť konsolidačných opatrení. Minister tiež uviedol, že pripravuje zákon, ktorý by zohľadnil roky strávené starostlivosťou o deti pri výpočte dôchodku. Tento návrh, ktorý by zvýšil dôchodky matkám na rodičovskej dovolenke, je podľa neho pripravený a čaká na politickú podporu.