Od januára 2025 došlo na Slovensku k zásadným zmenám daňového systému. Štát zaviedol nové sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH), konkrétne 23-percentnú, 19-percentnú a 5-percentnú. Pokiaľ ide o potraviny, za všeobecnú sadzbu sa považuje tá 19-percentná, pričom na úzka skupina (základných) potravín podlieha 5-percentnej sadzbe. Viaceré obchodné reťazce tieto zmeny pretavili do svojich cien, ktoré sú tak často nižšie. Treba si však uvedomiť, že DPH nie je jediným faktorom, ktorý vplýva na ceny potravín.
Ako informuje portál oPeniazoch.sk, do rovnice treba zahrnúť aj nové formy zaťaženia, ktoré pribudli v rámci konsolidačného balíka slúžiaceho na okresanie deficitu verejných financií a stabilizáciu ekonomickej situácie krajiny. Tieto zaťaženia, ako zrejme tušíte, znamenajú pre reťazce vyššie náklady. A keď stúpajú náklady, stúpajú aj ceny. Je možné, že napokon znegujú celý ten prínos nižších daňových sadzieb?
Na túto otázku je ťažké odpovedať, nakoľko tak výrazné ekonomické zmeny sa na konečných cenách neprejavia okamžite, ale až v priebehu času. Niektoré potraviny rozhodne lacnejšie budú. Niektoré zase môžu byť drahšie.
Štát a jeho komplexný daňový systém
Znížená daňová sadzba nepomôže napríklad pri sladených nápojoch, ktoré podliehajú novej „dani z cukru“. Ako uviedol Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO), od začiatku sa poukazovalo na to, že táto daň negatívne ovplyvní cenu sladených nápojov, pričom štát tento možný negatívny dopad nepoprel. Cieľom dane zo sladených nápojov je zhoršiť dostupnosť dotknutých tovarov pre spotrebiteľov, čím sa má sledovať hlavne zlepšenie zdravia obyvateľstva. A ako čo najefektívnejšie zhoršiť dostupnosť? Zvýšiť ceny.
Krajčovič však podotýka, že na ceny nápojov vplýva viacero faktorov, nielen nová daň či zmenené sadzby DPH. Ozrejmil, že existujú aj iné opatrenia, ktoré vplývajú na cenotvorbu. Ohľad treba brať napríklad na ceny obalov, odvodové zaťaženia, mzdy či ceny energií.
Vplyv transakčnej dane
Samozrejme, opomenúť nemožno ani transakčnú daň, ktorá začne platiť od 1. apríla 2025. Aj toto zaťaženie môže výrazne ovplyvniť ceny potravín.
Ak náhodou neviete, transakčná daň sa bude uplatňovať na všetky odoslané elektronické transakcie, a to v sadzbe 0,4 percenta, pričom maximálny limit odvodu za jednu transakciu bude nastavený na 40 eur. Zdanené potom budú aj hotovostné výbery. V tomto prípade štát rozhodol o sadzbe 0,8 percenta. Maximálny limit nenastavil.
Zákon potom zahŕňa ročný poplatok za každú vydanú kartu vo výške 2 eurá, pričom samotné kartové platby dodatočnej dani podliehať nebudú.
V prípade slovenských účtov bude platba dane realizovaná automaticky prostredníctvom danej banky. Pri zahraničných účtoch či špecifických prípadoch, ako je preúčtovanie nákladov, si však budú musieť daňovníci daň vypočítať a odviesť sami. Firmám a podnikateľom taktiež vzniká povinnosť zriadiť si samostatný podnikateľský účet, a to najneskôr do konca marca 2025.
Povinnosť odvádzať transakčnú daň budú mať fyzické osoby-podnikatelia, právnické osoby so sídlom alebo podnikaním na Slovensku, zahraničné subjekty s účtami v slovenských bankách, ako aj subjekty vykonávajúce činnosť v tuzemsku, hoci nie sú registrované v obchodnom registri Slovenskej republiky (SR).
Podľa Krajčoviča bude dôležité sledovať, ako sa s týmto opatrením vyrovnajú domáci producenti a aké zvýšenie cien budú požadovať od obchodníkov. Doplnil, že obchodníci už tretí rok pomáhajú tlmiť infláciu, pričom analýzy štátnych orgánov ukazujú, že rast cien je spôsobený predovšetkým vyššími odbytovými cenami od výrobcov, čo súvisí s rastúcimi nákladmi na výrobu potravín.
SAMO, ktoré zastrešuje veľké obchodné reťazce ako Kaufland, Lidl, Tesco, Billa, Metro či Terno, očakáva, že dôsledky týchto nových daňových opatrení sa postupne premietnu do cien, pričom ich konečný dopad bude závisieť od správania výrobcov aj obchodníkov.
Záleží aj na podobe
Nateraz sú potraviny pre Slovákov lacnejšie, no nie v každom prípade. Pokiaľ sa pravidelne stravujete jedlom z reštaurácií, pravdepodobne ste si všimli vyšších účtov.
Ako sme vás informovali v tomto článku, sadzba DPH na jedlo konzumované priamo v reštaurácii, podobne ako na základné potraviny, klesla z 10 percent na 5 percent. Na jedlo z donášky sa DPH znížila z 20 percent na 19 percent. Avšak na doručovanie jedál externými kuriérmi sa daň zvýšila z 20 percent na 23 percent. Tento nárast, spolu s ďalšími faktormi, spôsobil, že niektoré reštaurácie museli zvýšiť ceny menu.
Martin Novotný, generálny riaditeľ Asociácie hotelov a reštaurácií, ozrejmil, že prevádzky musia od začiatku roka čeliť nielen zmenám v rámci DPH, ale aj zvýšeným nákladom na personál. Dôvodom, teda jedným z nich, je pretrvávajúca vyššia inflácia. Hoci je pravda, že niektoré potraviny zlacneli, tieto zmeny sa na cenách hotových jedál neprejavia okamžite.
Ako-tak dobrou správou je, že tento nepriaznivý trend nevykazujú úplne všetky reštaurácie. Niektoré z nich sa rozhodli ceny nezvýšiť. Novotný predpokladá, že ceny by mohli na určitý čas zostať stabilné, no pokiaľ ide o potenciálny pokles, ktorí asi mnohí očakávali, toho sa vraj s vysokou pravdepodobnosťou nedočkáme, teda aspoň nie v dohľadnej dobe.