Štát pred časom schválil novelu zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme. Tá však mala jeden zásadný problém – znemožňovala používanie elektronických receptov na predpisovanie niektorých liekov. Ku dnešnému dňu by však už táto chyba mala byť odstránená. Na základe informácií komunikačného odboru Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky (MZ SR) to píšu Aktuality.sk.
Odbor krátko po tom, čo sa začalo o chybe v systéme hovoriť verejne, ozrejmilo, že rezort zdravotníctva o situácii vie a vynakladá snahu, aby bol dosah problému na verejnosť minimálny.
Taktiež uviedlo, že celý legislatívny proces bolo potrebné rozdeliť do niekoľkých fáz, pričom posledná etapa tohto procesu má byť realizovaná v priebehu prvého štvrťroka 2025. Ministerstvo údajne vykonáva všetky kroky tak, aby nedošlo k zásahom do práv pacientov.
Technicko-legislatívna úprava
Podľa rezortu išlo o technicko-legislatívnu úpravu systému eRecept. Vraj bola nevyhnutná na zabezpečenie súladu s európskymi pravidlami o ochrane údajov. Dočasne preto nebolo možné predpisovať elektronické recepty na niektoré lieky, napríklad tie, ktoré si pacienti hradia v plnej výške. V takýchto prípadoch lekári vydávali papierové recepty.
Ministerstvo na riešení situácie spolupracovalo s Národným centrom zdravotníckych informácií a zdravotnými poisťovňami, pričom cieľom bolo čo najskôr zmierniť negatívny dosah na pacientov a zabezpečiť plynulý prechod na nový technický spôsob predpisovania liekov.
Pochopiteľne, táto trhlina neušla pozornosti opozície. S kritikou sa ozvalo napríklad hnutie Progresívne Slovensko.
Štát usilovne pracoval na oprave
No ako sme spomenuli, ku dnešnému dňu by už elektronické predpisovanie malo opäť fungovať, a to pre všetky druhy liekov. Kamil Šaško (Hlas-SD), minister zdravotníctva, uviedol, že pacienti, ktorí si lieky hradia sami a ktorým bola poskytnutá zdravotná starostlivosť hradená z verejného zdravotného poistenia, už nebudú musieť chodiť k lekárovi po papierové recepty. Zároveň sa ospravedlnil za spôsobené nepríjemnosti.
Šaško tiež ozrejmil, že rezort začal problém s predpisovaním plne hradených liekov riešiť okamžite po jeho identifikovaní. Situácia si údajne vyžadovala viac času, nakoľko problém zasahoval viacero zložiek zdravotníckeho systému – od zdravotných poisťovní až po Národné centrum zdravotníckych informácií.
Podľa jeho slov bola náročnosť riešenia spôsobená tým, že sa muselo zosúladiť viacero procesov a systémov, aby elektronické predpisovanie mohlo opäť plnohodnotne fungovať.