Sociálne siete sú azda najrozšírenejšími, a teda aj najvplyvnejšími online platformami, aké poznáme. A preto je dôležité, aby boli správne regulované, teda aby obsah na nich používateľom neškodil. Takáto regulácia si však vyžaduje dodržiavanie striktných pravidiel, čo prevádzkovateľom sociálnych sietí nie je vždy po chuti, najmä ak im to môže uškodiť po finančnej stránke. Etika je však podľa mnohých oveľa dôležitejšia.
Ako informuje denník Teraz.sk, myslí si to aj Peter Kyle, britský minister pre technológie. Vyhlásil, že britské zákony ostávajú nezmenené, pričom technologické spoločnosti, ktoré pôsobia na tomto území, ich musia aj naďalej dodržiavať. Toto stanovisko prejavil v reakcii na rozhodnutie spoločnosti Meta ukončiť používanie svojho doterajšieho systému overovania obsahu.
Sociálne siete orodujú za slobodu prejavu
Mark Zuckerberg, riaditeľ spoločnosti Meta, ktorá vlastní platformy ako Facebook a Instagram, v utorok (7. januára) oznámil, že doterajší program nezávislého overovania faktov bude nahradený systémom „komunitných poznámok“. Ako sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze, tento nový prístup, inšpirovaný platformou X, má byť zameraný na podporu slobody prejavu.
Kritici tvrdia, že ide o krok, ktorý by mohol priaznivo pôsobiť na novú administratívu Donalda Trumpa v USA. Aktivisti za bezpečnosť na internete zároveň varujú, že tento systém môže uľahčiť šírenie dezinformácií, čím sa zvyšuje riziko vystavenia detí a mladistvých škodlivému obsahu.
Británia presadzuje svoje zákony
Kyle však zdôraznil, že oznámenie spoločnosti Meta bolo určené predovšetkým americkým používateľom a neovplyvňuje britské zákony. Doplnil, že britské zákony, ako aj záväzok súčasnej vlády chrániť bezpečnosť občanov, pretrváva a bude pretrvávať. Spoločnosti pôsobiace na britskom území musia dodržiavať miestne predpisy, ktoré prikazujú odstraňovanie nezákonného obsahu.
Stojí za zmienku, že Meta sa tiež rozhodla ukončiť spoluprácu s nezávislými organizáciami, ktoré doposiaľ overovali pravdivosť obsahu na jej platformách. Zuckerberg uviedol, že kontrolóri faktov sú „príliš politicky zaujatí“, a preto bude proces overovania ponechaný na používateľov, podobne ako tomu je na platforme X.
Meta spolupracovala s približne 70 organizáciami, ktoré diagnostikovali šírený obsah a označovali ten, ktorý vyhodnotili ako zavádzajúci, čím znižovali jeho dosah. V prípade, že používateľ chcel takýto obsah zdieľať, zobrazilo sa mu vysvetlenie, prečo je daná informácia nepravdivá, a teda nevhodná na zdieľanie.
Zuckerbergovo rozhodnutie prišlo len pár týždňov pred inauguráciou novozvoleného prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa. Tento krok je v súlade s postojmi Republikánskej strany, ktorá často kritizuje proces overovania faktov ako nástroj cenzúry.