Zdražovanie je na Slovensku od roku 2025 realitou a do značnej miery je to spôsobené aj konsolidačným balíčkom. Spotrebitelia preto budú chcieť niekde ušetriť a môže to byť napríklad pri kúpe smartfónu. Kupovanie telefónov z druhej ruky je bežné, ale mali by ste si dávať pozor na pár detailov.
Ako objasňuje portál bezpečnostnej firmy Eset, telefón z druhej ruky so sebou nesie aj určité riziká. Nikdy neviete, v akom stave je zariadenie a či pre vás nepredstavuje zvýšené kybernetické riziko. Tu je zopár krokov, na ktoré by ste sa pred kúpou smartfónu z druhej ruky mali zamerať.
Zastaraný softvér
Niektoré staršie zariadenia už nemusia byť podporované zo strany výrobcu. To znamená, že nemajú aktuálny operačný systém a nedostávajú ani bezpečnostné záplaty. Práve diery v systéme sú vstupnou bránou pre hackerov, ktorí sa do vášho mobilu dostanú oveľa jednoduchšie. Ako uvádza Eset, podľa jednej štúdie v Spojenom kráľovstve z roku 2020 sa zistilo, že takmer tretina modelov, ktoré sa predávajú ďalej, už nedostáva bezpečnostné aktualizácie.
Malvér alebo škodlivé kódy
V niektorých prípadoch si môžete s novým mobilom kúpiť aj malvér. Ten tam predávajúci mohol stiahnuť nevedomky. Ak mobil neprešiel resetom do továrenských nastavení, je pravdepodobné, že malvér sa v ňom naďalej nachádza. V tom horšom prípade bol predajca špekulantom a malvér sem mohol nainštalovať zámerne. Škodlivý kód potom môže kradnúť vaše osobné údaje, napríklad aj heslá, alebo monitorovať vaše telefonické hovory či SMS správy. Problémom škodlivých kódov je tiež zaplavenie zariadenia nechcenými reklamami. Útočník chce na vás zarobiť, preto sa pokúsi o krádež vašich osobných alebo finančných informácií. Tie potom môže zneužiť v rámci podvodov alebo pri digitálnom vydieraní. Nezvyčajné nie je ani to, že si útočník za vaše peniaze predplatí nejakú prémiovú online službu.
Bez patričnej kontroly
Ak kupujete smartfón z druhej ruky z predajní, ktoré predávajú repasované zariadenia, tie prešli patričnou kontrolou. Ak ale kupujete cez inzertný portál od neznámeho predajcu, kontrola funkčnosti zariadenia nemusela byť vykonaná. Smartfón síce po prvotnom odskúšaní môže fungovať, ale jeho nedostatky objavíte až neskôr pri pravidelnom a intenzívnom používaní. Napríklad, že je príliš pomalý, zamŕza, bezdôvodne sa reštartuje a podobne. Ak zariadenie neprešlo odbornou kontrolou, problémom môžu byť aj vyššie popísané riziká.
Ako minimalizovať riziká smartfónov z druhej ruky
Ak chcete smartfón z druhej ruky, najskôr si preverte predajcu a kupujte z takých inzertných portálov, ktoré sú dôveryhodné. Môžete si prečítať hodnotenia predajcu od iných používateľov a na základe nich sa rozhodnúť, či ide o seriózneho predajcu alebo špekulanta.
Vyhnúť by ste sa mali jalibreaknutým alebo rootnutým zariadeniam, pretože môžu mať vypnuté bezpečnostné funkcie. To ich robí oveľa viac zraniteľnejšími v online svete. Nevyberajte si z príliš starých zariadení, ktoré už nedostávajú aktualizácie operačného systému.
Ak chcete mať väčšiu istotu, že vaše zariadenie je v poriadku, po kúpe vykonajte tieto kroky. Smartfón resetujte a vymažte všetky údaje, ktoré v ňom nechal predchádzajúci vlastník. Po uvedený mobilu do továrenských nastavení aktualizujete operačný systém na najnovšiu dostupnú verziu. Ideálne je potom zapnúť automatické aktualizácie.
Všímajte si príznaky, ktoré by mohli naznačovať, že smartfón je napadnutým malvérom alebo iným škodlivým kódom. Napadnutie môžu signalizovať napríklad nechcené kontextové okná alebo reklamy. Prípadne v mobile spozorujete nové aplikácie, o ktorých viete, že ste ich nestiahli. Škodlivý kód môže spôsobovať aj spomaľovanie zariadenia alebo nadmernú spotrebu batérie. Je to kvôli procesom, ktoré bežia na pozadí. Malvér môže odhaliť antivírusová aplikácia od overeného výrobcu.
Oplatí sa kúpa mobilu z druhej ruky?
Kúpa mobilu z druhej ruky je výhodná, pretože oproti novému modelu môžete ušetriť desiatky eur. Napriek spomenutým rizikám sa nákupu nemusíte obávať. Ak dodržíte vyššie popísané opatrenia, riziko spojené so zariadením z druhej ruky minimalizujete.