Ruský plyn je aktuálne jednou z najrozoberanejších tém nielen na Slovensku, ale aj v rámci celej Európskej únie (EÚ). Rozhodnutie Ukrajiny nepredĺžiť zmluvu o tranzite plynu z Ruska cez svoje územie poznačilo mnohé krajiny, avšak Slovensko patrí medzi tie, ktoré boli a sú poznačené najvážnejšie. Hoci EÚ situáciu upokojuje, istota nie je stopercentná, s čím sa spájajú aj rastúce obavy o budúcnosť dodávok.
Ako informuje magazín oPeniazoch.sk, premiér Robert Fico (Smer-SD) sa už zajtra (9. januára) zúčastní kľúčových rokovaní v Bruseli. Kľúčových preto, nakoľko sa budú týkať práve otázky tranzitu plynu. Tento krok, samozrejme, neostal bez povšimnutia opozície.
Fico vraj „prehral všetko“
Michal Šimečka, líder opozičného hnutia Progresívne Slovensko (PS) poznamenal, že rokovanie prichádza neskoro a že premiér sa snaží riešiť problém, ktorý mal sám spôsobiť. Dokonca uviedol, že Fico „prehral všetko“ – dodávky plynu, príjmy z tranzitu a dôveru a zahraničných partnerov.
Šimečka ďalej zdôraznil, že premiér mal na riešenie otázok tranzitu celé mesiace, no namiesto toho, aby sa pokúšal o upevnenie vzťahov s Ukrajinou a EÚ, dal prednosť návšteve Moskvy, kde rokoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Práve Putina pritom označil za osobu zodpovednú za brutálne napadnutie Ukrajiny, ktoré je hlavným zdrojom plynovej krízy. Zároveň pripomenul, že Fico mal počas svojich 14 rokov vo vláde dosť času na to, aby diverzifikoval dodávky plynu a znížil závislosť Slovenska od Ruska. Nič také však neurobil.
A to stále nie je všetko. Šimečka tiež skritizoval premiérovu absenciu počas plynovej krízy, keď bol údajne na dovolenke vo Vietname v luxusnom apartmáne, za ktorý mal zaplatiť viac ako 6-tisíc eur za noc. Ficova návšteva Vietnamu sa dostala aj do pozorností médií. Oznámil však, že náturu tejto výpravy verejnosti neobjasní.
Slovensko a jeho meniace sa renomé
Pokiaľ ide o zmienené rokovania v Bruseli, očakáva sa, že vládna delegácia na čele s Ficom a ministerkou hospodárstva Denisou Sakovou bude diskutovať s predstaviteľmi Európskej komisie (EK) o zastavení tranzitu plynu. Pôvodne sa rokovania mali konať už včera (7. januára), no pre neúčasť ukrajinskej strany došlo k odkladu.
Vsevolod Čencov, ukrajinský veľvyslanec pri EÚ, poprel tvrdenia, podľa ktorých boli rokovania zrušené kvôli odmietnutiu účasti zo strany Ukrajiny. Podľa neho to bol práve Kyjev, ktorý inicioval rozhovory, no ich témou nemal byť tranzit plynu, ale reakcia na Ficove vyhlásenia, že Slovensko môže zastaviť dodávky elektrickej energie na Ukrajinu.
Čencov zdôraznil, že ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko plánoval byť na rokovaní prítomný, ale musel zostať na Ukrajine pre zložitú situáciu v energetike. Keď Kyjev navrhol, aby sa rokovanie uskutočnilo online, EK ho radšej presunula na iný termín.
Podľa Čencova sa Ukrajina v dôsledku Ficových hrozieb rozhodla spustiť mechanizmus včasného varovania o dodávkach elektriny. Kyjev sa pritom obáva, že Bratislava by mohla obmedziť pomoc ukrajinským utečencom či znížiť dodávky energie.
Dôležitou otázkou je, či sa niekedy podarí obnoviť tranzit plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko, a pokiaľ áno, tak kedy. Opozícia a analytici poukazujú na to, že Ficove kroky môžu viesť k strate dôveryhodnosti Slovenska v EÚ. Premiér zároveň čelí obvineniam z nedostatočnej prípravy na energetickú krízu a z príliš úzkych vzťahov s Moskvou.
Plyn len z jedného smeru
Ako sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze, Slovensko vraj má aktuálne k dispozícii, čo sa týka plynu, alternatívne prepojenia na Česko, Poľsko, Maďarsko a Rakúsko. Údaje od eustreamu a SPP-distribúcie však prezrádzajú, že nateraz sa využíva iba prepojenie s Maďarskom, ktoré dokáže pokryť zhruba tretinu celkovej spotreby.
Cez prepojenie vo Veľkých Zlievcoch v okrese Veľký Krtíš prichádza denne viac ako 80 gigawatthodín (GWh) plynu, čo predstavuje približne 7,3 milióna metrov kubických. Tento objem pokrýva 34 percent januárovej spotreby z minulého roka, ktorá dosiahla celkom 6 981 GWh. Zvyšné dve tretiny spotreby plynu pochádzajú zo zásobníkov.
Slovenský plynárenský priemysel (SPP) však doposiaľ neprezradil, z akej presnej lokality plyn pochádza. Uviedol, že detailné informácie o obchodnej stratégii zámerne nezverejňuje. Ubezpečil však verejnosť, že využíva všetky dostupné zdroje, aby bolo možné dosiahnuť objemový aj finančný efekt pre zákazníkov. Konkrétne to uviedol Ondrej Šebesta, hovorca SPP.