Hoci Slovensko už dlho nemá najsilnejšiu či najstabilnejšiu ekonomiku, stále máme k dispozícii možnosti, ako to zmeniť. Nemožno pritom vylúčiť, že tento trend budeme môcť pozorovať už v priebehu roku 2025. Vďačiť za to podľa odborníka máme aj automobilovému priemyslu, v ktorom, dá sa povedať, patríme medzi európske veľmoci, teda aspoň z hľadiska výroby.
Vyplýva to z poznatkov nadnárodnej spoločnosti Coface, na ktoré upozornil denník Teraz.sk. Spoločnosť očakáva, že automobilový priemysel bude naďalej figurovať ako jedna z hlavných hnacích síl slovenskej ekonomiky, a to najmä kvôli kvalifikovanej pracovnej sile a nízkym výrobným nákladom, ktoré lákajú zahraničné koncerny presúvať výrobu na Slovensko. Tieto faktory umožňujú Slovensku ťažiť z problémov, ktorým čelí tento priemysel v ostatných častiach Európy.
Len včera (24. januára) sme vás pritom informovali, že na slovenský trh môže v dohľadnej budúcnosti vstúpiť aj renomovaný výrobca elektromobilov Polestar. Nedávno spoločnosť oznámila model Polestar 7, ktorý bude patriť k prémiovým a zároveň kompaktným SUV. Podľa dostupných informácií sa tento elektromobil môže vyrábať na Slovensku. Konkrétne sa hovorí o závode vo výstavbe, ktorý má vyrásť pri Košiciach.
Zlepšiť sa majú aj iné oblasti. Neistota však pretrváva
Zlepšiť sa ale nemá len sektor s autami. K výraznému rastu by malo dôjsť aj v energetickom sektore, a to vďaka spusteniu štvrtého bloku či zvýšeniu výroby tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce.
A to nie je všetko. Ďalšie zlepšenie by mohlo nastať v maloobchode a poľnohospodárstve. Pre sektor stavebníctva sa predpokladá len mierne oživenie, a to s pretrvávajúcimi početnými rizikami.
Pokiaľ ide o výkonnosť ostatných odvetví, kľúčovú úlohu bude zohrávať zahraničný dopyt. Ten by sa v tomto roku mal taktiež zlepšiť, no stále pretrváva prvok neistoty spätý s nástupom Donalda Trumpa do funkcie prezidenta Spojených štátov. Martin Procházka z Coface ozrejmil, že nakoľko je Slovensko malá otvorená ekonomika, môže byť náramne citlivá na Trumpove politické kroky, ktoré zvyčajne bývajú celkom rázne.
Slovensko ako možná obeť ciel na EÚ
Odborník zároveň upozorňuje na možné obchodné dopady. Ak by Európa začala vo väčšej miere dovážať americkú ropu a plyn, mohlo by to prispieť k zníženiu obchodného prebytku Európy so Spojenými štátmi. To by potenciálne mohlo zvrátiť zavedenie ciel na európske tovary, čím by sa zmiernili napätia v obchodných vzťahoch.
Ako sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze, Trump nedávno opäť pohrozil zavedením prísnych ciel na tovary dovážané z Európskej únie (EÚ). Uviedol, že blok sa k Spojeným štátom „správa veľmi zle“. Kritizoval napríklad skutočnosť, že členské štáty EÚ nenakupujú dostatok amerických automobilov a poľnohospodárskych produktov.
Okrem toho môže jeho administratíva od 1. februára uvaliť nové clá na dovoz z Číny vo výške 10 percent. Trump ju viní z dovozu fentanylu – syntetickej drogy – do Mexika a Kanady, čo podľa neho priamo ohrozuje aj Spojené štáty. Nevylučuje pritom ani zavedenie 25-percentných ciel na Mexiko a Kanadu, nakoľko sú to práve tieto dve krajiny, cez ktoré sa má droga najviac distribuovať do Spojených štátov.
K plánovaným clám na dovoz z EÚ sa vyjadrila už aj Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie (EK), a to v rámci Svetového ekonomického fóra, ktoré sa konalo v Davose. Oznámila, že EÚ je pripravená rokovať so Spojenými štátmi, nakoľko má ísť o veľa, a to pre obidve strany. Zároveň však uviedla, že EÚ bude naďalej chrániť svoje záujmy a obhajovať svoje hodnoty. V rámci rokovaní chce blok byť pragmatický, ale aj principiálny.
A čo bezpečnosť?
Všeobecne sa očakáva, že Trumpova administratíva bude tlačiť na európske krajiny, aby prevzali väčšiu časť nákladov na ukončenie konfliktu a obnovu Ukrajiny. Slovenské spoločnosti by však mohli z tejto situácie získať – keby sa im podarilo zapojiť do dodávateľských reťazcov zbrojárskeho priemyslu.
Procházka doplnil, že nástup Trumpa na post prezidenta Spojených štátov nemusí pre Slovensko znamenať katastrofu. Uznal však, že neistota ostáva vysoká, keďže stále nie je jasné, ako sa jeho politika prejaví v konečnom dôsledku.