Život na Slovensku sa pre mnohých po 1. januári značne skomplikoval, a to najmä po finančnej stránke. „Vďačiť“ za to možno konsolidačnému balíku, ktorým štát sleduje ozdravenie verejných financií, resp. zníženie ich deficitu. Problém je v tom, že opatrenia, ktoré tento balík obsahuje, znamenajú predovšetkým vyššie ceny tovarov a služieb nielen pre bežné domácnosti, ale aj podnikateľov.
Ako informujú TVNOVINY.sk, niektoré tovary zdraželi priam extrémne, pričom vychádzajú z porovnania cien predajní pred Silvestrom a tento týždeň vo štvrtok (2. januára). Hlavnou témou boli ceny domácich spotrebičov a drahších výrobkov, pretože práve v týchto kategóriách sa očakávalo najvýraznejšie zdražovanie.
Dôvodom je predovšetkým nová základná sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH), ktorá v roku 2025 stúpla z pôvodných 20 percent na 23 percent.
Citeľne drahšie spotrebiče aj autá
Spotrebiče sú niečo, čo dnes nechýba azda v žiadnej domácnosti. A žiaľ, preto je prinajmenšom znepokojujúce, o koľko po zavedení 23-percentnej DPH zdraželi. Citeľne vyššie ceny možno evidovať hlavne pri televízoroch, pričom niektoré modely zdraželi o stovky eur. Jeden konkrétny model je po novom drahší o 210 eur, iný model dokonca až o 540 eur.
Pokiaľ ide o autá, v tomto prípade možno hovoriť o zdražení nielen o stovky, ale často aj o štvorciferné sumy. Vozidlo, ktoré vlani stálo 49 900 eur, sa po novom predáva za 51 490 eur, čo predstavuje zdraženie o takmer 1 600 eur.
Iné spotrebiče, ako napríklad kanvice, chladničky, sušičky alebo rúry, si nateraz udržiavajú rovnaké ceny ako v minulom roku. Odborníci však tvrdia, že je len otázkou času, kým sa zdražovanie dotkne aj ich.
Vyššia DPH sa prejaví postupne
Odborníci upozorňujú, že vyššia základná sadzba DPH sa bude prejavovať v priebehu času, konkrétne s príchodom nových dodávok tovaru z veľkoobchodných do maloobchodných predajní. Zdražovanie tak má zasiahnuť domácnosti čoraz výraznejšie.
Analytik Bruno Gabel sa domnieva, že hoci výmena jedného spotrebiče, napríklad chladničky, nemusí byť hneď finančnou katastrofou, po súčte všetkých zvýšených nákladov na ďalšie kľúčové položky sa dopracujú k výrazne vyšším sumám.
Zvýšenie DPH je teda už citeľné pri niektorých druhoch tovarov, no v nasledujúcich mesiacoch sa očakáva, že ceny budú stúpať aj v ďalších kategóriách. Tento trend môže byť výzvou pre mnohé domácnosti, ktoré sa budú musieť prispôsobiť novým finančným podmienkam.
Ako sú na tom potraviny?
Mnohí Slováci sa obávali aj drahších potravín. No ako sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze, do úvahy treba brať aj dve nové znížené sadzby DPH – 19 percent a 5 percent.
- 19-percentná DPH: Na vybrané potraviny, elektrickú energiu, reštauračné služby podávajúce nealkoholické nápoje;
- 5-percentná DPH: Na lieky, zdravotnícke pomôcky, knihy (vrátane online kníh a audiokníh), vstupné na športové podujatia, do fitness centier a na vybrané sociálne služby. Táto sadzba sa bude uplatňovať aj na ubytovacie služby, reštauračné služby podávajúce jedlá, ako aj na stavby v rámci projektov štátom podporovaného nájomného bývania.
Tieto sadzby do svojich cien už pretavil reťazec Kaufland. Zákazníci sa tak môžu tešiť na náramne výhodné nákupy. Obchod pritom len v decembri znížil ceny zhruba 400 produktov, často nielen o očakávanú sadzbu DPH.
Richard Bendík, riaditeľ nákupu a marketingu Kaufland Slovenská republika v. o. s., ozrejmil, že reťazec znižuje ceny produktov s maximálnou vážnosťou. Zníženú sadzbu DPH uplatňuje poctivo a bez kompromisov, aby mohli zákazníci nakupovať čerstvé a kvalitné produkty za dostupné ceny. Bendík doplnil, že Kaufland má za cieľ pomôcť rodinám čo najlepšie zvládnuť aj obdobie po sviatkoch, kedy môže byť ich rozpočet napätý.
Celkovo tak zlacneli tisíce produktov, a to v 83 predajniach po celom Slovensku.