TikTok má pred sebou neistú budúcnosť, teda aspoň na území Spojených štátov amerických. Materská spoločnosť platformy ByteDance totiž nesplnila ultimátum, ktoré jej bolo dávnejšie uložené, a síce predaj siete inému, nečínskemu subjektu. Začalo sa pritom špekulovať, že týmto subjektom môže byť svetoznámy vizionár Elon Musk. ByteDance však vydala stanovisko, v ktorom túto teóriu jasne popiera, píše portál Neowin.
Ako zrejme viete, Spojené štáty (a nielen tie) sa už dlhšie obávajú toho, že TikTok slúži nielen na zábavu, ale aj na získavanie citlivých informácií o používateľoch, ktoré ByteDance následne posúva do rúk čínskej vláde. Sudcovia mali a majú neľahkú úlohu – posúdiť konflikt medzi slobodou prejavu a obavami o národnú bezpečnosť. Nateraz to však vyzerá, že bezpečnostné hrozby, ktoré TikTok údajne predstavuje, prevažujú nad právami zhruba 170-miliónov amerických používateľov aplikácie.
Názory sú rôzne
Konkrétne sudca John Roberts zdôraznil problém vlastníctva TikToku spoločnosťou ByteDance, ktorá vraj musí spolupracovať s čínskou rozviedkou. Podľa právnika Noela Franciska, zastupujúceho TikTok, by podľa zákona sieť prestala fungovať 19. januára. Francisco požiadal súd o dočasné pozastavenie zákona, aby TikTok mohol naďalej fungovať.
Sudca Neil Gorsuch bol de facto jediným, kto naznačil, že by mohol stáť na strane TikToku. Postoj Bidenovej administratívy v tejto veci označil za „patriarchálny“. Ostatní sudcovia však prejavili vážne obavy z čínskeho prístupu k údajom amerických používateľov, a to najmä mladých ľudí, ktorých TikTok oslovuje najviac. Brett Kavanaugh, ďalší zo sudcov, toto považuje významný problém pre budúcnosť krajiny.
Prípad s napätí sledujú aj podnikatelia a tvorcovia obsahu, pre ktorých TikTok predstavuje jeden z hlavných zdrojov príjmu, prípadne od neho závisí ich živobytie. Do tejto skupiny patrí aj Skup Chapman, spolumajiteľ spoločnosti KAFX Body v New Jersey, ktorý upozornil, že TikTok mu generuje zhruba 80 percent všetkých tržieb. Podobne je na tom aj Lee Zavorkas, estetička z New Hampshire, pre ktorú má platforma predstavovať asi polovicu príjmov, nakoľko ju využíva na propagáciu svojich produktov.
Prečo má byť TikTok hrozbou?
TikTok zhromažďuje obrovské množstvo údajov o svojich používateľoch. Už dávnejšie zakázala Bidenova administratíva používanie TikToku na mobilných zariadeniach zamestnancov vlády. Existujú tiež obavy, že keďže TikTok vlastní čínska spoločnosť, čínska vláda by mohla požadovať prístup k údajom o amerických občanoch, pričom platforma by nemala inú možnosť, ako tieto údaje odovzdať.
Ďalším argumentom zástancov zákazu je tvrdenie, že algoritmus TikToku je extrémne návykový, čo sa dá očakávať vzhľadom na rozsiahly zber údajov platformou, a že môže viesť k závislosti.
ByteDance, pochopiteľne, tieto obvinenia popiera. Niekoľkokrát sa k tejto záležitosti vyjadril aj samotný generálny riaditeľ TikToku Shou Zi Chew, Jedno takéto vyjadrenie prišlo v podobe otázky senátora Toma Cottona o možných väzbách platformy na čínsku vládu. Pýtal sa na Chewovo občianstvo a prepojenie s Čínskou komunistickou stranou (ČS). Chew objasnil svoju národnosť slovami: „Senátor, som Singapurčan,“ a poprel akékoľvek spojenie s ČKS.
Elon Musk ako možný kupec?
Vyskytli sa fámy, podľa ktorých Čína zvažuje predaj amerických operácií sociálnej siete Elonovi Muskovi, pokiaľ sa ByteDance nepodarí odvrátiť definitívny zákaz. Podľa agentúry Bloomberg by kúpa americkej časti TikToku priniesla Muskovi mnoho výhod – platforma disponuje cennými údajmi, ktoré by miliardár mohol využiť na trénovanie svojich modelov umelej inteligencie (AI).
TikTok však tieto správy poprel a označil ich za „čistú fikciu“. Elon Musk sa tak americkým šéfom siete pravdepodobne nestane