Spoločnosť SpaceX sa pripravuje na jeden z najdôležitejších vesmírnych letov vo svojej histórii. V príspevku na oficiálnom blogu oznámila, že sa schyľuje k už siedmemu testovaciemu letu rakety Starship. Tento let však bude výnimočný – po prvýkrát sa stane súčasťou testu aj vypustenie nákladu. Upozornil na to server Neowin.
Náklad bude simulačný, no stále skutočný. Pôjde o celkovo desať simulátorov Starlink, ktoré sú navrhnuté tak, aby hmotnosťou i veľkosťou zodpovedali novej generácii rovnomenných satelitov. Podľa Elona Muska by sa let mohol uskutočniť už 10. januára, a to z testovacieho zariadenia v Boca Chica v Texase.
SpaceX má pred sebou náročnú misiu
Hlavným cieľom testu je absolvovať sériu experimentov zameraných na vstupy do atmosféry, bezpečné zachytenie a opätovné použitie rakety, ako aj vypustenie a návrat boosteru Super Heavy.
Pre tieto účely si raketa Starship prešla niekoľkými dizajnovými zmenami. Predné klapky sú teraz o čosi menšie a obecne skonštruované tak, aby pri návrate do atmosféry neboli nadmerne vystavované vysokým teplotám. Táto konkrétna úprava má zlepšiť nielen odolnosť, ale aj výkon rakety.
SpaceX taktiež potvrdila modernizáciu pohonného systému. Zvýšila sa kapacita palivovej nádrže a zlepšili sa systémy motorov tak, aby umožnili dlhšie misie. Úprav sa potom dočkal aj teplotný štít. Nové dlaždice obsahujú dodatočnú vrstvu pre vyššiu bezpečnosť počas návratu do atmosféry.
Čo sa stane s nákladom?
Simulátory Starlink budú na rovnakej suborbitálnej trajektórii ako samotná raketa Starship. Pristáť by mal v Indickom oceáne.
Súčasťou letu bude aj zážih jedného motora Raptor v kozme, ako aj už zmienené experimenty spätých so vstupom do atmosféry, vrátane testovania alternatívnych materiálov tepelného štítu a upevňovacích prvkov pre zachytenie lode.
Príprava na novú generáciu Starlink
SpaceX taktiež v poslednom období informoval o nových satelitoch V3, ktoré by mali priniesť podstatne vyššie rýchlosti pripojenia pre klientov internetu Starlink. Budú však aj ťažšie – hmotnosť jedného kusu môže dosahovať až 2-tisíc kilogramov.
Očakáva sa, že každý štart Starship bude schopný na zemskú orbitu vyniesť až 60 satelitov V3, čo by znamenalo prínos 60 terabitov za sekundu na jeden let.
Späť k testovaciemu letu, cieľom bude aj zachytenie boosteru Super Heavy, čo sa SpaceX už podarilo v rámci piateho testovacieho letu v októbri minulého roku. Pokiaľ by boli poveternostné podmienky nepravdivé, spoločnosť aplikuje náhradný plán, ktorým je pristáte boosteru v Mexickom zálive.