Ak v aute prevážate psa alebo iné domáce zviera, mali by ste si dať pozor na niekoľko vecí. Len vďaka nim bude preprava pre vás aj vášho domáceho miláčika bezpečná.
Téme sa venoval portál Autoviny.sk a ako uvádza, preprava psa v aute sa môže zmeniť riziko pre cestujúcich aj samotného psa, pokiaľ zviera nie je správne zabezpečené.
Bezpečná preprava psa v aute
Ako prvé by ste mali psa správne zabezpečiť, to znamená, že by mal byť na jasne určenom mieste. Voľne pohybujúci sa pes totižto môže pri náhlej zmene rýchlosti alebo prudkom brzdení utrpieť zranenie. Na trhu nájdete bezpečnostné pásy, ktoré sú určené špeciálne pre psov alebo iné zvieratá. Tieto špeciálne popruhy sa pripájajú k bežnému bezpečnostnému pásu. Ich výhodou je, že nie sú príliš drahé a nezaťažia vašu peňaženku. Ceny sa pohybujú od 10 do 30 eur. Pred kúpou zvoľte správnu veľkosť a preverte kvalitu popruhov. Je lepšie investovať trocha viac, aby vám popruhy slúžili bezproblémovo dlhšiu dobu. Nájdete ich napríklad v obchodoch s chovateľskými potrebami.
Okrem bezpečnostných pásov pre psov sú dostupné aj autosedačky. Ide o vhodné riešenie najmä pre menšie plemená. Autosedačka zabezpečí psovi pohodlie a ochranu pred náhlymi pohybmi vozidla. Zviera môže počas jazdy sedieť alebo ležať, a preto je toto riešenie ideálne na dlhšie cesty. Alternatívne môžete zvoliť prepravky, ktoré sú rovnako vhodné skôr pre menšie psíky. Prepravka im poskytne potrebnú ochranu aj komfort. Naopak, ak máte veľké plemeno, vhodné budú deliace siete alebo mriežky. V tomto prípade je pes umiestnený do batožinového priestoru a od zvyšku auta je oddelený práve touto sieťou alebo mriežkou.
Na čo si dať pozor
Psa by ste nemali nechávať v aute osamote po dlhšiu dobu. Ak ste len vybehli natankovať, prípadne vziať do obchodu zopár vecí, je to v poriadku. Ale akýkoľvek dlhší čas bez dozoru je rizikový. Na toto by ste si mali dať pozor najmä v lete počas horúcich dní. Teplota v aute dokáže veľmi rýchlo stúpať, čo môže viesť k prehriatiu a ohrozeniu života zvieraťa. Ako uvádza portál Autoviny.sk, podľa štúdií môže teplota vo vozidle stúpnuť z 21 stupňov Celzia až na 32 stupňov Celzia v priebehu desiatich minút. Za 30 minút sa táto teplota dokáže vyšplhať až na 40 stupňov Celzia, čo je teplota životu nebezpečná. Počas letných mesiacov preto aj krátka zastávka na nákup môže predstavovať pre psa fatálne následky.
Dôležité je vetranie aj prestávky
Počas jazdy je dôležité pravidelné vetranie, aby mal pes dostatok čerstvého vzduchu. Použiť môžete špeciálne ventilačné doplnky, napríklad držiaky na okná. Tie umožňujú bezpečné prúdenie vzduchu bez rizika, že pes vystrčí hlavu von. Psa by ste nemali nechávať s hlavou vystrčenou von oknom, pretože mu to môže spôsobiť zdravotné problémy ako je zápal očí alebo uší. Hrozí aj iné zranenie, ak sú po bokoch vozovky nejaké prekážky.
Nezabúdajte, že počas dlhších ciest sú nutné prestávky. Počas prestávky dajte psíkovi vodu a umožnite mu, aby sa ponaťahoval, respektíve ho vyvenčite. Psík bude vďaka pravidelným prestávkam viac v pohode a zníži sa mu stres z cestovania. V prípade nervózneho psa sa odporúča vyhnúť rušným cestám alebo trasám s častými zastávkami.
Rady na záver
Preprava zvieraťa v aute sa spája aj s hygienou, pretože pes či mačka môže zanechať v aute chlpy. Aby ste sa tomu vyhli, použite ochranné poťahy na sedadlá alebo podložky, ktoré ľahko vyčistíte. Vhodné sú poťahy z PVC alebo nylonu, ktoré sú navyše nepremokavé a interiér vozidla ochránia pred špinou aj vlhkosťou.
Aby ste psovi zabezpečili väčšie pohodlie, zvoľte mäkšie podložky s protišmykovou úpravou. Samozrejmosťou by mali byť hygienické vrecká. Ak pred cestou vidíte, že pes nie je zdravotne v poriadku, mali by ste zvážiť, či je nutné, aby cestoval s vami. Dodržiavanie vyššie spomenutých rád zaistí, že jazda bude bezpečná pre vás aj vášho psa. Navyše tým minimalizujete nepríjemnosti, ktoré by sa počas jazdy mohli stať.