Slovenskí policajti sú voči vodičom benevolentní. Oproti iným európskym krajinám u nás dostanete oveľa nižšie pokuty za porušenie pravidiel cestnej premávky. Slováci najčastejšie dostávajú pokuty za prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti alebo používanie mobilu za volantom.
Aké prísne sú pokuty na Slovensku v porovnaní s inými krajinami? Len u nás platí pravidlo trikrát a dosť. Téme sa venoval spravodajský portál RTVS.
Alkohol za volantom
Slovensko má špecifické pravidlo, ktoré platí pri porušovaní pravidiel za volantom. Trikrát a dosť nie je v žiadnej inej krajine. Na základe prieskumu švajčiarskej webovej stránky sa Slovensko umiestnilo na 21. mieste v prísnosti pokút. V iných krajinách sú pokuty oveľa prísnejšie a to najmä za alkohol za volantom. Napríklad vo Francúzsku môže vodič, ktorý pred jazdou pil, dostať pokutu až vo výške 4 500 eur. U nás je minimálna pokuta od 230 eur.
Dopravný analytik Jozef Drahovský priblížil, že na Slovensku je nulová tolerancia alkoholu, zatiaľ čo v zahraničí je to obvykle 0,5 promile. Ak niekto na Slovensku nafúka 0,3 promile, už má problém. Do jedného promile sa to klasifikuje ako priestupok, kde možno uložiť v správnom konaní pokutu od 150 do 800 eur. Ak vodič nafúka nad jedno promile, považuje sa to za trestný čin. Vtedy hrozí dokonca trest odňatia slobody.
Nulová tolerancia
Prístup Slovenska k bezpečnosti na cestách charakterizuje nulová tolerancia alkoholu za volantom. Na prvom mieste je jazda v triezvom stave, kedy vodič dokáže adekvátne reagovať na vzniknuté situácie na cestách. „Krajina ukladá pokutu 232 eur za jazdu pod vplyvom alkoholu, zatiaľ čo pokuty za ostatné priestupky zostávajú relatívne mierne,“ doplnil CEO spoločnosti Vignetteswitzerland Mattijs Wijnmalen.
Mobil za volantom a prekročenie rýchlosti
Polícia najčastejšie ukladá pokuty za prekročenie povolenej maximálnej rýchlosti alebo používanie mobilu za volantom. Ako sa vyjadri hovorca Prezídia Policajného zboru SR Roman Hájek, používanie mobilného telefónu počas jazdy sa považuje za závažný dopravný priestupok. V tomto prípade môže dostať vodič pokutu od 50 do 100 eur. V správnom konaní sa čiastka dokáže vyšplhať až do výšky 200 eur.
V zahraničí je to inak
Podľa dopravného analytika je veľký rozdiel v pokutách, ktoré sa udeľujú na Slovensku a v zahraničí pri dopravných priestupkoch. V zahraničí sa k pokutám pristupuje podľa objektívnej zodpovednosti. Napríklad jazda na červenú je ocenená podľa desatín sekundy, kedy daný vodič prejde križovatkou. Platí teda, že plná červená rovná sa maximálna pokuta. No na druhej strane za prvé stotiny alebo desatiny sekundy zaplatíte menej. Drahovský doplnil, že u nás je pokuta rovnaká.
Pravidlo trikrát a dosť
Ako sme naznačili v úvode, pravidlo trikrát a dostať platí len na Slovensku, pričom je platné pri všetkých trestných činoch, respektíve priestupkoch. Ak je vodič v skúšobnej dobe, už pri druhom priestupku príde o vodičský preukaz. Ak v skúšobnej dobe už nie je, pri treťom priestupku musí ísť na doškolenie pre preskúšanie.
Policajné prezídium dodalo, že výšku pokút za porušovanie pravidiel cestnej premávky pravidelne prehodnocuje. Deje sa tak na základe vývoja situácie na cestách. Hlavným cieľom polície je posliniť prevenciu a zaistiť bezpečnosť.