Nový rok 2025 priniesol so sebou aj zmeny týkajúce sa parkovania na chodníku. Na čo všetko by si mali dať slovenskí motoristi pozor, ak sa chcú vyhnúť pokute? Prinášame vám kompletný prehľad zmien.
Zákon o cestnej premávke prešiel novelizáciou a od roka 2025 prináša nové podmienky v parkovacej politike. Podľa neho už vodič nemôže zaparkovať na chodníku a to ani pred vlastným domom. Téme sa venoval portál Auto Trendy.
Pred domom už nezaparkujete
Nové pravidlá parkovania na chodníkoch sa dotknú všetkých vodičov motorových vozidiel. Od začiatku roka 2025 vstúpil do platnosti prísny zákaz, za ktorého porušenie hrozí mastná pokuta. Tá môže dosiahnuť výšku až 100 eur. Polícia môže okamžite nasadiť blokovacie zariadenie alebo vám auto dokonca odtiahnuť.
Ako sme naznačili, parkovanie na chodníku má nové pravidlá a platí to aj v prípade, ak parkujete na chodníku pred vlastným domom. Na tento zákaz sa, samozrejme, vzniesla vlna kritiky zo strany vodičov. Obavy majú najmä obyvatelia menších obcí, kde nie je dostatok štandardných parkovacích miest.
Platná výnimka pri parkovaní
Zákon o cestnej premávke myslel aj na výnimku, avšak tá je len jediná. Parkovať môžete na chodníku na špeciálne označených miestach, ktoré musia spĺňať zachovanie aspoň 1,5-metrového priestoru pre chodcov. V prípade porušenia vám hrozí spomínaná pokuta alebo v tom horšom prípade aj odtiahnutie auta.
Mestá a obce musia na novinku v zákone patrične reagovať a za úlohy dostali vyznačiť povolené zóny pre parkovanie. Nová parkovacia politika si však vyžaduje nemalé finančné prostriedky a taktiež komplexné urbanistické riešenie. Podľa expertov prispôsobenie sa novým pravidlám môže trvať roky, kým sa úplne adaptujú.
Riešenia pre slovenských vodičov
Prísny zákaz parkovania na chodníku sa dá obísť legálnou cestou. A to tak, že budete parkovať na vlastnom pozemku. Napríklad si môžete vybudovať pred domom vlastné parkovacie miesto. Ak na to nemáte priestor, do úvahy pripadá úprava predzáhradky alebo vybudovanie príjazdovej cesty. Podľa portálu Auto Trendy miestne stavebné úrady už zaznamenali zvýšený počet žiadostí o povolenie takýchto úprav.
Ak nemáte vlastný pozemok, aj tu existuje niekoľko riešení. Môžete si prenajať parkovacie miesto v okolí vášho bydliska. Zvoliť môžete prenájom garáže alebo parkovacieho miesta v rámci súkromného parkoviska, prípadne využiť oficiálne parkovacie miesto s platným povolením. Pokiaľ má obec rezidenčný parkovací systém, najľahšou voľbou bude zapojiť sa doň. Ďalšou možnosťou je podať žiadosť na obec s tým, že chcete vyznačiť nové parkovacie miesto.
Pokuty až do 100 eur
Nový zákon myslí na vodičov, ktorí nechcú tieto pravidlá dodržiavať, a preto sa zvyšovali aj sankcie. Pokuta za nedodržanie pravidiel sa môže vyšplhať na sumu 100 eur. Táto suma vám môže byť udelená v správnom konaní, na mieste si od vás bude polícia pýtať 50 eur. Obe sumy sú však zásahom do peňaženky vodiča, a preto je lepšie sa im vyhnúť.
Polícia zároveň dostala väčšie právomoci a na motorové vozidlo môže okamžite nasadiť imobilizér. V tom najhoršom prípade vám odtiahnu auto, čo vám zbytočne skomplikuje celú situáciu.
Výnimky zo zákazu parkovania na chodníkoch
Zákon myslel aj na výnimky, ale tie sa týkajú len úzko špecializovanej skupiny vozidiel. Výnimku majú záchranné zložky počas zásahu, vozidlá údržby pri výkone práce, vozidlá so špeciálnym povolením od obce a vozidlá v zónach s vyznačeným povoleným parkovaním.