V novom roku prichádza k zmenám, ktoré sa dotknú pracujúcich občanov. Práceneschopnosť bude môcť ukončiť posudkový lekár. Stane sa tak, ak ju vyhodnotí ako bezdôvodnú. Odborníci v tejto súvislosti upozorňujú aj na riziká. Téme sa venoval spravodajský portál RTVS.
Zmenu, ktorá začala platiť od januára 2025, schválil v decembri minulého roka parlament. Dôvodom je, že Sociálna poisťovňa chce zabrániť špekulantom v zneužívaní dočasnej práceneschopnosti (PN).
PN môže zrušiť Sociálna poisťovňa
Ako sme naznačili, posudkoví lekári Sociálnej poisťovne dostali nové právomoci. Ak vašu PN vyhodnotia ako neodôvodnenú, môžu ju zrušiť. Doteraz systém fungoval inak. Posudkový lekár mohol len upozorniť ošetrujúceho lekára a požiadať ho o končenie PN. Ošetrujúci lekár však tejto požiadavke nemusel vyhovieť. Ak bol posudkový lekár presvedčený, že PN je neodôvodnená, nemal kompetencie na jej ukončenie. Po novom už ošetrujúci lekár musí na pokyn posudkového lekára neoprávnenú PN-ku zrušiť.
Zneužívanie PN zo strany pacientov?
Minister práce SR Erik Tomáš (Hlas-SD) argumentoval tým, že na Slovensku je priemerná dĺžka PN vyššia než v susednej Českej republike. Zatiaľ čo u nás je to v priemere 46 dní, v Česku len 30 dní. Minister si myslí, že Slováci nie sú o toľko chorejší ako Česi. Pre porovnanie ešte dodal rozdiely medzi okresmi na Slovensku. Napríklad okres Rožňava má priemernú dĺžku PN 28 dní. Ale Kežmarok alebo Poprad až 68 dní.
Dotknuté práva pacientov
Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová podotkla, že posudkoví lekári Sociálnej poisťovne by mali dávať pozor na to, aby nepodcenili diagnózy pacientov. V prípade potreby sa majú poradiť so špecialistom. Lévyová objasnila, že sa môže stať, že pacient ešte nebude dodiagnostikovaný, čo hrozí pri mnohých ochoreniach. Ak bude PN pacientovi zrušená a pôjde do práce, vyšetrenia už ani neabsolvuje, pretože v mnohých prípadoch zamestnávateľ svojich zamestnancov neuvoľní.
Sociálna poisťovňa si posvieti na špekulantov
Riaditeľ inštitútu INEKO Daniel Zachar doplnil, že mal nastať proces v prospech pacienta. Je dôležité, aby sa pacienti vedeli domôcť svojich práv a nedochádzalo k podliečovaniu. Za problémové vníma takisto preliečovanie, ktoré je neefektívne z hľadiska vynakladania peňazí. A práve toto chce vyriešiť zavedená novinka.
Hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr dodal, že tí pacienti, ktorí majú objektívny dôvod na poberanie dávky, sa nemusia obávať. Podľa jeho slov sa poisťovňa zameria len na prípady, kedy je dôvodné podozrenie na to, že PN-ka bola vystavená neoprávnene. Prípadne na prípady, pri ktorých poisťovňa vyhodnotí, že už pominuli dôvody na poskytovanie nemocenskej dávky.