Slováci sa musia v tomto roku pripraviť na citeľné zdražovanie. Nehovoríme pritom len o potravinách či vyšších nákladoch pre podnikateľov (transakčná daň). Je dosť pravdepodobné, že priebežne budú stúpať ceny aj inej absolútne základnej potreby, a to bývania. Vyplýva to z prognózy Lindy Gálikovej, vedúcej PR oddelenia v 365.bank, na ktorú upozornil denník Teraz.sk.
Trh s nehnuteľnosťami si už dlhšie neprežíva zrovna ružové obdobie. A žiaľ, ružová pravdepodobne bude priebežne ešte viac blednúť. Gáliková predpokladá, že ceny nehnuteľností porastú. Zrejme nepôjde len o krátkodobý trend či výkyv, nakoľko odborníčka neodporúča kúpu a financovanie nehnuteľností odkladať.
Vyššia DPH povedie k zdražovaniu, vysvetľuje banka
K záležitosti sa vyjadril aj analytik 365.bank Tomáš Boháček. Podotkol, že k ďalšiemu zvýšeniu cien nehnuteľností môže významne prispieť zdražovanie, ktoré vyplýva z vyššej základnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH). Ako už iste viete, od januára 2025 na Slovensku platí 23-percentná základná sadzba DPH (nahradila dovtedajšiu 20-percentnú sadzbu). Ide o kľúčovú súčasť konsolidačného balíka, ktorým štát cieli na ozdravenie verejných financií, resp. zníženie ich deficitu.
Mnohí očakávali, že vyššia DPH sa na životných nákladoch slovenských domácností prejaví okamžite, no nestalo sa tak. Exemplárnym príkladom sú už zmienené potraviny. Tie síce v mnohých prípadoch podliehajú zníženým sadzbám dane, konkrétne 19-percentnej a 5-percentnej, no treba si uvedomiť, že DPH nie je jediným faktorom, ktorý ovplyvňuje cenotvorbu.
DPH je len časť skladačky
Do rovnice treba zahrnúť aj nové formy zaťaženia, ktoré pribudli v rámci konsolidačného balíka slúžiaceho na okresanie deficitu verejných financií a stabilizáciu ekonomickej situácie krajiny. Tieto zaťaženia, ako zrejme tušíte, znamenajú pre reťazce vyššie náklady. A keď stúpajú náklady, stúpajú aj ceny.
Je možné, že napokon znegujú celý ten prínos nižších daňových sadzieb? Na túto otázku je ťažké odpovedať, nakoľko tak výrazné ekonomické zmeny sa na konečných cenách neprejavia okamžite, ale až v priebehu času. Niektoré potraviny rozhodne lacnejšie budú. Niektoré zase môžu byť drahšie.
Znížená daňová sadzba nepomôže napríklad pri sladených nápojoch, ktoré podliehajú novej „dani z cukru“. Ako uviedol Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO), od začiatku sa poukazovalo na to, že táto daň negatívne ovplyvní cenu sladených nápojov, pričom štát tento možný negatívny dopad nepoprel.
Krajčovič však podotýka, že na ceny nápojov vplýva viacero faktorov, nielen nová daň či zmenené sadzby DPH. Ozrejmil, že existujú aj iné opatrenia, ktoré vplývajú na cenotvorbu. Ohľad treba brať napríklad na ceny obalov, odvodové zaťaženia, mzdy či ceny energií.
Samozrejme, napokon netreba zabúdať ani na transakčnú daň. Povinnosť odvádzať túto daň budú mať fyzické osoby-podnikatelia, právnické osoby so sídlom alebo podnikaním na Slovensku, zahraničné subjekty s účtami v slovenských bankách, ako aj subjekty vykonávajúce činnosť v tuzemsku, hoci nie sú registrované v obchodnom registri Slovenskej republiky (SR).
Podľa Krajčoviča bude dôležité sledovať, ako sa s týmto opatrením vyrovnajú domáci producenti a aké zvýšenie cien budú požadovať od obchodníkov.
Postihne to mnohé a mnohých
Teraz ale späť téme. Podľa Boháčka vyššia DPH (a s ňou späté zdražovanie) ovplyvní nielen ceny novostavieb, ale aj ceny zariadenia. Okrem toho ovplyvní aj výšku hypoték. A to stále nie je všetko. Zdražovanie, pochopiteľne, významne pocítia domácnosti, ktorým zostane menšia disponibilná suma, ktorú by si vedeli vyhradiť pre vlastné bývanie. To priamo vedie k zníženiu kúpyschopnosti obyvateľstva.
Analytik ďalej zdôraznil, že v dohľadnej dobe sa očakáva ďalšie zníženie kľúčovej úrokovej sadzby, konkrétne zo strany Európskej centrálnej banky (ECB). Podotkol však, že pretrváva riziko späté s vývojom ekonomiky, ktoré vyplýva z problematického prijímania legislatívy a správy verejných financií, spoločne s konkrétnymi opatreniami pre konsolidáciu. Evidovať a reflektovať to majú aj ratingové agentúry, pričom prípadné zníženie ratingu Slovenska by mohlo spomaliť, ak nie aj úplne zastaviť, pokles úrokových sadzieb pre konečného spotrebiteľa.
Pokiaľ teda zvažujete kúpu nehnuteľnosti, 365.bank vám odporúča, aby ste svoje rozhodnutie príliš dlho neodkladali.
Od zlého k horšiemu
Ako sme spomenuli, trh s nehnuteľnosťami nie je v ideálnom stave už dlhšiu dobu. Po relatívne dlhej stagnácii začali ceny nehnuteľností v druhej polovici minulého roku postupne rásť, čo podľa Národnej banky Slovenska (NBS) mohol spôsobiť prioritný predaj lacnejších bytov, v dôsledku čoho ostali na trhu nehnuteľnosti za vyššie ceny. Okrem toho sa mohlo na raste cien odraziť aj zvyšovanie miezd a rastúca zamestnanosť – ľudia mali viac peňazí, a teda si mohli dovoliť kupovať za vyššie ceny.