V sobotu 28. decembra 2024 vstúpilo do platnosti nariadenie EÚ, ktoré zjednocuje nabíjací konektor. Výrobcovia drobnej elektroniky, ktorí chcú svoje produkty predávať na európskom trhu, museli prejsť na port USB-C.
Ako sme vás informovali v samostatnom článku, nové nariadenie sa týka napríklad mobilných telefónov, tabletov, fotoaparátov, vreckových herných konzol, slúchadiel, počítačových myší a klávesníc a podobne. Nariadenie EÚ sa týka v podstate každej drobnej elektroniky, ktorá disponuje nabíjacím konektorom.
Notebooky prejdú zmenou
Smernica EÚ sa dotkne aj notebookov, avšak pri tomto type zariadení dala Európska komisia výrobcom viac času. Prechod na nový port tak môžu implementovať postupne. Hraničným dátumom je 28. apríl 2026, kedy musia mať aj všetky prenosné počítače predávané na území EÚ nabíjací port typu USB-C.
Ako uvádza portál Živé.sk, niekde sa mylne uvádza, že smernica sa týka len modelov, ktoré majú nabíjací výkon do 100 W. Toto však nie je pravda, pretože smernica platí pre všetky notebooky bez ohľadu na ich nabíjací výkon.
Iba notebooky s nižším výkonom?
Chaos okolo notebookov a nabíjacieho portu vznikol kvôli pôvodnému zneniu návrhu smernice. Neskôr ale smernica prešla revíziou a toto nedorozumenie odstránila. Smernica sa tak bude týkať aj notebookov, ktoré majú vyšší výkon než 100 W. Príslušná norma EN IEC 62680-1-3:2022 zohľadňuje zavedenie USB-C portu pre prenosné počítače s výkonom 240 W.
Povinnosti zaviesť jednotný nabíjací konektor typu USB-C sa ale nevyhne žiaden výrobca, ktorý predáva na území EÚ. Európska komisia uvádza, že smernica sa dotkne aj notebookov s výkonnejšími nabíjačkami. Príkladom je notebook, ktorý potrebuje 300W adaptér, avšak podľa pravidiel EÚ musí ponúknuť aj 240W variant USB PD. Výrobcom ale nič nebráni v tom, aby takýto notebook vybavili aj ďalším konektorom, ktorý bude prenášať vyšší výkon.
Smernica má svoje slabiny
Nová smernica má svoje slabiny, pretože nezahŕňala všetky elektronické zariadenia. Ako uvádza Živé.sk, v zozname zariadení, ktoré podliehajú regulácii, chýbajú napríklad gamepedy alebo iné bezdrôtové herné zariadenia. Prenosné konzoly ako Nintendo Switch alebo Steam Deck sa regulácii musia podriadiť, ale iné zariadenia sa zrejme nariadeniu budú môcť vyhnúť. Smernica nespomína napríklad ani drony.
Zoznam zariadení s povinným USB-C
Od apríla 2026 sa povinnosť integrácie nabíjacieho konektoru USB-C rozšíri aj na notebooky. Výrobcovia by preto mali na túto reguláciu myslieť vopred a potrebný konektor tu implementovať. Inak môžu mať podobný problém ako spoločnosť Apple, ktorá nedávno stiahla z predaja v rámci EÚ viaceré svoje iPhony, pretože porušovali pravidlá smernice. iPhone 14 či iPhone SE (2022) totižto majú nabíjací konektor typu Lightning.
Nižšie prinášame kompletný zoznam zariadení, ktoré majú USB-C povinné:
- vreckové mobilné telefóny
- tablety
- digitálne fotoaparáty
- slúchadlá
- náhlavné súpravy
- ručné herné konzoly
- prenosné reproduktory
- elektronické čítačky
- klávesnice
- myši
- prenosné navigačné zariadenia
- bezdrôtové slúchadlá (slúchadlá do uší)
- notebooky