Ako sme na našom webe spomenuli už mnohokrát, od 1. januára 2025 došlo k zásadným zmenám v rámci daňového systému. Dočkali sme sa navýšenia základnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH), konkrétne z 20 percent na 23 percent, ako aj zavedenia transakčnej dane. Ide o kľúčové opatrenia konsolidačného balíka, ktoré mali zapríčiniť rozsiahle zdražovanie, a to aj v oblasti potravín. Tá sa však dočkala ešte dvoch osobitných sadzieb – 19-percentnej a 5-percentnej.
Štát sa dlho oháňal argumentom, že znížené sadzby v skutočnosti povedú k dostupnejším potravinám. Denník Pravda sa tak rozhodol overiť pravdivosť tohto predsavzatia a pozrel sa na to, či znížené sadzby DPH skutočne spôsobili pokles cien potravín.
Ešte predtým, ako si zhrnieme zistenia, musíme podotknúť, že 5-percentná sadzba sa vzťahuje len na úzky okruh potravín, ktoré sú klasifikované ako „základné“. Na druhú stranu, väčšina ostatných potravín tiež podlieha zníženej, resp. 19-percentnej sadzbe. Skutočne by teda ceny potravín mali byť nižšie.
![peniaz, peniaze, euro, bankovky, DPH](https://www.techbyte.sk/wp-content/uploads/2024/10/peniaze-euro-tb-2.jpg)
Efekt nižšej DPH: Je skutočný?
Prieskum denníka skutočne zistil zlacnenie množstva tovarov na pultoch slovenských predajní. Napríklad cena žltých konzumných zemiakov v predajni Coop Jednota na Bajkalskej ulici v Bratislave klesla klesla z 0,99 eura na kilogram na 0,75 eura na kilogram. No treba zdôrazniť, že táto cena bola označená ako akciová.
Klesla však aj cena 125-gramového masla, konkrétne z 2,09 eura na 1,99 eura. Liter polotučného mlieka, ktorý v roku 2024 stál 0,79 eura, sa teraz predáva za 0,69 eura. Priemerná cena rovnakého druhu mlieka bola v novembri minulého roka podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky (ŠÚ SR) na úrovni 0,73 eura.
Zlacnel potom aj chlieb – kilogramový bochník v decembri 2024 stál 1,65 eura, v tomto mesiaci sa predáva za 1,49 eura. Priemerná cena chleba pritom v novembri 2024 dosahovala 2,50 eura.
Opäť podotýkame, že tieto príklady sú iba ilustračné a ceny sa môžu líšiť v závislosti od prevádzky a reťazca. Viaceré veľké obchody však ešte pred koncom minulého roka avizovali, že ceny potravín pôjdu dole.
Obchody chcú pomôcť
Pokiaľ ide o „väčšie ryby“, napríklad britské Tesco v decembri spustilo kampaň s názvom „Dobrá DPH, žiadna DPH“, v rámci ktorej zákazníkom až do konca januára ponúka niektoré základné potraviny s nulovou daňovou sadzbou. Táto akcia sa vzťahuje na pečivo, ovocie, zeleninu, mliečne výrobky, rôzne druhy mäsa, ryby a ďalšie základné potraviny.
Pomocnú ruku podal aj Lidl, ktorý už v novembri, teda ešte pred oficiálnym dátum účinnosti nových sadzieb, premietol zníženú DPH do cien svojich produktov. Ceny stoviek potravín zlacnili o 5 percent z vlastnej marže. Potvrdila to priamo hovorkyňa spoločnosti Adriana Maštalircová.
Napokon nemožno opomenúť Kaufland, ktorý, ako sme vás informovali v tomto článku, tento mesiac zlacnil tisíce produktov. Riaditeľ nákupu a marketingu Richard Bendík ozrejmil, že Kaufland premieta zníženú sadzbu DPH do svojich cien poctivo, čím sa snaží ponúknuť čerstvé a kvalitné potraviny za výhodné ceny.
Hrozba potravinovej inflácie
Emil Macho, podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, uviedol, že nižšie sadzby DPH pomohli zmierniť vplyvy potravinovej inflácie. Prezident Potravinárskej komory Slovenska Daniel Poturnay upozornil, že potravinári sú transparentní v cenotvorbe a obchodné reťazce už poznajú ceny, ktoré platia od 1. januára.
![Potraviny, supermarket, ceny potravín, potravina](https://www.techbyte.sk/wp-content/uploads/2024/08/obchod-potraviny.jpg)
Podľa posledných údajov ŠÚ SR (z novembra 2024) dosiahla inflácia 3,2 percenta, pričom najvýraznejší vplyv mal práve rast cien potravín, ako aj nealkoholických nápojov. Ceny potravín sa v porovnaní s októbrom zvýšili o 0,6 percenta, čo prispelo k celkovému zdražovaniu.
Národná banka Slovenska (NBS) však varuje, že napriek nižšej DPH na základné potraviny sa potravinová inflácia môže v roku 2025 vyšplhať až na 5 percent. Skúsenosti zo znižovania DPH z minulosti ukazujú, že zníženie DPH sa do cien nemusí vždy preniesť v plnej miere.
Ďalšie dôležité zmeny, ktoré ovplyvnia všetkých
DPH tvorí viac ako 40 percent z celkového objemu daní, ktoré štát vyberá. Vláda očakáva, že na dani z pridanej hodnoty vyberie v roku 2025 viac ako 11,5 miliardy eur. Zvýšenie základnej sadzby DPH na 23 percent sa prejaví najmä pri spotrebnom tovare, ako sú elektrospotrebiče alebo autá.
V samostatnom článku na tomto odkaze sme vás informovali, že z kategórie spotrebičov zdraželi najmä televízory. Ceny niektorých modelov zdraželi až o stovky eur – jeden konkrétny model je po novom drahší o 210 eur, iný model dokonca až o 540 eur.
![Peňaženka, peniaze, euro, bankovky, DPH](https://www.techbyte.sk/wp-content/uploads/2024/09/penazenka-peniaze-euro.jpg)
Pokiaľ ide o autá, v tomto prípade možno hovoriť o zdražení nielen o stovky, ale často aj o štvorciferné sumy. Vozidlo, ktoré vlani stálo 49 900 eur, sa po novom predáva za 51 490 eur, čo predstavuje zdraženie o takmer 1 600 eur.
Od apríla 2025 bude zavedená aj nová daň z finančných transakcií. Tá sa bude uplatňovať na všetky odoslané elektronické transakcie, a to v sadzbe 0,4 percenta, pričom maximálny limit odvodu za jednu transakciu bude nastavený na 40 eur. Zdanené potom budú aj hotovostné výbery. V tomto prípade štát rozhodol o sadzbe 0,8 percenta. Maximálny limit nenastavil.
Zákon potom zahŕňa ročný poplatok za každú vydanú kartu vo výške 2 eurá, pričom samotné kartové platby dodatočnej dani podliehať nebudú.
V prípade slovenských účtov bude platba dane realizovaná automaticky prostredníctvom danej banky. Pri zahraničných účtoch či špecifických prípadoch, ako je preúčtovanie nákladov, si však budú musieť daňovníci daň vypočítať a odviesť sami. Firmám a podnikateľom taktiež vzniká povinnosť zriadiť si samostatný podnikateľský účet, a to najneskôr do konca marca 2025.