Shein je globálny online predajca oblečenia, ktorý si získal popularitu aj u nás na Slovensku. Jeho história sa datuje od roku 2008, kedy vznikol v Číne pod názvom Sheinside. V roku 2015 svoj názov skrátil na Shein a zároveň rozšíril ponúkaný sortiment.
E-shop ponúka dámsku, pánsku aj detskú módu a v portfóliu nechýbajú ani rôzne doplnky, kozmetika alebo produkty pre domácnosť. Shein je známy tým, že sa zameriava na rýchlu módu (fast fashion) a ponúka štýlové oblečenie za dostupné ceny po celom svete.
Shein čelí kritike
Online predajca bol počas svojej histórie viackrát konfrontovaný v súvislosti s kvalitou ponúkaných produktov. Mínusové body získal aj za environmentálne dopady rýchlej módy či prítomnosť škodlivých látok v niektorých produktoch, ktoré v laboratórnych testoch odhalila nemecká organizácia Greenpeace. Shein čelil kritike aj pre pracovné podmienky vo výrobných závodoch. Ako sa ukázalo, s nevyhovujúcimi pracovnými podmienkami zápasí doteraz. Podľa spravodajského portálu STVR, niektorí pracovníci pracujú 14 hodín denne a 30 alebo 31 dní mesačne. To znamená, že prakticky nemajú žiadne voľno.
Podmienky, ktoré porušujú ľudské práva
Do fabrík Shein sa pozrela britská verejnoprávna stanica BBC. Fabriky nie sú preplnené, sú v nich ventilátory aj dostatok svetla, čo navodzuje dojem, že je všetko v poriadku. Problém však nie je v pracovnom prostredí, ale v sumách, ktoré pracovníci zarábajú a v časoch, ktoré musia práci venovať. Jedna zo zamestnankýň továrne uviedla, že zarábajú podľa toho, aké náročné kusy oblečenia šijú. Napríklad za ušitie trička dostane v prepočte 20 centov, pričom za hodinu vyrobí takýchto tričiek asi 12. Jej hodinová mzda je teda 2,40 eura.
Ako sme naznačili, mnohí zamestnanci pracujú 14 hodín denne a domov sa chodia len vyspať. Počas mesiaca majú jediný deň voľna a niektorí ani to nie. Odborník na pracovné a medzinárodné právo David Hachfeld sa vyjadril, že je to extrémna forma vykorisťovania. Podľa neho takýto pracovný čas jasne porušuje základné ľudské práva.
Pracovníci sú spokojní
Navzdory zisteniam stanice BBC sú miestni pracovníci spokojní a na takéto podmienky sa nesťažujú. Hovoria, že život je drahý a nejako si musia zarobiť. Jedna pracovníčka dokonca povedala, že je hrdá na to, že sa môže podieľať na tom, aby sa svetu poskytoval lacný a kvalitný tovar. Ďalší pracovníci vyzdvihli, že Shein je spoľahlivý a platí vždy načas.
Napriek jasným dôkazom toho, že Shein nedodržiava čínsku obdobu zákonníka práce, jeho popularita u nás aj vo svete rastie. Obľúbený je najmä medzi mladými zákazníkmi pre široký výber rôznych produktov a atraktívne ceny, ktorým často dopomáhajú aj pravidelné zľavy. Zistenia britských novinárov ale poukazujú na to, že za lacným tovarom sa skrýva lacná pracovná sila a vykorisťovanie. Platforma Shein je dostupná na webe aj ako mobilná aplikácia.