Po slovenských cestách jazdí mnoho agresívnych vodič a ak na takéhoto vodiča natrafíte, nie je to nič príjemné. Psychológ pritom radí, že na agresívnych vodičov netreba reagovať. Lepšie je mať nadhľad.
Ako uvádza portál Teraz.sk, agresivita za volantom je podľa odborníka narastajúci fenomén, ktorý má negatívny dopad. Ten sa môže prejavovať aktívnymi alebo pasívnymi znakmi. Rada je jednoduchá, treba zachovať pokoj a chladnú hlavu.
Agresívni vodiči na slovenských cestách
Ak zareagujete na agresívneho vodiča, môžete sa tým dostať do problémov. Preto je na nebezpečnú a agresívnu jazdu iného vodiča ideálne reagovať defenzívne. Vyhnete sa tak eskalácii nepríjemnej situácie a možnému konfliktu. Tvrdí to psychológ Karol Kleinmann. Zároveň dodal, že ak sa cítite nahnevaný alebo v strese, za volant auta by ste nemali sadať.
Ako sme naznačili, agresivita vodičov na slovenských cestách zaznamenala narastajúci trend. Aktívna agresivita sa prejavuje napríklad úmyselným znepríjemňovaním jazdy iným vodičom alebo nebezpečnými manévrami. Na cestách sa môžete stretnúť aj s pasívnou agresivitou, ktorá zahŕňa napríklad blokovanie jazdných pruhov, používanie mobilného telefónu počas jazdy alebo jazdu pod vplyvom alkoholu či drog.
Lepšie je nereagovať
Psychológ uvádza, že na agresiu iného vodiča je lepšie nereagovať a zachovať pokoj. Predídete tým konfliktu a najmä si udržíte plnú pozornosť. Mali by ste sa sústrediť na cestu a nenechať sa rozptyľovať agresívnymi vodičmi. „Vodiči by sa nemali snažiť ‚vychovávať‘ iných účastníkov premávky – najlepšou reakciou je teda vôbec nevenovať agresívnemu vodičovi pozornosť. Mnohí ju totiž svojím správaním vyslovene vyhľadávajú,“ doplnil Kleinmann.
Odborník tiež odporúča, aby si vodiči nesadali za volant s negatívnymi emóciami, môžu tým ohroziť seba ale aj iných účastníkov cestnej premávky. V tomto prípade je lepšie zvoliť iný typ dopravy, prípadne požiadať niekoho iného, aby šoféroval namiesto vás. Ako uvádza, na zmiernenie hnevu a stresu je vhodná fyzická aktivita alebo dychové cvičenie. Dychové cvičenia môžete vykonávať aj za volantom. Je to jednoduché, stačí pár hlbokých nádychov a výdychov, ktoré by mali zmierniť stres či hnev.