Jazda v daždi má svoje špecifiká a vodiči by sa mali vyhnúť chybám, ktoré môžu zapríčiniť dopravnú nehodu. Obzvlášť to platí v zimnom období, kedy sa môže na mokrej vozovke vytvoriť námraza.
Ako uvádza portál Auto Trendy, mnoho vodičov podceňuje mokrú vozovku a svoju jazdu neprispôsobuje aktuálnym jazdným podmienkam. Na čo si dať pozor, ak chcete, aby bola vaša jazda bezpečná?
Mokrá vozovka si vyžaduje zníženie rýchlosti
Mokrá vozovka je pre vodiča výzva, pretože auto sa správa inak, ako na suchej ceste. Brzdná dráha sa predlžuje a reakcie vodiča musia byť oveľa rýchlejšie. Platí, že ak je počas dažďa znížená aj viditeľnosť, tak pri viditeľnosti na menej ako 50 metrov, by ste nemali prekročiť rýchlosť 50 km/h. Toto pravidlo sa odporúča dodržiavať, keď prší, sneží alebo je hmla.
Dbajte na stav pneumatík
Pneumatiky sú kľúčové pri akejkoľvek jazde a dvojnásobne to platí, ak jazdíte po mokrej vozovke. Pneumatiky by mali mať správnu hĺbku dezénu a nepodceňujete ani tlak v nich. Opotrebovaný dezén zvyšuje riziko takzvaného aquaplaningu. Nízky tlak v pneumatikách má zas vplyv na celkový jazdný štýl. Odborníci odporúčajú pred jazdou v daždi skontrolovať stav stieračov, pretože zlé stierače môžu zanechávať okná mokré alebo zahmlené, čím sa vám zníži viditeľnosť na vozovku.
Čo je aquaplaning?
Aquaplaning je strata priľnavosti pneumatík, ku ktorej dochádza na mokrej vozovke. Vzniká tak, že sa medzi pneumatikami vozidla a cestou vytvorí tenký vodný film. Kvôli tomuto vodnému filmu sa auto môže začať šmýkať a vodič následne nad ním stratí kontrolu. To môže viesť k dopravnej nehode a mať fatálne následky. Ak sa dostanete do tejto nepríjemnej situácie, mali by ste znížiť rýchlosť na minimum a pustiť plynový pedál. Neodporúča sa prudké brzdenie alebo nekontrolovateľné pohyby volantom. Volant treba držať pevne a snažte sa udržať auto v priamom smere.
Ako jazdiť ma mokrej vozovke?
Správna rýchlosť a odstup od ostatných vozidiel sú kľúčovými faktormi pre bezpečnú jazdu po mokrej alebo zamrznutej ceste. Ako sme naznačili, udržiavať bezpečný odstup je v tejto situácii mimoriadne dôležité, pretože mokrá vozovka predlžuje brzdnú dráhu. Nezabúdajte používať správne svetlá a ak je výrazne znížená viditeľnosť, okrem stretávacích svetiel zapnite aj hmlové svetlá.
Zabudnite na prudké manévre a volant a pedále ovládajte s citom, aby ste sa vyhli šmyku. Dôležitá je tiež správna ventilácia a kúrenie, ktoré zabezpečia, že sa vám nebudú zahmlievať okná a vy bez problémov uvidíte na vozovku. Pri jazde po mokrej alebo zamrznutej ceste je treba predvídať. Postretnúť vás môže čokoľvek, napríklad aj tvorenie nepríjemných kolón pred vami alebo takzvaná vodná clona, ktorá môže dočasne zhoršiť viditeľnosť na cestu.
Rady na záver
Mať plnú nádrž paliva sa oplatí, pretože nikdy neviete, kedy uviaznete v kolóne. Ak sa zaseknete v kolóne pre nedostatok paliva, nie je to nič príjemné. Auto a jeho komponenty by ste mali v pravidelných intervaloch kontrolovať priebežne počas roka. Takto sa dokážete vyhnúť neočakávaným situáciám, pri ktorých vám nečakane vypovie službu niektorý z dôležitých komponentov.