V nedeľu (19. januára) na území Spojených štátov vstúpil do platnosti zákon, ktorý definitívne zakázal aplikáciu TikTok. V súlade s legislatívou bola aplikácia vyňatá z popredných obchodov, menovite App Store a Apple Store. Tento krok prišiel v reakcii na nesplnenie podmienky zo strany materskej spoločnosti ByteDance, ktorou bol predaj siete inému, resp. nečínskemu subjektu.
Ako však informujú Novinky.cz, zákaz napokon trval len chvíľku. Netrvalo dlho a TikTok bol v Spojených štátoch opäť funkčný. Príčinou bolo vyhlásenie novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Konkrétne uviedol, že po svojom nástupe do úradu vydá nariadenie, ktoré umožní platforme pokračovať vo fungovaní.
Tento nečakaný zvrat potvrdila aj platforma na sociálnej sieti. Zároveň poďakovala Trumpovi za to, že poskytovateľom služieb dal potrebné uistenie, že nebudú čeliť sankciám za umožnenie pokračovania TikToku v Spojených štátoch.
Prečo mal byť TikTok zakázaný?
TikTok, podobne ako mnoho iných čínskych produktov, sú terčom pozornosti amerických zákonodarcov už dlhšiu dobu. Sieť mala byť zakázaná kvôli podozreniam z napojenia na čínsku vládu. Šírili sa obavy, že platforma zbiera o používateľoch ohromné množstvo citlivých údajov, ktoré následne posiela do Číny. TikTok bol teda označený za hrozbu pre národnú bezpečnosť.
Ďalším argumentom zástancov zákazu je tvrdenie, že algoritmus TikToku je extrémne návykový, čo sa dá očakávať vzhľadom na rozsiahly zber údajov platformou, a že môže viesť k závislosti.
ByteDance, pochopiteľne, tieto obvinenia popieral a naďalej popiera. Niekoľkokrát sa k tejto záležitosti vyjadril aj samotný generálny riaditeľ TikToku Shou Zi Chew, Jedno takéto vyjadrenie prišlo v podobe otázky senátora Toma Cottona o možných väzbách platformy na čínsku vládu. Pýtal sa na Chewovo občianstvo a prepojenie s Čínskou komunistickou stranou (ČS). Chew objasnil svoju národnosť slovami: „Senátor, som Singapurčan,“ a poprel akékoľvek spojenie s ČKS.
90-dňový odklad
Krátko po tom, čo sa zákon stal oficiálny, viacerí používatelia obdržali správu, že aplikácia nemôže byť používaná kvôli zákazu. Legislatíva však zahŕňala aj prechodné obdobie v trvaní 90-dní, počas ktorého môže byť rozhodnuté o odklade rozhodnutia, pokiaľ sa nájde akceptovateľné riešenie.
A tak sa aj stalo. Donald Trump ešte v sobotu oznámil, že pravdepodobne odklepne 90-dňový odklad zákazu TikToku po tom, ako nastúpi do funkcie. V nedeľu potvrdil, že v pondelok povolí fungovanie siete, pričom dodal, že by rád videl, aby Spojené štáty vlastnili 50 percent podielu v spoločnom podniku, ktorý bude TikTok v krajine spravovať.
Podľa analytikov je hodnota TikToku odhadovaná na 50-miliárd dolárov (48-miliárd eur). Agentúra Reuters uviedla, že sa objavil rad záujemcov o firmu, vrátane bývalého vlastníka Los Angeles Dodgers Franka McCourta. Podľa médií Peking tiež rokoval o predaji amerických aktivít TikToku miliardárovi Elonovi Muskovi, čo však spoločnosť poprela. Zdroje tvrdia, že firma Perplexity AI predložila v sobotu ByteDance ponuku na fúziu s TikTokom.
Čo sa týka ByteDance, ide o súkromnú spoločnosť, v ktorej inštitucionálni investori, ako sú BlackRock a General Atlantic, vlastnia 60-percentný podiel. Zakladatelia firmy vlastnia 20 percent, pričom zvyšných 20 percent patrí zamestnancov.
Pokiaľ by TikTok v Spojených štátoch nadobro skončil, predstavovalo by to obrovské škody ako pre mnohých používateľov, pre ktorých platforma predstavuje hlavný zdroj príjmu, tak aj pre zamestnancov, ktorých má byť na americkom území okolo 20-tisíc.