Konečne sme sa dočkali. Štát od pondelka (13. januára) znovu otvára katastrálne úrady, teda aspoň niektoré z nich. Deje sa tak mnoho dní po masívnom kybernetickom útoku na katastrálny systém, ktorý tak ostal kompletne ochromený. Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (MV SR) však upozorňuje, že otváranie úradov bude prebiehať vo viacerých fázach, pričom spočiatku treba rátať s ich obmedzenou prevádzkou. Téme sa venuje portál Živé.sk.
Prvá fáza odštartovala dnes, pričom zahŕňa otvorenie 24 odborov katastra. Pokiaľ ide o obmedzenie prevádzky, tým je poskytovanie služieb výhradne pre okresy, v ktorej majú dané úrady svoju pôsobnosť. Rezort vnútra bude o otváraní ďalších prevádzok priebežne informovať.
Štát otvára prvé prevádzky
V rámci prvej fázy boli otvorené prevádzky v mestách Malacky, Skalica, Trnava, Nitra, Topoľčany, Ilava, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Zvolen, Žiar nad Hronom, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Bardejov, Kežmarok, Prešov, Stará Ľubovňa, Svidník, Gelnica, Košice-okolie – Moldava nad Bodvou, Michalovce, Michalovce-Veľké Kapušany, Spišská Nová Ves a Trebišov.
Redakcia Živé.sk ešte v piatok oslovila štát s cieľom zistiť, aké konkrétne služby budú dostupné v uvedených lokalitách. Richard Takáč, minister pôdohospodárstva, v ten istý deň oznámil len toľko, že úrady budú otvárané postupne a budú fungovať ako samostatné jednotky.
Kataster sľúbil, že oficiálne vyjadrenie zverejní v priebehu dnešného dňa. Treba rátať s tým, že nakoľko budú úrady spočiatku fungovať v obmedzenom režime, nebudú okamžite dostupné všetky informačné systémy. V prevádzke vraj bude len interný systém umožňujúci zapisovanie dát. Pracoviská budú prijímať podania, ktoré následne zapíšu do denných dát svojho pracoviska. Tieto údaje sa po zabezpečení systému prenesú na centrálnu úroveň.
Útok na kataster: Čo sa stalo?
Ako sme spomenuli, katastrálny systém bol vyradený z prevádzky rozsiahlym kybernetickým útokom, ktorý podľa stále nových informácií mohol pochádzať zvonka krajiny. V dôsledku zostali katastrálne odbory na okresných úradoch po celom Slovensku zatvorené.
Ísť malo o tzv. ransomvérový útok, pri ktorom hackeri zašifrujú dáta a požadujú peniaze za ich odomknutie. Je možné, že aj po obnovení systému bude znovuzískanie niektorých dát komplikované, a to kvôli nedostatočnému zálohovaniu údajov.
Funkčnosť elektronických služieb katastra nehnuteľností boli pôvodne narušené v pondelok 6. januára, čo bol na Slovensku štátny sviatok. Zamestnanci dostali pokyn, aby nezapínali svoje počítače. Katastrálne odbory rozhodovali o dôležitých úkonoch, ako je registrácia zmien vlastníkov nehnuteľností na základe predložených zmlúv.
Aby toho nebolo málo, výpadok ovplyvnil aj vydávanie parkovacích kariet PAAS v Bratislave, keďže registračný systém je prepojený so štátnymi registrami vrátane katastra. Mesto Bratislava požiadalo občanov o trpezlivosť a informovalo, že schválenie žiadostí bude oznamované e-mailom.
Je možné, že úspešnosti útoku napomohlo zastarané technické vybavenie. Ján Mrva, bývalý predseda Úradu geodézie, kartografie a katastra SR, sa problémy s kybernetickou bezpečnosťou prehĺbili po jeho odchode z funkcie. Nové vedenie nahradilo interných zamestnancov externými dodávateľmi, čo údajne malo negatívny dopad na fungovanie katastra.
Mrva tiež upozornil, že katastrálne odbory pracovali na zastaraných počítačoch, údajne z rokov 2008 až 2012. Tieto zariadenia, spadajúce do vlastníctva ministerstva vnútra, mali zabezpečovať ochranu i zálohovanie údajov. Ochrana však podľa bývalého predsedu úradu nefungovala správne.
Údaje z počítačov sa automaticky odosielali z pracovísk po celom Slovensku, a to každý večer, s výnimkou víkendov, na servery Úradu geodézie. Naposledy sa mali údaje odoslať vo štvrtok a piatok (2. a 3. januára), následne vraj boli zablokované ransmovérom.