Slovensko aktuálne čelí nielen plynovej, ale aj ropnej kríze. Hrozí totiž, že nás Ukrajina okrem ruského plynu odstrihne aj od ropy distribuovanej prostredníctvom Družby. Pochopiteľne, to by predstavovalo hrozivý scenár aj pre rafinériu Slovnaft, informuje Topspeed.sk.
Ropovod Družba predstavuje strategické zariadenie, ktoré aktuálne zabezpečuje dodávky ropy pre našu krajinu. No ako sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze, je dosť možné, že sa to čoskoro zmení.
Verdikt sa očakáva už čoskoro
Rozhodnutie o zákaze tranzitu ruskej ropy cez územie Ukrajiny má v rámci ukrajinského parlamentu padnúť už onedlho. Má teda podobu zákona. Konkrétne ho predpokladá skupina poslancov na čele s Petrom Porošenkom, bývalým ukrajinským prezidentom.
Jedným z hlavných dôvodov, prečo tento zákon vznikol, mali byť eskalujúce vyhrážky a nepriateľský postoj Roberta Fica, premiéra Slovenskej republiky (SR). Je tu však aj iný motivačný faktor – financie. Pre Putinov Kremeľ totiž tranzit predstavuje jeden z hlavných zdrojov financovania vojny.
Pokiaľ ide o Slovnaft, ten vystupuje ako hlavný spracovateľ ropy na Slovensku. Už teraz má obmedzené možnosti vývozu produktov vyrobených z ruskej ropy do zahraničia. Ako-tak dobrou správou je, že sa podarilo zabezpečiť výnimku aspoň pre export do susednej Českej republiky.
Slovnaft napäto vyčkáva
Otázka, či Slovensko skončí s ruskou ropou dobrovoľne alebo pod tlakom okolností, je stále aktuálna. Slovnaft zatiaľ vyrába palivá aj z ruskej ropy, ale to by sa mohlo zmeniť, ak Ukrajina zrealizuje svoje varovania. Slovenská rafinéria teda čelí hrozbe odstrihnutia od kľúčového zdroja, čo by predstavovalo nepríjemné komplikácie nielen pre ňu samotnú, ale aj pre jej zákazníkov a obchodných partnerov.
Momentálne ropa cez ropovod Družba prúdi na základe zmluvy platnej do roku 2029.
Plyn na Slovensko už netečie
Čo sa týka plynu, jeho tranzit cez Ukrajinu bol prerušený začiatkom tohto roka. Premiér Fico sa má už dnes zúčastniť rokovaní v Bruseli, ktoré sa budú týkať práve otázky tranzitu plynu. Michal Šimečka, líder opozičného hnutia Progresívne Slovensko (PS) poznamenal, že rokovanie prichádza neskoro a že premiér sa snaží riešiť problém, ktorý mal sám spôsobiť. Dokonca uviedol, že Fico „prehral všetko“ – dodávky plynu, príjmy z tranzitu a dôveru a zahraničných partnerov.
Šimečka ďalej zdôraznil, že premiér mal na riešenie otázok tranzitu celé mesiace, no namiesto toho, aby sa pokúšal o upevnenie vzťahov s Ukrajinou a EÚ, dal prednosť návšteve Moskvy, kde rokoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Späť k rokovaniam – očakáva sa, že vládna delegácia na čele s Ficom a ministerkou hospodárstva Denisou Sakovou bude diskutovať s predstaviteľmi Európskej komisie (EK) o zastavení tranzitu plynu. Pôvodne sa rokovania mali konať už včera (7. januára), no pre neúčasť ukrajinskej strany došlo k odkladu.
Ako sme vás informovali v tomto článku, Slovensko vraj má aktuálne k dispozícii, čo sa týka plynu, alternatívne prepojenia na Česko, Poľsko, Maďarsko a Rakúsko. Údaje od eustreamu a SPP-distribúcie však prezrádzajú, že nateraz sa využíva iba prepojenie s Maďarskom, ktoré dokáže pokryť zhruba tretinu celkovej spotreby.
Cez prepojenie vo Veľkých Zlievcoch v okrese Veľký Krtíš prichádza denne viac ako 80 gigawatthodín (GWh) plynu, čo predstavuje približne 7,3 milióna metrov kubických. Tento objem pokrýva 34 percent januárovej spotreby z minulého roka, ktorá dosiahla celkom 6 981 GWh. Zvyšné dve tretiny spotreby plynu pochádzajú zo zásobníkov.