Asi nikomu nemusíme pripomínať tie temné časy, ktoré nastali s rozšírením ochorenia COVID-19 pred približne piatimi rokmi. Mnohí si z koronavírusu najskôr nerobili ťažkú hlavu, no keď bola vyhlásená globálna pandémia, všetko sa zmenilo. Dnes sa už o koronavíruse takmer nehovorí, len tu a tam sa objavia zmienky o nových prípadoch či mutáciách, ktoré však už nebývajú tak rizikové. No žiaľ, začína sa hovoriť o inom, mimoriadne nebezpečnom víruse, ktorý taktiež má pochádzať z Číny – HMPV.
Ako informuje magazín NDTV, týmto vírusom je tzv. ľudský metapneumovírus, skrátene HMPV. Podľa viacerých správ a príspevkov na sociálnych sieťach sú v dôsledku tohto ochorenia preplnené nielen čínske nemocnice, ale aj krematóriá.
Poniektorí tvrdia, že naprieč krajinou vyčíňa viacero vírusov, vrátane chrípky typu A, Mcyoplasma pneumoniae, starého známeho koronavírusu a zmieneného metapneumovírusu.
Príznaky podobné chrípke
Nebezpečnosť tohto ochorenia vyplýva už z jeho príznakov. Tie sú totiž náramne podobné chrípke, čo môže významne skomplikovať diagnostiku. Zvyčajne vraj postihuje horné dýchacie cesty, no niekedy môže viesť aj k infekciám dolných dýchacích ciest. Predpokladá sa, že najčastejšie sa vyskytuje v priebehu zimných mesiacov a začiatkom jari.
Okrem chrípky sú príznaky podobné aj bežnému prechladnutiu. Vírus sa môže šíriť z infikovanej osoby na ostatných kašlaním, kýchaním alebo blízkym fyzickým kontaktom. Pokiaľ ide o najčastejšie príznaky, medzi tie patria:
- Kašľanie
- Horúčka
- Upchatý nos
- Bolesti hrdla
- Dýchavičnosť
Odhadovaná inkubačná doba činí tri až šesť dní, pričom trvanie príznakov závisí od závažnosti infekcie.
Vírus spôsobuje vážne komplikácie
Ďalším hrozivým faktom je, že HMPV postihuje najmä malé deti, starších dospelých a ľudí s oslabeným imunitným systémom. HMPV môže v niektorých prípadoch eskalovať natoľko, že si infikovaná osoba vyžaduje hospitalizáciu. Medzi možné komplikácie patria:
- Bronchitída
- Bronchiolitída
- Zápal pľúc
- Zhoršenie astmy alebo chronickej obštrukčnej choroby pľúc (COPD)
- Infekcia uší (otitis media)
Ako sa chrániť?
Ako-tak dobrou správou je, že riziko nákazy HMPV možno znížiť dodržaním hŕstky zásadných opatrení. Kľúčové, ako už býva pri takýchto ochoreniach zvykom, je pravidelné a dôkladné umývanie rúk (po dobu aspoň 20 sekúnd). Pomôcť taktiež môže zakrývanie úst a nosa pri kašlaní či kýchaní, nosenie rúška a vyhýbanie sa blízkemu kontaktu s inými osobami, nedotýkanie sa očí, nosa a úst neumytými rukami, ako aj všeobecné obmedzenie kontaktu s inými osobami vonku.
Hoci príspevky na internete hovoria o možnej kríze či dokonca pandémií, čínske autority v rámci Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zatiaľ nevyhlásili mimoriadny stav, píše denník Times of India.