S nástupom, resp. návratom Donalda Trumpa na post prezidenta Spojených štátov amerických, prichádza množstvo dôležitých zmien. Niektoré z nich sa tešia potlesku, iné zdvihnutým obočiam či dokonca obavám. Zmeny, ktoré presadzuje, sa pritom netýkajú len domáceho územia, ale aj vzťahov so zahraničím, vrátane Európskej únie (EÚ). Tú aktuálne Trump nevníma ako najlepšieho možného obchodného partnera.
Ako informuje magazín Seznam Zprávy, americký prezident zas a znova pohrozil zavedením prísnych ciel na tovary dovážané z EÚ. Zároveň oznámil, že jeho administratíva plánuje od 1. februára uvaliť nové clá na dovoz z Číny, a to vo výške 10 percent. Pôvodne na to upozornili agentúry Reuters a DPA.
EÚ od nás nakupuje málo, tvrdí Trump
A dôvod? EÚ sa vraj k Spojeným štátom „správa veľmi zle“. Kritizoval napríklad skutočnosť, že členské štáty EÚ nenakupujú dostatok amerických automobilov a poľnohospodárskych produktov. Pokiaľ ide o Čínu, Trump ju viní z dovozu fentanylu – syntetickej drogy – do Mexika a Kanady, čo podľa neho priamo ohrozuje aj Spojené štáty. Z tohto dôvodu (a zrejme aj niekoľkých ďalších) plánuje začiatkom budúceho mesiaca uvaliť 10-percentné clá na čínsky dovoz.
A to nie je všetko. Nakoľko sa má škodlivý tovar šíriť z Číny cez Kanadu a Mexiko, clá chce uvaliť aj na tieto dve krajiny, a to vo výške až 25 percent. Oprel sa pritom o štatistiku, že pašovanie a užívanie fentanylu si každoročne vyžiada tisíce životov.
EÚ sa bráni, vyzýva k dialógu
K plánovaným clám na dovoz z EÚ sa vyjadrila už aj Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie (EK), a to v rámci Svetového ekonomického fóra, ktoré sa konalo v Davose. Oznámila, že EÚ je pripravená rokovať so Spojenými štátmi, nakoľko má ísť o veľa, a to pre obidve strany. Zároveň však uviedla, že EÚ bude naďalej chrániť svoje záujmy a obhajovať svoje hodnoty. V rámci rokovaní chce blok byť pragmatický, ale aj principiálny.
Opäť ale treba podotknúť, že hrozby zavedenia nových alebo vyšších ciel nie sú u Trumpa žiadnou novinkou. Ešte pred svojou inauguráciou varoval, že pokiaľ členské štáty EÚ nezačnú dovážať viac americkej ropy a plynu, Spojené štáty pristúpia k adekvátnym protiopatreniam.
Trump pritom už počas svojho prvého funkčného obdobia (2017 až 2021) rozohnil sériu obchodných sporov s EÚ. Okrem iného zaviedol clá na dovoz ocele a hliníka, na čo EÚ reagovala colnými opatreniami na viaceré americké produkty, vrátane motoriek, džínsov a whisky.
Najnovšie plány amerického prezidenta však môžu ešte väčšmi vyostriť napätie v rámci obchodných vzťahov medzi Spojenými štátmi a EÚ, ako aj medzi Spojenými štátmi a Čínou. Mnohé z chystaných opatrení môžu mať zásadný, hlavne negatívny dopad na globálnu ekonomiku.